Reklama

Niedziela Kielecka

Kościół w Książu Wielkim coraz piękniejszy

Cały szereg prac, począwszy od renowacji ołtarza głównego przed ponad 10 laty, z przepięknym wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem godnym szkoły włoskich mistrzów, został wykonany w kościele w Książu Wielkim

Niedziela kielecka 36/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

parafia

TD

Odrestaurowany ołtarz z obrazem św. Katarzyny adorującej Dzieciątko

Odrestaurowany ołtarz z obrazem
św. Katarzyny adorującej Dzieciątko

Jedna z ostatnich inwestycji to kaplica św. Anny z wizerunkiem św. Katarzyny, renowacja dzwonnicy, zakup i zainstalowanie nowych okien. W kaplicy św. Anny został w 2013 r. odnowiony ołtarz, pozostała jeszcze polichromia. Na zasuwie obrazu znajduje się postać Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, której ślubuje św. Katarzyna. Jest to kopia słynnego artysty włoskiego Corregia z początku XX wieku. Tak o kaplicy pisze ks. Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek…”: „Od południa przylega do głównej nawy kaplica św. Anny, fundacyi Myszkowskich w XVI w., zakończona okrągłą, lekką rotundą. W tej kaplicy stoi ołtarz św. Anny, nauczającej Najświętszą Panienkę. Na zasuwie obraz dobrego pędzla (kopia Corregia) wyobraża Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem, któremu ślubuje św. Katarzyna”.

W 2014 r. została przeprowadzona renowacja dzwonnicy z 1735 r., drewnianej, z trzema dzwonami, za kwotę 18 tys. zł. Dzwon „Jan” jest datowany na 1873 r., „Zygmunt” – 1903 r., „św. Wojciech” – został wymieniony na nowy. W 2015 r. zainstalowano 8 dużych okien i 3 małe, będące wierną kopią okien pierwotnych. Prace przy oknach, pod nadzorem konserwatorskim, zrealizowano za kwotę 100 tys. zł. – Nasza parafia liczy 2400 ludzi, ale jest wrażliwość na potrzeby kościoła i ofiarność. Duże, dające piękne efekty wizualne inwestycje przeprowadzamy w oparciu o własne fundusze – podkreśla ks. kan. Edward Nowak, proboszcz parafii.

Reklama

Tę opinię potwierdzają zrealizowane prace konserwatorko-renowacyjne z ostatniej dekady, obejmujące m.in.: ołtarz główny, organy, posadzkę, stalle, nowe dębowe ławki, ołtarz (zwrócony twarzą do ludzi), ambonkę, ławy dla ministranta i celebransów, bramę z ogrodzeniem i z fragmentem muru. Ksiądz Proboszcz wymienia spore kwoty za wykonanie tych prac: 250 tys. zł, 45 tys. zł, 65 tys. zł, 16 tys. zł, 72 tys. zł, 48 tys. zł, 35 tys. zł, 40 tys. zł… Wychodzi z tego konkretna suma, którą parafia była zdolna zainwestować w swój kościół.

W 2016 r. planuje się odnowienie ołtarza w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Tam znajduje się obraz „Chrzest Pana Jezusa” autorstwa Franciszka Smuglewicza. Kaplica została zbudowana na podstawie kwadratu, zwieńczona sklepieniem krzyżowym. Być może była ona pierwotnie dedykowana Najświętszej Maryi Pannie, a potem św. Janowi Chrzcicielowi.

Obecny kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim był wzmiankowany w źródłach już w 1325 r. Nieopodal niego znajduje się również drugi kościół pw. Ducha Świętego. Jego wybudowanie związane jest z zakonem augustianów, sprowadzonych tutaj przez Spytka z Melsztyna, który w 1381 r. objął Książ Wielki w posiadanie.

Reklama

Według relacji Jana Długosza, w 2. poł. XV wieku był w Książu kościół murowany. W XVI wieku został zamieniony na zbór kalwiński, był rozbudowywany w XVII i na początku XX wieku.

Prezbiterium kościoła jest dwuprzęsłowe, zamknięte wielobocznie, z gotyckimi gzymsami, szersza nawa jest prostokątna, trójprzęsłowa. Przy nawie – kaplice Matki Bożej Częstochowskiej i św. Anny, barokowe; w 1904 r. dobudowano kaplicę Matki Bożej Anielskiej. Ołtarze – główny i pięć bocznych, są późnobarokowe. Wnętrze kościoła zachowało późnorenesansowy charakter.

Największy rozkwit gospodarczy miasteczko przeżywało w XVI wieku, kiedy stało się ośrodkiem powiatowym. W 1582 r. miasto zakupił ród Myszkowskich, który sprowadził słynnego florentczyka Santiego Gucciego. W 1601 r. Książ stał się częścią ordynacji pińczowskiej Myszkowskich. Ostatni właściciele Książa Wielkiego – Wielopolscy – nabyli miasto w 1725 r. wraz z całą ordynacją pińczowską. W 1869 r., po klęsce powstania styczniowego, Książ Wielki podzielił los wielu innych miasteczek i tak jak one został pozbawiony praw miejskich.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

750 lat Kobylan

Niedziela przemyska 34/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Bogusław Szczurek

Historię parafii w Kobylanach tworzyło trzydzieści pokoleń wiernych. W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski parafianie dziękowali za sakrament chrztu

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w parafialnym kościele pw. Narodzenia NMP w Kobylanach (dekanat dukielski), którą koncelebrował bp Stanisław Jamrozek, wspólnie z tutejszym rodakiem ks. prof. Władysławem Głową oraz księżmi dawniej i obecnie pracującymi w Kobylanach. W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do obchodzonych uroczystości i stwierdził, że w naszej diecezji niewiele wiosek może się poszczycić takim jubileuszem.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję