Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Aktywne Szkolne Koła Caritas

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Monika Jaworska

Wolontariusze SKC z bielskiej szkoły im. Mikołaja Reja z s. Zofią

Wolontariusze SKC z bielskiej szkoły im. Mikołaja Reja z s. Zofią

W naszej diecezji trwa peregrynacja znaków miłosierdzia. Równocześnie akcje miłosierdzia podejmuje Caritas diecezjalna: – Mam nadzieję, że peregrynacja znaków miłosierdzia w nadchodzącym Roku Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia br., zaowocuje w nas wszystkich ożywieniem czynnej miłości do bliźniego. Działania Caritas będą próbą zwrócenia uwagi, że każdy z nas wezwany jest do czynów miłosierdzia i każdy nawet najmniejszy gest jest ważny i potrzebny – zapowiada dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kasprowski. Kapłan zaznacza, że Caritas diecezjalna chce podkreślać duchowość wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas (SKC). Planowane są rekolekcje i dni skupienia Parafialnych Zespołów i SKC, pielgrzymka z okazji Tygodnia Miłosierdzia czy współorganizacja pielgrzymki do Łagiewnik.

Reklama

Ks. Kasprowski zauważa, że jednym z owoców peregrynacji może być powstanie kolejnych SKC, a w placówkach szkolnych diecezji działa ich już kilkanaście. – W akcjach Caritas w ub.r. wzięło udział ok. 38 osób z naszego SKC. Organizowaliśmy dzień solidarności z osobami prześladowanymi za wiarę i sprzedawaliśmy koszulki. Organizowaliśmy zbiórki żywności „Tak, pomagam!” w Biedronce, gdzie zebraliśmy na święta wielkanocne tonę żywności – mówi Justyna z SKC działającego w Szkole Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej. Jej kolega Grzegorz dodaje: – W tym roku szkolnym w ramach Roku Miłosierdzia planujemy do końca października br. wziąć udział w akcji „Znajdź sąsiada” w ramach Dnia Osób Starszych. Polega to na znalezieniu osoby starszej, która potrzebuje pomocy nie tylko materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Będziemy spędzać czas z tymi osobami i pomagać im w ich codziennych czynnościach – tłumaczy Grzegorz. – Jedną z łask, jakich możemy się spodziewać od miłosiernego Ojca w naszym SKC jest to, że najchętniej nasza młodzież chodzi do domu starców – podkreśla s. Zofia – inicjatorka SKC w szkole im. Mikołaja Reja. Ks. Kasprowski zachęca: – Chcemy, aby owocem peregrynacji w parafiach było tworzenie, reaktywacja bądź wzrost Parafialnych Zespołów Charytatywnych. Zapraszamy do pracy w tych zespołach wszystkich ludzi dobrego serca.

Oprócz SKC Caritas będzie organizował dotychczasowe kampanie: Dzień Chorego (11 lutego), „Podaruj Kroplę Miłości”, Jałmużna Wielkopostna i Zbiórka Żywności (w marcu), Tydzień Miłosierdzia (w kwietniu), Dzień Matki i Dzień Dziecka „Festyn Rodzinny” (w maju i czerwcu), Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, „Skrzydła”, akcje dla bezdomnych (w listopadzie), dla osób niepełnosprawnych i starszych.

2015-10-08 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia rusza XIII Zbiórka Żywności Caritas "TAK, POMAGAM!"

[ TEMATY ]

żywność

Caritas

zbiórka

BOŻENA SZTAJNER

- Pragnę bardzo podziękować wszystkim tym, którzy potrafią podzielić się żywnością z potrzebującymi – to ważny dar serca, dzięki któremu życie wielu osób staje się mniej przykre i uciążliwe. Najubożsi nas potrzebują, dlatego zwracam się z próbą o tą podstawową pomoc, by inni mogli mieć odrobinę spokojniejsze jutro – mówi ks Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska. 8 grudnia rusza XIII Zbiórka Żywności Caritas "TAK, POMAGAM!"

Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których placówki Caritas przygotują świąteczne paczki dla najuboższych rodzin. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję