Reklama

Polska

Caritas – miłość w akcji

W polski krajobraz, obok wielu organizacji dobroczynnych, trwale wpisała się kościelna Caritas. Mija właśnie 25 lat od powołania do życia tej ogólnopolskiej struktury, która prężnie działa w polskich diecezjach i wielu parafiach

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 55

[ TEMATY ]

Caritas

Zbiórka do puszek na rzecz Caritas

Sylwia Jurczyńska

Sylwia Jurczyńska

O bardzo wielu akcjach, do których już się przyzwyczailiśmy, można przeczytać na stronie internetowej Caritas Polska dzięki dziennikarskim przekazom. Imponuje nie tylko ich liczba, ale też – każdorazowo – rozmach i dobrze zorganizowana oprawa medialna. Pracownicy i wolontariusze pojawiają się w miejscach, gdzie nagle dochodzi do katastrofy czy innego nieszczęścia, ale też tam, gdzie ludzie żyją w ubóstwie i potrzebują pomocy.

Na mapie ludzkich nieszczęść

– Z naszej perspektywy najważniejsza chyba jest akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska. – Jest to najstarsza inicjatywa, która towarzyszy naszej aktywności niemal od początku. Od niej niejako wzięły początek inne akcje. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że dla Caritas zawsze bardzo ważne były dzieci, dlatego środki pochodzące ze sprzedaży świec były też w ciągu minionych lat przekazywane na wakacyjne wyjazdy najmłodszych, na dożywianie czy też na szkolne wyprawki (akcja Tornister Pełen Uśmiechów).

Imponująca jest skala pomocy niesionej przez Caritas. Jak tłumaczy rzecznik, w poszczególnych diecezjach prowadzona jest osobna księgowość, ponieważ sprzedaż prowadzona jest tam częściowo autonomicznie. Trudno dokładnie wyliczyć kwoty uzyskane dzięki sprzedaży świec, ale wiadomo, ile w Polsce jest tych świec. – Dysponuję danymi z części Kościołów lokalnych, ale szacunkowo można powiedzieć, że każdego roku rozprowadzamy ponad 2,5 mln świec.

Dobro nie krzyczy

Reklama

Warto też wspomnieć o akcjach zagranicznych, w których bierze udział Caritas Polska. Jak tłumaczy Paweł Kęska, ten aspekt działalności organizacji jest bardzo ważny. – Często jesteśmy świadkami wielkich katastrof humanitarnych na całym świecie i nasza organizacja jest tam niemal natychmiast obecna – mówi. – Rozmiar tej pomocy jest wręcz gigantyczny. W 2014 r. działaliśmy w ponad 20 krajach. Na terenie samej Ukrainy realizowaliśmy kilkanaście projektów. Byliśmy obecni w Nepalu, na Bałkanach i na Filipinach. Nie mogło nas też zabraknąć w obecnie najbardziej zapalnych punktach świata: w Iraku, Libanie, Syrii czy Autonomii Palestyńskiej. Od 2012 r., kiedy wybuchł konflikt na Bliskim Wschodzie, pomoc dla poszkodowanych niesiona przez Caritas Bliskowschodnia (Irak, Jordania, Liban, Syria) została przez nas wsparta kwotą 1,25 mln dolarów. Dodatkowo współpracujemy też z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi organami rządowymi.

Działalność kościelnych organizacji jest często przemilczana w mediach tzw. głównego nurtu. Rocznicowe obchody będą na pewno okazją do poinformowania opinii publicznej na temat działań Caritas. – Dobro zawsze jest spokojne, ono nie krzyczy – mówił niedawno w „Niedzieli” ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Oczywiście, trzeba też o nim mówić, gdyż dzięki temu inspirujemy innych do pracy charytatywnej, np. wolontariuszy. Kościół robi bardzo dużo, ale nie zawsze mamy dostęp do mediów, nie zawsze media traktują nas w taki sam sposób jak inne organizacje – dodaje.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

130 paczek trafiło do seniorów z terenu Głogowa

[ TEMATY ]

Caritas

seniorzy

paczki

caritaszg.pl

W rozwiezieniu paczek pomogło ponad dwudziestu wolontariuszy wśród nich byli także żołnierze

W rozwiezieniu paczek pomogło ponad dwudziestu wolontariuszy wśród nich byli także  żołnierze

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 7 kwietnia przekazała 130 paczek, które trafiły do seniorów z terenu Głogowa.

Akcja była możliwa dzięki współpracy diecezjalnej Caritas i Gminy Miejskiej Głogów. W przygotowanych paczkach znalazły się produkty żywnościowe, środki higieniczne, a także chleb ufundowany przez jedną z piekarń. Paczki trafiły do seniorów i osób chorych i samotnych, które same zgłosiły się po oferowaną przez Caritas pomoc, lub zrobili to ich sąsiedzi. W rozwiezieniu paczek pomogło ponad dwudziestu wolontariuszy - żołnierzy, OSP, a także działaczy z różnych głogowskich stowarzyszeń.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję