Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się prelekcją ks. Marka Batora, dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, który pomimo trudności z chwilową dostawą energii i brakiem prądu, doskonale poradził sobie głosząc z wielką mocą słowo z umieszczonej pośrodku kościoła ambony. Ks. Bator przekonywał, że choroba ciała potęguje się, gdy wszyscy odwracają się od chorego. Pomimo tego, że obecnie brakuje czasu dla samego siebie, żony, męża, przyjaciół, rodziny – to jednak nie możemy zatracić bliskości z innymi i z Panem Jezusem – mówił prelegent.
Uroczystej Mszy św., koncelebrowanej z kapelanami szpitali, przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. W trakcie Liturgii udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Warto dodać, że pielgrzymi wsparli inicjatywę Bilet dla Brata – dla młodzieży ze Wschodu, pragnącej przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Idziemy do naszej Pani, naszej kochanej Matki, Matki Pocieszenia. Bóg jest w stanie pocieszyć nas w każdej sytuacji, choćby nie wiem jak wielkie było cierpienie. On pragnął, aby Matka, która doskonale wie, co to ból, była naszym wsparciem. Dobrze, że do Niej przychodzicie i rozmawiacie z Nią o trudnych sprawach. Pamiętajcie, że Bóg chce się posłużyć nami – także chorymi – aby innym chorym nieść pocieszenie – powiedział w homilii bp Grzegorz Kaszak. – Będzie tak, że udamy się do chorego, ale nie będziemy w stanie mu pomóc. Jednak sama obecność znaczy wtedy bardzo wiele – przypomniał Ksiądz Biskup.
Pielgrzymka zawsze jest okazją, by nie tylko pomodlić się w intencji wszystkich chorych, lecz także za biskupa Grzegorza Kaszaka, który obchodzi imieniny. Życzenia przekazały Solenizantowi delegacje pielgrzymów, przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas z Miejskiego Zespołu Szkół Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Czeladzi, nauczyciele i uczniowie oraz władze miasta Czeladzi.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie przy ciepłym posiłku; była także możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, m.in. pomiaru poziomu cukru, pomiaru ciśnienia tętniczego, EKG, badania wzroku, mammografii, konsultacji dietetycznych oraz analizy składu ciała.
Patrząc na chorych i cierpiących, za św. Janem Pawłem II można stwierdzić: „Tak jak zbawienie świata, odkupienie świata, czyli nawrócenie człowieka w świecie idzie poprzez Krzyż Chrystusa, tak ciągłe nawracanie grzeszników w świecie idzie poprzez wasz krzyż, poprzez wasze cierpienie. Wy istotnie, tak jak napisał św. Paweł, «dopełniacie w członkach swoich tego, czego nie dostawa cierpieniom Jezusa Chrystusa» (por. Kol 1, 24)”.