Reklama

Droga św. Jakuba w Polsce

Tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago” trwała w dniach 4-6 września 2015 r., a jej uczestnicy spotkali się w Michałowicach, Krakowie i Więcławicach Starych

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, urzędy gmin w Michałowicach i Pałecznicy oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli m.in.: metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz, metropolita Santiago de Compostela – abp. Julián Barrio Barrio i przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski – bp Krzysztof Zadarko.

Uczestnicy

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób – w tym goście z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy i ze Słowacji. Wśród uczestników byli pracownicy naukowi reprezentujący krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe, przedstawiciele bractw i parafii św. Jakuba w Polsce oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. promocją ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela. Jak informuje dr Franciszek Mróz, celem konferencji była prezentacja wyników badań związanych z kultem św. Jakuba Apostoła Starszego oraz pielgrzymowaniem Camino de Santiago – Drogą św. Jakuba.

Reklama

Pierwszy dzień konferencji jej uczestnicy spędzili w Michałowicach. W tamtejszej Bibliotece Publicznej prezentowano odcinki dróg św. Jakuba. Nawiązując do okrągłej rocznicy otwarcia ich pierwszego odcinka w Polsce, co nastąpiło 24 lipca 2005 r., Emil Mendyk wspominał, że to z Saksonii przyszła idea odtworzenia Drogi św. Jakuba. Przypomniał, że pierwszy odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba prowadzi z kolegiaty w Głogowie do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie i dalej – do Zgorzelca.

Jubileusz

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaprosili jej uczestników do auli UPJPII w Krakowie. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji jej uczestników powitał ks. kan. Ryszard Honkisz – kustosz sanktuarium diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych. W ramach spotkania świętowano jubileusz 80-lecia urodzin prof. Antoniego Jackowskiego. Za opiekę nad pierwszymi konferencjami poświęconymi drogom św. Jakuba dziękował Jubilatowi m.in. dr Franciszek Mróz, który przypominał, jak w styczniu 2008 r. pomysłodawcy i organizatorzy poprosili prof. Jackowskiego o opiekę naukową i patronat nad konferencją. – Pan profesor przyjął nas z otwartymi rękami i od razu zaproponował nie jedną, ale trzy konferencje – podkreślał dr Mróz.

W ramach świętowania jubileuszu przekazano prof. Jackowskiemu księgę pamiątkową pt. „Droga św. Jakuba w Polsce – historia, teraźniejszość, przyszłość. W 10. rocznicę otwarcia pierwszego polskiego odcinka Camino de Santiago”.

Dziedzictwo

Reklama

Uczestniczący w wydarzeniu po raz pierwszy bp Krzysztof Zadarko gratulował organizatorom pomysłu i konsekwencji w jego realizacji. Nawiązując do obecnej sytuacji migracyjnej, mówił: – Życzę wszystkim, abyśmy byli tymi, którzy będą zapalać do idei pielgrzymowania, ale też do pomagania tym, którzy pielgrzymują z konieczności, bo zostali wypędzeni ze swych domów albo sami uciekli przed śmiercią. Życzę, aby dziedzictwo, które jest wpisane w pielgrzymowanie, to odkrywanie Pana Boga po drodze, w tym niezwykła gościnność charakteryzująca przez wieki szlaki pielgrzymkowe – dzisiaj na nowo wybrzmiało wobec wyzwań, przed którymi stajemy.

Z kolei rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konferencji podkreślił, że jest to cenna inicjatywa naukowa. Napisał m.in.: „(...) Dzięki dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji konferencje z tego cyklu wpisały się na stałe w kalendarz życia naukowego Krakowa. Fenomen Drogi św. Jakuba polega na tym, że przebiega ona przez całą Europę, jednoczy kraje, co podkreślił św. Jan Paweł II, mówiąc, że cała Europa odnalazła się wokół tej pamiątki św. Jakuba”.

Po sesjach referatowych oraz dyskusji uczestnicy tradycyjnie już udali się do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. W niedzielę 6 września przeszli 11-kilometrowy odcinek Jakubowego Szlaku z Polanowic do Więcławic Starych, a następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

2021-09-15 13:30

[ TEMATY ]

komisja

KAI

Dominikanin Paweł M. krzywdził osoby dorosłe, które traktowały go jako swego przewodnika duchowego - stwierdza Komisja Ekspercka w ogłoszonym dziś raporcie. Zwraca też uwagę, na zaniedbania, jakich w ciągu wielu lat dopuścili się w tej sprawie dominikańscy przełożeni - zwłaszcza o. Maciej Zięba - choć pokrzywdzeni wielo­krotnie zwracali się do nich o elementarną sprawiedliwość.

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez Prowincjała Polskiej prowincji Dominikanów, o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997. Dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI przedstawiono wyniki prac Komisji Eksperckiej, której przewodniczy Tomasz Terlikowski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję