Reklama

Niedziela w Warszawie

Jest już parafia św. Jana Pawła II

Rok temu na Bemowie stanął krzyż. Dziś parafia św. Jan Pawła II przyciąga młode rodziny z całej okolicy

Niedziela warszawska 36/2015, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

Artur Stelmasiak

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej

W ołtarzu głównym Ikona Matki Bożej
Jasnogórskiej

Na początku września rektorski ośrodek duszpasterski na Bemowie został przekształcony w parafię. Teraz proboszcz ma ściśle wyznaczony teren, na którym mieszkają rodziny powierzone jego duszpasterskiej trosce.

– Tworzenie parafii od strony duchowej idzie bardzo dobrze. Trudniej wygląda sytuacja na budowie kaplicy i jej wykończenie. W kaplicy ciągle nie mamy prądu. Mieszkania dla księży również nie są jeszcze gotowe – pokazuje ks. Sławomir Abramowski, proboszcz nowopowstałej parafii św. Jana Pawła II.

Reklama

Na Mszy św. w niedzielę prąd zasilający nagłośnienie jest z agregatu. – Ludzie sami mówią, że coś ich do nas przyciąga. Kaplica jest kameralna, a więc parafianie mają okazję zarówno poznać siebie nawzajem, jak i swoich duszpasterzy – mówi ks. Jarosław Młot, wikariusz, który właśnie rozpoczął posługę w parafii na Bemowie.

Budowa dużej kaplicy rozpoczęła się na początku roku, a pierwsza Eucharystia została odprawiona w niej 2 kwietnia, w 10. rocznicę śmierci Papieża. Konstrukcja kaplicy przypomina niewielki blaszany hipermarket ze spadzistym dachem. We wnętrzu jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wiernych na niedzielnej Eucharystii oraz zakrystię, kancelarię i pomieszczenie parafialne. Na poddaszu mają powstać mieszkania dla trzech kapłanów.

– Najtrudniejsze okazuje się doprowadzanie prądu, bo działka obok nie ma uregulowanej własności. Mam jednak nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda nam się przeciągnąć elektryczność z drugiej strony parafialnej działki – tłumaczy ks. Abramowski.

Reklama

W najbliższym czasie trzeba wykończyć zaplecze kaplicy i mieszkania dla księży. – Mam nadzieję, że na jesieni się sprowadzimy – mówi Ksiądz Proboszcz. – Jednak ciągle brakuje pieniędzy i mamy długi. Pod tym kątem nie różnimy się od naszych parafian, którzy też mają mieszkania na kredyt.

Wymiar misyjny

Do niedawna w tej części Bemowa była tylko jedna parafia – Księży Michalitów. Liczyła aż 60 tys. wiernych, czyli tyle co 2-3 miasta powiatowego. Kard. Kazimierz Nycz zdecydował, że w tym miejscu musi powstać nowa wspólnota o nastawieniu misyjnym. – Jestem żywym dowodem na to, że ten plan jest realizowany – mówi Sylwester Stachowicz. Jego „przygoda” z parafią zaczęła się, gdy odwiedził go wikariusz ks. Roberto Rinaldo. – Otworzyłem drzwi przypadkiem mówiąc, że księdza nie przyjmuję. Ks. Roberto odpowiedział, że nie szkodzi, ale herbatę zawsze można wypić. Długa rozmowa sprawiła, że coś we mnie pękło – wspomina Stachowicz. – Później zacząłem przychodzi do kaplicy i angażować się w tworzenie parafii. Zostałem „budowniczym” ołtarza na Boże Ciało i zarazem „sprzątaczem” w naszej kaplicy. Przy okazji poznałem swoich sąsiadów, z którymi nie miałem wcześniej kontaktu.

W parafii nie ma jeszcze jakiś gigantycznych tłumów, ale osoby, które przychodzą często są bardzo zaangażowane. – Gdy przed wakacjami sprzątaliśmy kaplicę, to trzeba było odczekać swoje w kolejce, aż ktoś zwolni odkurzacz – mówi Stachowicz.

Od początku września parafia działa na pełnych obrotach. Do duszpasterskiego duetu proboszcza i wikarego dołączył ks. Jarosław Młot, tegoroczny neoprezbiter. – Choć nie mamy jeszcze gdzie mieszkać, to jednak posługa na Bemowie daje dużo radości. Moje doświadczenie pokazuje, że ludzie witają nas z otwartymi sercami – podkreśla nowy wikariusz.

Walka z anonimowością

Na terenie nowej parafii św. Jana Pawła II zameldowanych jest ok. 10 tys. osób. Ks. Sławomir Abramowski od początku zastanawiał się, jak przełamać anonimowość w tej wielkiej społeczności. Przed wakacjami zaczął zapraszać do kościoła mieszkańców pojedynczych bloków, lub klatek schodowych. – Podczas kameralnych spotkań okazało się, że ludzie mieszkający w tej samej klatce i chodzący do tego samego kościoła w ogóle się nie znają – mówi ks. Abramowski. – Naszym sukcesem będzie, gdy uda się przezwyciężyć anonimowość wielkich osiedli. Parafia będzie się składać z wielu mniejszych grup, które potrafią razem modlić się i współdziałać.

Wraz z erygowaniem parafii oprócz codziennej Mszy św. wieczornej jest także poranna. Rusza też kurs dla młodzieży przystępującej do bierzmowania oraz grupa dzieci, które w przyszłym roku będą przystępować do Pierwszej Komunii św. – Mieliśmy już ponad 30 chrztów, a za kilka tygodni będziemy mieli pierwszy ślub. Parafia rusza więc pełną parą.Wesprzyj pierwszą w Warszawie parafię św. Jana Pawła II
Rektorat św. Jana Pawła II w Warszawie, ul. Obrońców Tobruku 48, 01-494 Warszawa
PLN: 57 2490 0005 0000 4530 1883 4419

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Należeć do Chrystusa to zaszczyt

29 czerwca bp Andrzej Suski sprawował Mszę św. w jubileusz 200-lecia istnienia parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję