Reklama

Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 31

W dniach 21-23 września 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się 38. doroczne spotkanie członków Sekcji Patrystycznej przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski, połączone z sympozjum naukowym pt.: „Kobieta w historii zbawienia według Ojców Kościoła”. Organizatorami konferencji byli: obecny prezes Sekcji Patrystycznej – ks. prof. dr hab. Mariusz Szram z Katedry Patrologii Greckiej i Łacińskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz ks. dr Mariusz Terka – wykładowca patrologii w częstochowskim Wyższym Instytucie Teologicznym. Sympozjum objął swoim patronatem arcybiskup metropolita częstochowski dr Wacław Depo.

Reklama

Podczas sympozjum uczestnicy wysłuchali 17 wystąpień poświęconych roli kobiety w historii zbawienia w ujęciu greckich, łacińskich i syryjskich pisarzy wczesnochrześcijańskich. Ojcowie Kościoła akcentowali jedność i równość natury ludzkiej wobec Boga niezależnie od płci, a także podkreślali za św. Pawłem, że wszyscy ludzie są kimś jednym w Chrystusie, który oddał życie za każdego człowieka. Kobiety odgrywały ważną rolę we wspólnocie Kościoła pierwszych wieków i w ruchu monastycznym.

Podczas spotkania w Częstochowie członkowie Sekcji Patrystycznej uczcili także osobę znanego polskiego patrologa – ks. prof. dr. hab. Franciszka Drączkowskiego, wieloletniego kierownika Katedry Patrologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Okazją były dwie rocznice: urodzin i 35-lecia pracy naukowej Profesora. Podczas uroczystości laudację w języku łacińskim wygłosił prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski – filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Jubilatowi wręczono księgę jubileuszową, czyli specjalny tom półrocznika „Vox Patrum”, zawierający 29 publikacji naukowych o tematyce wczesnochrześcijańskiej, przygotowany przez polskich patrologów pod kierunkiem obecnego redaktora naczelnego wspomnianego periodyku – ks. dr. hab. Piotra Szczura, profesora KUL, kierownika Katedry Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu. Swoją wdzięczność wyrażali m.in.: bp dr hab. Piotr Turzyński z Radomia, ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki – uczeń i jeden z najbliższych współpracowników Jubilata, obecnie dyrektor Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL, nestor polskiej patrologii ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski z Warszawy, ks. dr hab. Paweł Wygralak, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, oraz ks. prał. dr hab. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, który przemawiając dostojną i piękną łaciną, wspominał pobyt ks. prof. Drączkowskiego w rzymskim Institutum Altioris Latinitatis.

Sekcja Patrystyczna od momentu powstania w 1977 r. przeżywa nieustanny rozwój. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 100 członków, co wskazuje na istnienie w naszym kraju wyspecjalizowanej kadry naukowo-dydaktycznej zajmującej się starożytnością chrześcijańską. Następne sympozjum naukowe połączone ze zjazdem członków Sekcji Patrystycznej odbędzie się na Górze św. Anny w dniach 19-21 września 2016 r. Jej tytuł to: „Egzegeza biblijna wczesnochrześcijańskiego Wschodu i jej echa na Zachodzie”. Podczas spotkania księgami jubileuszowymi, czyli kolejnymi specjalnymi tomami „Vox Patrum”, zostaną uhonorowani znani badacze antyku chrześcijańskiego: prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. prof. Joseph Wolinski z Instytutu Katolickiego w Paryżu.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję