Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa

Odpust u św. Franciszka

Niedziela częstochowska 41/2015, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

św. Franciszek

Anna Cichobłazińska

Abp Wacław Depo blogosławi relikwiami św. Franciszka z Asyżu

Abp Wacław Depo blogosławi relikwiami św. Franciszka z Asyżu

Uroczystość odpustową parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie przeżywała w niecodzienny sposób. Z powodu gruntownego remontu świątyni Msza św. została odprawiona w dolnym kościele. Eucharystii w intencji wspólnoty parafialnej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Proboszcz parafii ks. prał. Roman Szecówka postawił na ołtarzu relikwiarz z relikwiami patrona parafii św. Franciszka, przywiezionymi z Asyżu. Pod koniec Mszy św. ucałowali je kapłani przybyli na uroczystość i wierni parafii.

Zbliżający się synod poświęcony rodzinie znalazł w tym dniu odniesienie w czytaniach i homilii Księdza Arcybiskupa, który mocno podkreślił, że rodzina nie jest ślepym darem natury. – Jesteśmy ikoną Boga na świecie. Dlatego naszym zadaniem jest trwanie przy Ewangelii – mówił Metropolita Częstochowski. Odwołał się również do pojmowania przez współczesnych daru świętości. – Przyjmuje się, że świętość nie jest dostępna dla wszystkich, ale na płaszczyźnie wiary świętość jest dostępna każdemu ochrzczonemu człowiekowi. Można zaprogramować świętość przez chrzest. Świętość jest darem i zadaniem, i sprzeczna jest z postawą człowieka zadowalającego się małością rzeczy doczesnych. Drogi do świętości są wielorakie, nieraz bardzo trudne i wymagające wielu poświęceń – powiedział abp Depo, przywołując wypowiedź św. Franciszka: „Uwierz w swoje osobiste powołanie nawet w obliczu odrzucenia przez najbliższych”.

W kontekście przeżywanego w październiku Dnia Papieskiego Ksiądz Arcybiskup odwołał się również do postawy św. Jana Pawła II. – Już w dzieciństwie zaczynał dzień od modlitwy do Ducha Świętego. Wskazał mu ją ojciec w książeczce do nabożeństwa. Ta rodzicielska wskazówka doprowadziła małego Karola do chwały nieba. Zwracajmy się do naszych patronów, by pomogli nam podążać drogą świętości – podkreślił Metropolita Częstochowski.

Reklama

Uroczystość odpustowa odbywała się w oktawie imienin Księdza Arcybiskupa, dlatego nie mogło w tym dniu zabraknąć życzeń od wspólnoty parafialnej. Wypowiedział je Ksiądz Proboszcz, życząc Metropolicie Częstochowskiemu, by Matka Boża z Jasnej Góry otaczała płaszczem opieki, a św. Wacław wypraszał u Boga potrzebne łaski. Liturgię Mszy św. uświetnił chór parafialny „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Msza św. była transmitowana przez Radio Fiat, dlatego w modlitwę wspólnoty parafialnej na Grabówce włączyła się cała archidiecezja.

Kościół św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie poddawany jest gruntownemu remontowi. Wymieniane są wszystkie okna i zakładane jest ogrzewanie podłogowe. Ksiądz Proboszcz z wdzięcznością mówi o swoich parafianach, którzy ofiarnie włączają się w podejmowane dzieła, wymagające znacznych nakładów finansowych. Raz w miesiącu przeznaczana jest na nie niedzielna taca. Dokonywane są także indywidualne wpłaty. – Na każdej Mszy św. modlimy się za ofiarodawców i chorych parafian, którzy w modlitwie polecają Bogu dzieła parafii. Dziękujemy za te dary – podkreśla ks. prał. Roman Szecówka (w jednym z najbliższych numerów „Niedzieli częstochowskiej” opublikujemy rozmowę z proboszczem parafii św. Franciszka w Częstochowie).

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont ukończony!

Uroczystość odpustowa to zawsze święto dla wspólnoty parafialnej, a w przypadku parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej to także symboliczny czas podsumowań. I tak też było w tym roku.

Uroczystej Mszy św. z okazji wspomnienia patronki przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Przy okazji wizyty pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił wymalowane mury świątyni oraz nowe organy firmy Muz-or.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję