Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży

26 września w Drohiczynie odbyło się Diecezjalne Forum Światowych Dni Młodzieży. Na spotkanie przybyli duszpasterze oraz delegacje młodzieży mające koordynować i pomagać w przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży w parafiach. Tematyka spotkania dotyczyła organizacji i przeżywania Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 w diecezji drohiczyńskiej oraz wypracowania konkretnej współpracy w tym dziele

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa w drohiczyńskiej katedrze. W homilii powiedział on o potrzebie stałego otwarcia się na dobro oraz zamknięcia na to, co jest złe. – Nie można nigdy, otrzymując dobrą propozycję, mówić na początku „nie chcę” – podkreślił. Podczas spotkania, które odbyło się następnie w Wyższym Seminarium Duchownym, zaapelował on do młodych ludzi, aby byli jego dobrymi pomocnikami w wielkim dziele danym Kościołowi w Polsce, jakim są Światowe Dni Młodzieży. Powiedział też, że są one sprawą całego Kościoła w Polsce, który ma pokazać młodzieży z różnych krajów naszą gościnność i otwartość, ale też umożliwić naszej młodzieży owocne duchowe przeżycia, dając możliwość służby. Ważne jest bowiem, aby wielu młodych Polaków udało się także do Krakowa, a owocem tego było ugruntowanie ich wiary – mówił Ksiądz Biskup.

Ks. Emil Parafiniuk zajmujący się diecezjalną koordynacją przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawko-praskiej przypomniał cele ŚDM i ich powstanie z inicjatywy świętego papieża Jana Pawła II. Podzielił się refleksjami z uczestnictwa w ostatnich Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, mówił o przygotowaniach do obecnych w diecezji warszawsko-praskiej. Powiedział, że w diecezjach goście mają zapoznać się z historią i kulturą, a także z życiem wspólnoty Kościoła lokalnego. Mają to zapewnić wycieczki, zabawy i spotkania przygotowane przez organizatorów. Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca. Na zakończenie ich odbędzie się posłanie pielgrzymów do Krakowa, miejsca wydarzeń centralnych i spotkań z Ojcem Świętym, aby przeżywać tam święto wiary, uczestnicząc przez tydzień w nabożeństwach i katechezach w grupach językowych oraz biorąc udział w odbywających się wówczas festiwalach ewangelizacyjnych.

Ks. Andrzej Lubowicki odpowiedzialny za koordynację przygotowań Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej zaprezentował natomiast skład personalny Diecezjalnego Centrum ŚDM Diecezji Drohiczyńskiej, które będzie działało w biurze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Drohiczynie. Zaprezentował logo diecezjalne ŚDM, przypomniał symbole ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. W diecezji drohiczyńskiej przebywały one od 25 lipca do 8 sierpnia br. Obecnie zostały także zrobione ich kopie oryginalnych rozmiarów, poświęcone podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży w święto Podwyższania Krzyża Świętego, oraz miniatury przekazane wszystkim parafiom. Zapoznał też z założeniami programu przeżycia Światowych Dni Młodzieży w diecezji drohiczyńskiej od 20 do 25 lipca 2016 r. Ks. Lubowicki powiedział także o możliwościach zapisów oraz zaproponowanych pakietach uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. Zaapelował o duchowe otwarcie się na przeżycie ich w ramach obecnego programu czystości serc – SERCE 2.0 i przyszłorocznego, odnoszącego się także do Roku Miłosierdzia – DEO PROFIL. Podkreślił, iż potrzebne jest tworzenie pozytywnej atmosfery wokół Światowych Dni Młodzieży oraz otwarcie się na możliwości wzajemnej pomocy finansowej, która nie zniechęci polskiej młodzieży do uczestnictwa w nich.

O przygotowaniach wolontariatu mówił Mateusz Stefaniuk z KSM. Ukazując zadania stojące przed wolontariuszami, zaprosił on do mobilizacji w celu przygotowania własnego oraz miejsc dla młodych ludzi z zagranicy na terenie diecezji. Odbyły się również robocze spotkania w grupach regionalnych, poświęcone możliwościom i inicjatywom promującym Światowe Dni Młodzieży przez ludzi młodych w ich środowiskach oraz współpracy z parafiami i instytucjami.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: ŚDM przeszły najśmielsze oczekiwania

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

31.07

Bożena Sztajner/Niedziela

Bezpośredniość papieża, entuzjazm młodych i dobra organizacja sprawiły, że Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach i w Krakowie przeszły najśmielsze oczekiwania. Można powiedzieć, że były one jednym z najważniejszych wydarzeń w ponad tysiącletniej historii Polski. Po raz pierwszy na jedno spotkanie przybyli młodzi ludzie z ponad 180 krajów - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w przesłanym KAI komentarzu.

„Młodzi kanapowi” – te słowa wypowiedział papież Franciszek po włosku i po polsku, mówiąc, że czasy, w których żyjemy nie potrzebują takich osób, które mylą szczęście z kanapą i wygodnictwem - Z pewnością dla wielu łatwiej i korzystniej jest mieć młodych ludzi ogłupiałych i otumanionych, mylących szczęście z kanapą; dla wielu okazuje się to wygodniejsze, niż posiadanie młodych bystrych, pragnących odpowiedzieć i na wszystkie aspiracje serca. Pytam was: czy chce być ospali, ogłupiali, otumanieni? Czy chcecie, żeby inni decydowali o waszej przyszłości? Czy chcecie być wolni? – pytał młodzież papież Franciszek i dwa razy zachęcił, aby młodzi ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, a nie przechodzili na emeryturę w wieku 20 lat.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję