Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 8

Pielgrzymka Łódzka

Wierzcie w Ewangelię

Jubileuszowa – 90. Piesza Pielgrzymka Łódzka dotarła na Jasną Górę 24 sierpnia pod hasłem „Wierzcie w Ewangelię”. Przybyło 2,5 tys. pielgrzymów, których witał abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. – Radośni i przede wszystkim w domu Matki, więc u siebie. I to jest chyba największe szczęście, które się wszystkim udziela, im, ale także mnie, kiedy mogę się z nimi tutaj spotkać i poczuć, że jestem naprawdę razem z pielgrzymami, ten sam lud Boży – mówił abp Jędraszewski. Wędrowało 30 kapłanów, 20 kleryków i 15 sióstr zakonnych. W czasie 4 dni pokonano 130 km. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła w 1926 r. i odtąd zawsze udaje się tam na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka Tarnowska

Błogosławieni czystego serca

W 33. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, która 25 sierpnia dotarła przed Szczyt Jasnogórski, wędrowało ponad 7 tys. 160 osób. – Hasło pielgrzymki wyznaczył nam Ojciec Święty: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. To zadanie, które stawia przed nami Ojciec Święty Franciszek w czasie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, dlatego że pielgrzymka to w większości ludzie młodzi. Podjęliśmy to hasło i ono wyznaczyło nam zarówno przygotowania, jak i to, co działo się na pielgrzymce – powiedział ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki. W 25 grupach posługiwało aż 176 kapłanów, 87 kleryków, 13 diakonów i 40 sióstr zakonnych. W czasie 9 dni pątnicy pokonali 232 km. W pielgrzymce tarnowskiej pielgrzymowało wiele osób z zagranicy, m.in. z Niemiec, USA, Anglii, Chorwacji, Włoch, Meksyku, Brazylii, Kolumbii i Słowacji.

Reklama

Na Jasnej Górze pątników witał biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż. W homilii zachęcał ich, by byli w dzisiejszym świecie zaczynem dobrej przemiany, świadkami Chrystusa, ludźmi o sercach zakochanych w Bogu. Podkreślił, że przybyli do źródła nadziei, aby umocnić się na dalszą drogę ziemskiego pielgrzymowania. – Dla tej chwili, dla tego spotkania warto było się trudzić, znosić wszelkie niedogodności dłuższego bycia w drodze. Dziecko, gdy tęskni za ukochaną matką, jest w stanie przebyć bardzo długą drogę, aby chociaż przez chwilę być znowu blisko niej. Spotkanie z matką bowiem, zarówno tą ziemską, jak i Niebieską, pokrzepia, podnosi na duchu, leczy z osamotnienia, z głodu szczerej i bezinteresownej miłości – powiedział bp Jeż i zwrócił uwagę, jak ważne jest świadectwo ludzi o sercach szczerze poświęconych Bogu w świecie pełnym krzyku i bylejakości.

Pielgrzymki w liczbach

120 Tysięcy pieszych pątników

Po pierwszym sierpniowym szczycie pielgrzymkowym, gdy na 15 sierpnia do Sanktuarium Jasnogórskiego przybyło 70 tys. osób, kolejną falę pielgrzymów odnotowano z okazji uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, przypadającej 26 sierpnia. Przybyło wtedy 34 tys. pielgrzymów.

Od 16 do 25 sierpnia na Jasną Górę dotarły 92 pielgrzymki piesze. Podążało w nich 32 tys. 717 osób. W tym czasie przybyło także: 30 pielgrzymek rowerowych – 1200 osób, 1 pielgrzymka biegowa – 14 osób i pielgrzymka na rolkach – 100 osób, łącznie – ponad 34 tys. osób.

Reklama

Najliczniejsze piesze pielgrzymki przed 26 sierpnia to:
– 33. Piesza Pielgrzymka Tarnowska –7 tys. 164 osoby
– 90. Pielgrzymka Łódzka – 2 tys. 500 osób
– 39. Piesza Pielgrzymka Opolska – 2 tys. 500 osób
– 23. Piesza Pielgrzymka Gliwicka – 1 tys. 531 osób.
Ogółem od 23 maja br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 255 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę ok. 120 tys. osób.

Podane liczby odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce. Praktyka pokazuje, że na sam dzień wejścia pieszej pielgrzymki przyjeżdżają na Jasną Górę także pątnicy wcześniej niezgłoszeni.

To nie koniec pieszych pielgrzymek. Na Jasną Górę mają jeszcze dotrzeć m.in.: 404. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, Piesza Pielgrzymka z Olsztyna k. Częstochowy, 20. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół z Olsztyna k. Częstochowy i 9. Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej.

(BPJG)

Zapowiedzi

5-6 września 2015 r. – Pielgrzymka Rolników – Jasnogórskie Dożynki.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-09-01 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję