Reklama

Polska

Caritas – miłość w akcji

W polski krajobraz, obok wielu organizacji dobroczynnych, trwale wpisała się kościelna Caritas. Mija właśnie 25 lat od powołania do życia tej ogólnopolskiej struktury, która prężnie działa w polskich diecezjach i wielu parafiach

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 55

[ TEMATY ]

Caritas

Zbiórka do puszek na rzecz Caritas

Sylwia Jurczyńska

Sylwia Jurczyńska

O bardzo wielu akcjach, do których już się przyzwyczailiśmy, można przeczytać na stronie internetowej Caritas Polska dzięki dziennikarskim przekazom. Imponuje nie tylko ich liczba, ale też – każdorazowo – rozmach i dobrze zorganizowana oprawa medialna. Pracownicy i wolontariusze pojawiają się w miejscach, gdzie nagle dochodzi do katastrofy czy innego nieszczęścia, ale też tam, gdzie ludzie żyją w ubóstwie i potrzebują pomocy.

Na mapie ludzkich nieszczęść

– Z naszej perspektywy najważniejsza chyba jest akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska. – Jest to najstarsza inicjatywa, która towarzyszy naszej aktywności niemal od początku. Od niej niejako wzięły początek inne akcje. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że dla Caritas zawsze bardzo ważne były dzieci, dlatego środki pochodzące ze sprzedaży świec były też w ciągu minionych lat przekazywane na wakacyjne wyjazdy najmłodszych, na dożywianie czy też na szkolne wyprawki (akcja Tornister Pełen Uśmiechów).

Imponująca jest skala pomocy niesionej przez Caritas. Jak tłumaczy rzecznik, w poszczególnych diecezjach prowadzona jest osobna księgowość, ponieważ sprzedaż prowadzona jest tam częściowo autonomicznie. Trudno dokładnie wyliczyć kwoty uzyskane dzięki sprzedaży świec, ale wiadomo, ile w Polsce jest tych świec. – Dysponuję danymi z części Kościołów lokalnych, ale szacunkowo można powiedzieć, że każdego roku rozprowadzamy ponad 2,5 mln świec.

Dobro nie krzyczy

Reklama

Warto też wspomnieć o akcjach zagranicznych, w których bierze udział Caritas Polska. Jak tłumaczy Paweł Kęska, ten aspekt działalności organizacji jest bardzo ważny. – Często jesteśmy świadkami wielkich katastrof humanitarnych na całym świecie i nasza organizacja jest tam niemal natychmiast obecna – mówi. – Rozmiar tej pomocy jest wręcz gigantyczny. W 2014 r. działaliśmy w ponad 20 krajach. Na terenie samej Ukrainy realizowaliśmy kilkanaście projektów. Byliśmy obecni w Nepalu, na Bałkanach i na Filipinach. Nie mogło nas też zabraknąć w obecnie najbardziej zapalnych punktach świata: w Iraku, Libanie, Syrii czy Autonomii Palestyńskiej. Od 2012 r., kiedy wybuchł konflikt na Bliskim Wschodzie, pomoc dla poszkodowanych niesiona przez Caritas Bliskowschodnia (Irak, Jordania, Liban, Syria) została przez nas wsparta kwotą 1,25 mln dolarów. Dodatkowo współpracujemy też z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi organami rządowymi.

Działalność kościelnych organizacji jest często przemilczana w mediach tzw. głównego nurtu. Rocznicowe obchody będą na pewno okazją do poinformowania opinii publicznej na temat działań Caritas. – Dobro zawsze jest spokojne, ono nie krzyczy – mówił niedawno w „Niedzieli” ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Oczywiście, trzeba też o nim mówić, gdyż dzięki temu inspirujemy innych do pracy charytatywnej, np. wolontariuszy. Kościół robi bardzo dużo, ale nie zawsze mamy dostęp do mediów, nie zawsze media traktują nas w taki sam sposób jak inne organizacje – dodaje.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas: rusza akcja „Młodzi i Synod – nagraj film”

[ TEMATY ]

film

Caritas

młodzież

Ks. Adam Stachowicz

Caritas rusza z akcją „Młodzi i Synod – nagraj film”. „Po co? Żeby usłyszeli [biskupi] nasz głos! Bez naszego głosu obradom podczas Synodu o Młodzieży zabraknie najważniejszego elementu - samej młodzieży” – zachęcają organizatorzy.

„Nagraj film, w którym w 18 sekund przedstawisz swoje zdanie biskupom jadącym na Synod o Młodzieży”- tłumaczą organizatorzy. „Możesz powiedzieć kilka bardzo konkretnych zdań, które ukierunkują obrady na Synodzie na tory bliskie nam, młodym katolikom i katoliczkom” – dodają.

CZYTAJ DALEJ

Hebrajski komentarz do niedzielnej Ewangelii

2022-12-04 08:46

[ TEMATY ]

KUL

rozważanie

Centrum Heschela KUL

„Nawrócić się” – ma dwa różne znaczenia w Biblii. Hebrajskie „Szuw” oznacza zawrócić ze złej drogi i zwrócić się ku Bogu. Zaś greckie „metanoeite” tłumaczy się dosłownie „zmieńcie myślenie” – pisze w komentarzu na II Niedzielę Adwentu biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

Kiedy mówimy słowo „nawrócenie”, to w danym języku ma ono zdefiniowane znaczenie. W Biblii jest większe bogactwo znaczenia tego słowa, ponieważ zawiera ono w sobie zarówno znaczenie z języka hebrajskiego jak i greckiego.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję