Reklama

Niedziela Lubelska

Szkoła w Nasutowie

Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie jest jedną z najstarszych szkół w województwie lubelskim. We wrześniu br. obchodziła 130. rocznicę powstania

Niedziela lubelska 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

szkoła

Paweł Wysoki

Edwarda Pytka - jedna z najstarszych absolwentek szkoły w Nasutowie; na zdjęciu z obecną dyrektor Ewą Godlewską

Edwarda Pytka  - jedna z najstarszych absolwentek szkoły w Nasutowie; na zdjęciu z obecną dyrektor Ewą Godlewską

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. Adama Buczyńskiego, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nasutowie, oraz absolwenta szkoły ks. Marka Urbana. Wzięli w niej udział mieszkańcy podlubelskiej wioski, absolwenci i uczniowie oraz zaproszeni goście, w tym władze oświatowe, gminne i delegacje z zaprzyjaźnionych szkół z pocztami sztandarowymi. – Eucharystia jest dziękczynieniem za płomień, który podtrzymywany przez wielu ludzi od 130 lat rozpala w sercach pragnienie wiedzy i dobra – mówił Ksiądz Proboszcz. W homilii ks. Marek Urban podkreślał, że szkoła jest wielką szansą ku temu, by człowiek mógł odnaleźć się w świecie i spełnić swoje życiowe zadania. Dziękował za dar nauczycieli, którzy rozpalili w jego umyśle i sercu pragnienie zdobywania wiedzy, ale nade wszystko otworzyli mu oczy na skarby większe, niż zakładał program. Podkreślał, że chociaż budowanie na mocnym fundamencie wymaga ze strony człowieka wiele wysiłku i odwagi, to wszelkie trudy zostają wynagrodzone dobrymi owocami. Apelował, by nauczyciele i uczniowie podążali drogami wskazanymi przez Chrystusa, bo one prowadzą do prawdziwej mądrości i pełni człowieczeństwa.

Reklama

Po Liturgii przed budynkiem szkoły została poświęcona rzeźba patrona kard. Stefana Wyszyńskiego. Obok głównego wejścia została umieszczona pamiątkowa tablica. Napis na niej przypomina trzy najważniejsze osoby: Prymasa Tysiąclecia, który podczas II wojny światowej ukrywał się w Nasutowie i sprawował tu Msze św.; bł. bp. Władysława Gorala, który w latach 1907-11 był uczniem tej szkoły oraz Karola Jana Ziemskiego, generała brygady i dowódcę powstania warszawskiego, który w 1895 r. urodził się i wychowywał w budynku obecnej podstawówki. Podczas jubileuszowego spotkania został zaprezentowany program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Grażyny Gliwki przez uczniów i absolwentów szkoły oraz mieszkańców wioski. W spektaklu pt. „Ławko szkolna, dziękujemy” przybliżona została historia szkoły oraz osób, które miały największy wpływ na rozwój oświaty. Bukietem róż została uhonorowana jedna z najstarszych absolwentek szkoły Edwarda Pytka.

Uczestnicy szkolnego święta mogli zwiedzić budynek szkoły oraz okolicznościowe wystawy i prezentacje. Zainteresowanie wzbudziły książki o historii szkoły i miejscowości oraz tomik poezji, na który złożyły się wiersze napisane przez uczniów w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Zebrała je i przygotowała do druku Teresa Molikowa. Podczas uroczystości Ewa Godlewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nasutowie, podkreślała, że wraz z gronem pedagogicznym dokłada starań, by uczniowie byli wartościowymi ludźmi, którzy w życiu będą kierować się zdobytą wiedzą, mądrością życiową i nauczaniem patrona. Mottem codziennej pracy i nauki są słowa kard. Wyszyńskiego, wyhaftowane na szkolnym sztandarze: „Trzeba pilnować tego, co polskie, co Polskę stanowi”.

Szkoła zawdzięcza swoje powstanie rodzinie Zamoyskich, która do 1944 r. władała dobrami kozłowieckimi, do których należał folwark w Nasutowie. O początkach jej działalności można przeczytać w szkolnej kronice prowadzonej przez Albina Mazurkiewicza i Jana Filipka. Według spisanych wspomnień pierwsza szkoła powstała w drugiej połowie XIX wieku dla dzieci służby dworskiej. Z czasem zaczęły do niej uczęszczać dzieci wiejskie. Nauka w dawnej rządcówce, gdzie do dziś mieści się szkoła, rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 60. XX wieku.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do szkoły czas

Niedziela podlaska 38/2015, str. 4

[ TEMATY ]

szkoła

Tadeusz Szereszewski

Poczty sztandarowe bielskich szkół

Poczty sztandarowe bielskich szkół

W Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2015/16, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim, wzięły udział władze oświatowe i wojewódzkie, parlamentarzyści, zwierzchnicy Kościoła katolickiego i prawosławnego, służby mundurowe i uczniowie

Organizatorami uroczystości byli podlaski kurator oświaty z Białegostoku Jerzy Kiszkiel, starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka Józefa K. Piłsudskiego – Romuald Margański. Wybór Bielska Podlaskiego w opinii organizatorów jest uznaniem dla dynamicznego rozwoju miasta.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję