Reklama

Studia Soborowe

Prezentacja i promocja „Studiów Soborowych” pod redakcją Michała Białkowskiego odbędzie się 14 października 2015 r. o godz. 17 w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, plac bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego 1. Wstęp wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

W połowie października br. na rynku wydawniczym ukaże się kolejny – trzeci już – tom pionierskiej serii poświęconej Soborowi Watykańskiemu II: „Studia Soborowe”. Redaktor naukowy i wydawca publikacji – dr Michał Białkowski, historyk i politolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, proponuje czytelnikowi kontynuację zagadnień związanych z historią i recepcją Vaticanum II. Publikację otwiera przedmowa kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, który objął patronat nad wydaniem tej pracy. Inspiracją dla kontynuacji serii poświęconej 21. soborowi powszechnemu są zbliżające się rocznice: 50. rocznica powstania Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich (18 listopada br.), 50. rocznica ogłoszenia Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes” (7 grudnia br.) oraz 50. rocznica zamknięcia Soboru Watykańskiego II (8 grudnia br.).

W niezwykle obszernym tomie (860 stron) znalazło się ponad 20 tekstów autorów polskich i zagranicznych. Ważną część książki zajmują artykuły prezentujące sylwetki kolejnych polskich hierarchów – najaktywniejszych uczestników soborowych obrad (arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka, biskupa chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego, biskupa łódzkiego Michała Klepacza, biskupa gdańskiego Edmunda Nowickiego i biskupa opolskiego Franciszka Jopa). W kolejnej części poruszono kwestie recepcji Vaticanum II w wybranych krajach: we Włoszech, Francji, na Białorusi, w Austrii, Czechosłowacji, Libanie, Japonii, regionie Środkowego Sudanu oraz w Ameryce Łacińskiej. Przesłaniem, które powraca wielokrotnie na kartach książki, jest dialog. Otwarcie na drugiego człowieka – jak zgodnie twierdzą autorzy – może jednak nastąpić tylko przy zachowaniu wewnętrznej wolności oraz poszanowaniu tożsamości. Autorzy podejmują analizę tego zjawiska w wymiarze dialogu zarówno międzyreligijnego (w szczególności z islamem), jak i wewnątrz rodziny Kościołów chrześcijańskich (ekumenizm). Interesującym elementem książki jest wkładka zdjęciowa zawierająca niepublikowane dotąd fotografie, pochodzące z polskich i zagranicznych archiwów kościelnych.

Na koniec warto podkreślić międzynarodowy charakter publikacji. Wśród autorów są m.in.: prof. Philippe Chenaux (Uniwersytet Laterański w Rzymie), archimandryta dr Jan Sergiusz Gajek MIC (zwierzchnik białoruskiego Kościoła greckokatolickiego), o. prof. Gaby Hachem CSP (Uniwersytet Ducha Świętego w Kaslik i Uniwersytet świętego Józefa w Bejrucie w Libanie), o. Paweł Janociński OP (nieprzerwanie od 1977 r. misjonarz w Japonii), o. dr Kasper Kaproń OFM (Uniwersytet Katolicki „św. Pawła” w Cochabambie w Boliwii). Nie zabrakło jednak polskich naukowców, m.in. prof. Jacka Bartyzela, prof. Eugeniusza Sakowicza i ks. dr. hab. Roberta Skrzypczaka. W kontekście trwającego XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie należy wyrazić nadzieję, że książka podejmująca niezwykle aktualne tematy dla współczesnego Kościoła spotka się ze sporym zainteresowaniem zarówno osób duchownych, jak i wiernych świeckich.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję