Reklama

Stąd ruszyła lawina

Na uroczystościach związanych z 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się w Gdańsku i Szczecinie, był obecny Andrzej Duda. Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz odprawili Mszę św. na placu Ofiar Grudnia 1970 w Szczecinie. W kazaniu abp Dzięga zwrócił uwagę, że „Solidarność” roku 1980 rodziła się z postawy Żołnierzy Wyklętych. – Pośród nich – młoda dziewczyna Danuta Siedzikówna „Inka”, która potrafiła, zachowując hart ducha, prosić tylko: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”. To szczególne wyczucie prawa serca – mówił abp Dzięga, wspominając postać sławnej „Inki”, której pomnik został odsłonięty 30 sierpnia br. w Gdańsku. Nawiązując do słów Jana Pawła II, stwierdził: – Solidarni to niosący Polskę w sercu. To, co przeciwne duchowi prawdziwej solidarności, nie przetrwa, choć może wyrządzić wiele szkód – wyjaśniał abp Dzięga.

Reklama

Przemawiając w Gdańsku, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to dzięki Solidarności Polska wyszła zza żelaznej kurtyny i stała się niepodległym państwem. A działo się to po wizycie papieża Jana Pawła II, Polacy odkryli, że „tak wielu ludzi myśli w naszym kraju podobnie i tak wielu ludzi chce się czuć wolnymi”. Prezydent RP podziękował uczestnikom tamtych wydarzeń.

Prezydent wziął także udział w koncercie „My naród”, którego główną gwiazdą był Chris de Burgh. Otwierająca koncert piosenka „Stąd ruszyła lawina” została specjalnie przygotowana na obchody przez Krzysztofa Cugowskiego. Tytuł koncertu nawiązywał do historycznego przemówienia wygłoszonego przez Lecha Wałęsę przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. Samego Wałęsy na obchodach nie było, bo przebywał w Afryce.

2015-09-01 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję