Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2015, str. 8

Środowisko Policyjne

Cześć i chwała poległym polskim policjantom!

W czasie 14. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego 26 września br. w Sanktuarium Jasnogórskim modliło się ponad tysiąc policjantów wraz z rodzinami. Obecne były władze Policji na czele z komendantem głównym Policji gen. insp. Krzysztofem Gajewskim. Uroczystościom przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji. Tradycyjnym punktem Jasnogórskich Spotkań jest modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie. – Wobec tej wielkiej tragedii, jaką było skryte morderstwo, pogrzebanie w milczeniu i kłamstwie tysięcy polskich policjantów na nieludzkiej ziemi, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich – mówił bp Guzdek. Matce Bożej powierzył 100 tys. policjantów mundurowych i 30 tys. pracowników cywilnych Policji.

Wielka modlitwa rodzin

Rodzinnie w Filadelfii i na Jasnej Górze

Z udziałem ok. 6 tys. osób w dniach 26-27 września br. odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Data pielgrzymki zbiegła się z datą VIII Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii w USA, któremu przewodniczył papież Franciszek. Pielgrzymowanie było także okazją do modlitwy za synod biskupów, poświęcony problemom rodziny. Mszy św. w niedzielę 27 września na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, a koncelebrował ją bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. – Kościół uważa służbę rodzinie za jedno ze swych najważniejszych zadań, jest jej opiekunem i rzecznikiem – mówił w kazaniu bp Nitkiewicz. – Dlatego idąc za przykładem samego Chrystusa, zabiera głos w jej obronie. Sprzeciwia się pomniejszaniu roli rodziny przez próby zrównywania związków partnerskich z małżeństwem, staje w obronie życia poczętego, upomina się o prawa rodziców do wychowywania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, ostrzega przed szkodliwymi ideologiami. Zarzuca się nam, że stale i przy każdej okazji powtarzamy to samo. Nie możemy jednak lekceważyć zagrożeń i zła, chociaż sami jesteśmy słabi, upadamy – powiedział bp Nitkiewicz.

Reklama

Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo to warto jednak żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością. Wspaniałą okazją do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią są: chrzest, Pierwsza Komunia św., bierzmowanie oraz sakrament małżeństwa. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne – przygotowanie, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny.

– Przybywają tu małżeństwa i rodziny, do tego miejsca wyjątkowego dla polskich rodzin, by się zawierzać, by tutaj przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosić do Boga nasze modlitwy, by też dziękować. Pielgrzymka ma wymiar dziękczynny, dziękujemy za otrzymane łaski, których doświadczamy każdego dnia, przybywamy też, by się umocnić. Bardzo wam dziękuję za tę obecność, która jest wielkim wyznaniem wiary, jest też takim potężnym zastrzykiem optymizmu i pozytywnego spojrzenia na przyszłość rodziny, naszej ojczyzny, Kościoła. Dziękuję wam za tę żarliwą modlitwę – powiedział na zakończenie bp Jan Wątroba.

Krótko

• W nocy z 25 na 26 września w modlitewnym czuwaniu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyła 44. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Razem z pątnikami modlili się księża biskupi: abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy, oraz biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz. Doroczne spotkanie zgromadziło ok. 4 tys. osób.

Reklama

26 września modliła się na Jasnej Górze 10. Pielgrzymka Ruchu Pomocników Matki Kościoła pod hasłem: „Trwać w łasce z Maryją”. Na jubileuszowe spotkanie przybyło ok. 600 osób z głównych ośrodków w Polsce. Obecny był ks. Teofil Siudy, krajowy moderator Ruchu PMK. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-10-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję