Reklama

Niedziela Legnicka

Medalierzy wobec świętości

Niedziela legnicka 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

medal

Ks. Piotr Nowosielski

Bernard Marek Adamowicz

Bernard Marek Adamowicz

„Wobec świętości” – pod takim tytułem w Muzeum Miedzi w Legnicy prezentowana jest nowa wystawa medali poświęconych osobie Jana Pawła II.

Kolekcja powstała w odpowiedzi na zaproszenie skierowane przez legnickiego kolekcjonera medali papieskich Bernarda Marka Adamowicza do polskich medalierów, by w sposób najbardziej szczery i wolny zajęli się tematem „Mój Jan Paweł II”. Na to zaproszenie odpowiedziało prawie 70 artystów.

Reklama

– W założeniu miała to być ich osobista forma wyrazu, własnego stosunku do życia i działalności św. Jana Pawła II – mówi o zbiorze dyrektor legnickiego Muzeum Andrzej Niedzielenko. – Udział w tym projekcie był dobrowolny, a każdy z artystów w takiej właśnie formie miał okazję wypowiedzieć się, jak odbierał postać Papieża i co – mówiąc umownie – z Ojca Świętego w nim zostało.

– Szedłem do artystów z prośbą o jedno – świadectwo – dodaje autor kolekcji Bernard Marek Adamowicz. – Są to artyści światowej klasy i sławy, a z drugiej strony są to ludzie w szczególnej sytuacji, bo są to świadkowie. Oni widzieli, słuchali, myśleli, mieli swoje wewnętrzne reakcje na osobę Papieża. Podejmując się realizacji tego zadania, okazało się, że wystawa warszawska przypadła w roku kanonizacji Jana Pawła II. Przy powstawaniu medali nie było akcentu na kanonizację, ale pojawiło się nowe odkrycie. Na niektórych medalach znajdują się konkretne daty. Jedne mogą znaczyć coś, co jest znane wszystkim, inne są znane tylko osobiście twórcom. Tym samym artysta chce nam powiedzieć, że to był moment, kiedy przeżyłem historię, na którą miał wpływ św. Jan Paweł II. Artyści tym samym, zachowując swoją charakterystykę stylu, włożyli w to dzieło cząstkę siebie.

Każdy z prezentowanych medali zasługuje na szczególną uwagę i chwilę kontemplacji. Nie tylko z racji zastosowanych tu materiałów, bo znajdziemy tutaj, np. medal wykonany w szkle czy drewnie, ale w celu odkrycia, co dla danego artysty było szczególnego w życiu Jana Pawła II, co odcisnęło jakieś znamię również w jego życiu.

Reklama

Wystawa miała już swoją premierę w ubiegłym roku w Zamku Królewskim w Warszawie pt. „Mój Jan Paweł II”, z którym zwrócił się do artystów legnicki kolekcjoner. W ciągu niecałego miesiąca wystawę obejrzało ponad 20 tys. ludzi.

Obecna wystawa nosi tytuł „Wobec świętości”, gdyż – jak dodaje Bernard Adamowicz – artyści, odpowiadając na pytanie o Jana Pawła II, podjęli opowiadanie o fenomenie świętości. Stąd powstał nowy scenariusz wystawy, jest nowa narracja, jest kilka nowych pozycji w stosunku do ubiegłorocznej.

Wystawa jest dostępna do 25 października br. w salach Legnickiego Muzeum Miedzi w Akademii Rycerskiej. Może więc stać się pomocą w przeżywaniu raz jeszcze osoby Jana Pawła II w miesiącu szczególnie mu poświęconym i tzw. niedzieli papieskiej, która przypada 11 października.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spisują się na medal

Niedziela warszawska 3/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wyróżnienie

medal

kard. Kazimierz Nycz

Medal Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej

Łukasz Krzysztofka

Osoby wyróżnione medalem razem kard. Nyczem, biskupami i swoimi kapłanami

Osoby wyróżnione medalem razem kard. Nyczem, biskupami i swoimi kapłanami

Dwie sanitariuszki Powstania Warszawskiego, organista i liderka parafialnego zespołu Caritas znaleźli się w gronie 26 osób uhonorowanych Medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Odznaczenie z rąk metropolity warszawskiego odebrały osoby zaangażowane w życie parafialne. Wśród nich Grażyna Musiatowicz i Barbara Komor z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję