Reklama

Z Polski

List na Dzień Papieski

In vitro jest niegodne człowieka

Przestrogę do wiernych przed stosowaniem in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych skierowali biskupi w liście pasterskim na XV Dzień Papieski, obchodzony w niedzielę 11 października br. pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Biskupi przypominają znaczenie małżeństwa w świecie i wymieniają współczesne zagrożenia rodziny. Wskazują, że powołaniem każdego mężczyzny i każdej kobiety jest bycie mężem i żoną, ojcem i matką. Przywołując spostrzeżenie kard. Gianfranca Ravasiego, zauważają, że pierwszy człowiek chciał mieć kogoś, z kim mógłby spotkać się jak równy z równym. „Kobieta nie została stworzona ze stóp mężczyzny, by jej nie szanował, ani z jego głowy – by ona nim rządziła. Została natomiast utworzona z boku mężczyzny i to od strony serca, aby być mu równą i kochaną” – czytamy w liście.

Reklama

Autorzy listu zwracają też uwagę, że postępujący kryzys kulturowy i ideowy wpływa na zniekształcony obraz tradycyjnego, nierozerwalnego małżeństwa i rodziny, czego przykładem są ludzie młodzi mieszkający razem bez ślubu kościelnego oraz małżonkowie, którzy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa do czasu, gdy zrobią karierę zawodową.

Biskupi przypominają również wypowiedź papieża Franciszka skierowaną do włoskich lekarzy, że in vitro jest niegodne człowieka. Zwracają uwagę, że nie jest ono sposobem leczenia niepłodności, „gdyż nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna”. W liście przypomniano także nauczanie Jana Pawła II o rodzinie i wezwano do modlitwy o świętość polskich małżeństw.

(BP KEP)

Weto prezydenta

Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ustawa – przegłosowana przez PO i lewicę – miała uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. do aktu urodzenia, jeśli ta nie odpowiada płci odczuwanej przez daną osobę.

Reklama

To pierwsze weto Andrzeja Dudy, który 2 października br. podjął decyzję o skierowaniu ustawy o uzgodnieniu płci do ponownego rozpatrzenia. W opinii prezydenta Dudy, ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję dzieci przez takie pary. Aby prezydent ustawę podpisał, Sejm musi ją teraz ponownie przegłosować 3/5 głosów.

(Red.)

Petycja do Ojca Świętego

Polacy modlą się za synod o rodzinie

Zinicjatywy organizacji CitizenGO, która swoją działalność opiera na chrześcijańskiej wizji człowieka, „Polacy piszą do Papieża i modlą się za synod o rodzinie”. Pod petycją do Ojca Świętego i uczestników synodu podpisało się dotychczas prawie 15 tys. osób.

Magdalena Korzekwa – dyrektor polskiej sekcji CitizenGO zwraca uwagę, że synod o rodzinie to jedno z najważniejszych wydarzeń w Kościele. – Jednocześnie potrzebuje ono ogromnego wsparcia modlitewnego wszystkich wierzących. Zapewnijmy o naszym wsparciu papieża Franciszka i pozostałych uczestników synodu. Módlmy się w tej intencji indywidualnie, w naszych rodzinach i większych wspólnotach – apeluje Korzekwa.

Petycję można podpisać pod linkiem: citizengo.org/pl/30020-polacy-pisza-do-papieza-i-modla-sie-za-synod.

(KAI)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Może człowiekowi wydawać się niekiedy, że wszystko w nim zamarło, że znikąd żadnej nadziei i pomocy – nawet Bóg milczy – a jednak i w takim momencie jest przy nas Maryja. Ona stoi nie tylko pod krzyżem Chrystusa, ale pod krzyżem każdego z nas. Jest naszą Nadzieją jedyną.

Krótko

• Ojciec Święty mianował pochodzącego z Cieszyna o. Tadeusza Kusego OFM, od 2014 r. biskupa koadiutora diecezji Kaga-Bandoro w RŚA, biskupem diecezjalnym w tej diecezji.

• W Warszawie w dniach 6-7 października br. odbyło się 370. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznali się z socjologicznym obrazem sytuacji młodzieży w Polsce, a także wysłuchali refleksji duszpasterzy. Szczególnym kontekstem refleksji były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

• Do Polski w ciągu dwóch lat trafi z Syrii i Erytrei 7 tys. uchodźców, którzy po okresie wstępnej adaptacji w rządowych ośrodkach dla azylantów mają być rozesłani po kraju.

• Siergiej Andriejew, rosyjski ambasador w Polsce, po rozmowie w MSZ tłumaczył, że był niedostatecznie precyzyjny. W wywiadzie telewizyjnym ambasador stwierdził, iż Polska była częściowo odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej.

• Ambasada Ukrainy w Polsce ostro skrytykowała wizytę wicepremiera nieuznawanego przez Unię Europejską rządu Krymu. Dmitrij Połonski był w Warszawie na konferencji Biura ds. Praw Człowieka OBWE. Polscy urzędnicy tłumaczyli, że został wpuszczony przez pomyłkę.

• Dziura z podatku VAT może w tym roku wynieść aż 53 mld zł. Luka wynika z wyłudzeń tego podatku.

• Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski odwiesił się i wrócił do pracy, mimo że nadal nie wyjaśniono sprawy ustawiania konkursów w Izbie, a prokuratura dalej prowadzi śledztwo.

• Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że karanie właścicieli samochodów, którzy nie wskazali, kogo fotoradar przyłapał na drodze w ich aucie, jest zgodne z konstytucją.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję