Reklama

Niedziela Częstochowska

Caritas to miłość

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej od 25 lat prowadzi działalność charytatywną i humanitarną. 11 października br. świętuje swój jubileusz w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej

Niedziela częstochowska 41/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas niesie pomoc, wspiera dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów, szczególnie te osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy społecznej. Seminaryjne świętowanie rozpocznie Msza św. Będzie też miejsce na galę połączoną z koncertem częstochowskich muzyków pod batutą Daniela Pomorskiego i uhonorowaniem osób, które w szczególny sposób podzieliły się dobrem z innymi. Na tę uroczystość dzieci z przytulisk i świetlic Caritas, pod kierunkiem Natalii Talarek – plastyczki, przygotowały pracę malarską na temat 25 lat istnienia częstochowskiej Caritas (płótno, dł. 35 m), prezentowaną w WSD, a później we fragmentach w placówkach Caritas.

W imię miłości

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej została powołana dekretem bp. Stanisława Nowaka z 25 grudnia 1989 r. Dyrektorami byli: ks. Czesław Mendak, śp. ks. Ksawery Sokołowski, ks. Stanisław Iłczyk, a obecnie tę funkcję pełni ks. Marek Bator. Jako organizacja pożytku publicznego Caritas działa w duchu wartości chrześcijańskich, w jedności z Kościołem. Patrząc w przyszłość, wspiera ludzi w potrzebie – nie tylko katolików. Stara się łączyć ludzi wierzących z tymi, którzy są poza wspólnotą Kościoła. Ksiądz Dyrektor podkreśla, że jedną z dróg powrotu do Boga jest służba potrzebującym, dlatego, idąc za przykładem papieża Franciszka, zwraca uwagę, że przez posługę Caritas można odkrywać, jak piękni są ludzie, których bogactwo człowieczeństwa tworzą: uczynek miłości, dzielenie się i darowanie.

Reklama

W tym duchu diecezjalna Caritas prowadzi: Noclegownię i Przytulisko dla Bezdomnych Kobiet i Kobiet z Dziećmi „Oaza”, Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, Przytulisko dla Bezdomnych Mężczyzn i Rodzin im. św. Brata Alberta, Stację Opieki Pielęgniarskiej, Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, Ośrodek Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia dłoń”, Klub Abstynenta „Krokus”, 2 świetlice środowiskowe dla dzieci, jadłodajnie na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, 2 „okna życia”, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, poradnię rozpoznawania płodności, a także ośrodek wypoczynkowy w Poniku, gdzie organizuje wypoczynek dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Caritas pomaga w leczeniu i rehabilitacji, niesie pomoc poszkodowanym przez klęski żywiołowe i wojny. Prowadzi poradnictwo prawne – w Częstochowie, Wieluniu, Pajęcznie, Zawierciu i Myszkowie – a także psychologiczne, pedagogiczne i medyczne. Podejmuje działania na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży (świetlice, kolonie, warsztaty), rodzinom (systematyczna pomoc żywnościowa, bytowa, wychowawcza) oraz seniorom (wykup leków, paczki żywnościowe, posiłki, warsztaty).

Diecezjalną Caritas tworzą ludzie, którzy od wielu lat bezinteresownie, systematycznie pomagają i włączają się w ogólnopolskie akcje, takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, zbiórki żywności: „Tak! Pomagam”, „Kromka Chleba”, „Podaruj Kroplę Miłości”, „Tornister pełen uśmiechów”, program „Skrzydła”, Pielgrzymka dla Osób Bezdomnych na Jasną Górę, Pielgrzymka Pracowników Caritas i Wolontariuszy Caritas do Krakowa, obchody Dnia Świętości Życia, Tygodnia Rodziny, Niedzieli Miłosierdzia, Tygodnia Miłosierdzia, Dnia Chorego, Dnia Dziecka. Liczby, które najbardziej obrazują posługę miłości, to: działalność 50 parafialnych zespołów, 124 szkolnych kół, 1 koła akademickiego, 1 centrum wolontariatu; 37 pracowników, 800 wolontariuszy, a przede wszystkim tysiące beneficjentów, których nie sposób zliczyć.

Z nadzieją w przyszłość

Obchodząc ćwierćwiecze działań częstochowskiej Caritas, ks. Marek Bator dziękuje Bogu za wszystkich ludzi, którzy podjęli się prowadzenia licznych dzieł miłosierdzia. – Caritas jest jednym z filarów działań Kościoła – podkreśla Ksiądz Dyrektor i dodaje: – Fundamentem jest miłość Chrystusowa, dzięki której setki ludzi odważyły się przekroczyć granice myślenia o sobie, aby pochylić się nad drugim człowiekiem: bezdomnym, chorym, przeżywającym różne życiowe dramaty. 25 lat pracy dla człowieka to świadectwo konkretnych ludzi bezinteresownie niosących pomoc. Chcę wyrazić wdzięczność wszystkim pracownikom, współpracownikom i darczyńcom. Wspólnie z podopiecznymi tworzymy wielką wspólnotę Caritas. Dzięki pomocy Bożej Opatrzności niesiemy radość, czyniąc dobro wszędzie tam, gdzie posyła nas Chrystus. Z nadzieją patrzę w przyszłość i ufam, że częstochowska Caritas będzie zawsze w pierwszej linii pomocy człowiekowi, aby odnalazł swoją godność, sens życia, a przede wszystkim dobrego Boga.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska: 25 sierpnia finał "Tornistra Pełnego Uśmiechów"

[ TEMATY ]

Caritas

Tornister pełen uśmiechów

caritas

25 sierpnia na stadionie sportowym w Giedlarowej, w gminie Leżajsk, odbędzie się uroczysty finał ogólnopolskiej akcji Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów. Program wydarzenia został pomyślany jako dzień radości dla dzieci i ich rodzin. Po raz pierwszy plan finału akcji obejmuje integrację międzypokoleniową, Bal Pokoleń, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnej wagi.

To już 11. edycja tego programu, poświęconego wsparciu dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Podczas finału będą prezentowane liczne inicjatywy poświęcone wsparciu edukacyjnemu dla najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję