Reklama

Niedziela Łódzka

Pora na Kluby Ojcowskie

O ogólnopolskim Forum Tato.Net, które 5 września odbędzie się w Łodzi, Łukaszowi Głowackiemu opowiada Dariusz Cupiał

Niedziela łódzka 33/2015, str. 7

[ TEMATY ]

tata

Łódź

Łukasz Głowacki

Uczestnicy Oazy Rodzin

Uczestnicy Oazy Rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ŁUKASZ GŁOWACKI: – Dlaczego tegoroczne VII Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się w Łodzi?

DARIUSZ CUPIAŁ: – Powodów jest kilka. Pierwszy, prozaiczny, to kwestie logistyczne. Województwo łódzkie jest geograficznym centrum Polski. Gmina Piątek jest centralnie położona, ale Łódź jest najlepsza z uwagi na dojazd i wspaniałe struktury kongresowe Uniwersytetu Medycznego. Dla uczestników z Rzeszowa i Szczecina, Białegostoku i Wałbrzycha Łódź położona jest świetnie. Kolejna kwestia to lokalni partnerzy, na których można liczyć. Istotna jest też sprawa kondycji rodziny w regionie łódzkim, która – statystycznie ujmując – nie jest najlepsza, ale właśnie dlatego forum ojców może być ważnym impulsem do odnowy jej struktur.

– Co będzie główną treścią forum?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zajmujemy się docenianiem i promowaniem liderów ojców. Dlatego tegoroczne forum poświęcimy rozwijaniu wizji proaktywnego i odpowiedzialnego ojcostwa. Kluczem są dwa związane ze sobą pojęcia: „słuchać” i „prowadzić”. Wokół nich będziemy wymieniać doświadczenia i dobre praktyki, ale też marzenia i wizje.

– Dlaczego słuchanie i prowadzenie jest tak ważne w ojcostwie?

– Każdy lider, by prowadzić, potrzebuje rozwijać zdolność słuchania. Ojciec, który nie potrafi słuchać – jak powiedziałby jezuita Józef Augustyn – nie potrafi także kochać.
Odrodzenie przywództwa ojców w rodzinach jest warunkiem przełamania kryzysu rodziny. Dlatego nie zajmujemy się samym kryzysem jako takim, ale budowaniem „starszyzny”, dowartościowaniem pięknego, dojrzałego ojcostwa.
Mówiąc językiem sportowym – mężczyznom Łódź kojarzyła się z dwoma pierwszoligowymi klubami piłkarskimi. Forum Tato.Net to sygnał dla miast, że nadchodzi czas na budowanie O.K., czyli Ojcowskich Klubów.
Uczestnicy forum będą mogli poznać w swoim gronie „cichych bohaterów” oraz wyróżnić ich i docenić przez nadanie statuetki MAX.

Reklama

– Czyli?

– Facetów, którzy swoim życiem pokazują, na czym polega pokorne przywództwo ojców. Jednym z nich będzie gość z USA, dr Ken Canfield – ojciec pięciorga dzieci, naukowiec, człowiek, który od lat skutecznie pomaga mężczyznom zostać odpowiedzialnymi ojcami. Poznamy m.in. niewidomego tatę trenera, Grzegorza Rzeszutka, Krzyśka Liszcza, adopcyjnego ojca czwarga dzieci urodzonych z alkoholowym zespołem płodowym czy Maćka, zajmującego się edukacją domową.

– Żadnych celebrytów czy postaci z pierwszych stron gazet?

– Ciekawym gościem będzie ojciec prezydenta, Jan Duda. Posłuchamy też popularnego publicysty Jana Pospieszalskiego, znanego aktora Dariusza Kowalskiego czy dziennikarza telewizyjnego Krzysztofa Ziemca. Podkreślam jednak, że wszyscy nasi goście mają coś ważnego do powiedzenia na temat współczesnego ojcostwa, bo są ojcami. Nie są zapraszani z powodu nazwiska czy wysokich notowań rozpoznawalności.

– Kto powinien zainteresować się forum?

– Wszyscy mężczyźni, którzy są ojcami – niezależnie od wieku dziecka i sytuacji rodzinnej, ojcowie biologiczni, zastępczy, ojczymowie, ale także mężczyźni pełniący funkcje w zastępstwie ojca, np. ojcowie chrzestni czy dziadkowie. Spotkanie będzie owocne dla wychowawców, trenerów, pedagogów ulicy czy zastępowych w ZHR.
Chciałbym podkreślić, że w wypadku, gdy barierą byłyby finanse, organizatorzy i inni uczestnicy w miarę możliwości pomogą – poprzez stypendia. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiej potrzeby za pomocą maila na adres konferencja@tato.net.
I apelujemy o jak najwcześniejszą rejestrację online na www.forum.tato.net. Chcemy wszystkim uczestnikom zapewnić jak najlepsze materiały konferencyjne.

* * *

Dr Dariusz Cupiał
teolog, autor książki „Na drodze ewangelizacji i ekumenii”, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto patronki Łodzi

Niedziela łódzka 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Faustyna

Łódź

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski błogosławi wiernych relikwiami św. Faustyny; od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza, od lewej ks. prał. Wiesław Potakowski

Abp Marek Jędraszewski błogosławi wiernych relikwiami św. Faustyny; od prawej ks. prał. Ireneusz Kulesza, od lewej ks. prał. Wiesław Potakowski

W sobotę 10 grudnia 2005 r. Stolica Apostolska wyraziła zgodę, aby św. Faustyna Kowalska została Patronką miasta Łodzi. Jej życie od wczesnych lat młodzieńczych związane było z tym miastem. W Łodzi bowiem przez jakiś czas mieszkała, pracowała i doznała objawienia Pana Jezusa - w parku Wenecja i katedrze łódzkiej - domagającego się od niej, by wstąpiła do zakonu. Tu otrzymała misję Apostołki Bożego Miłosierdzia i posłuszna woli zmartwychwstałego Chrystusa wyruszyła w świat, aby ją wypełniać

W piątek 5 października, w rocznicę śmierci św. Faustyny, w łódzkim kościele pod jej wezwaniem przy pl. Niepodległości odbyły się uroczystości odpustu parafialnego. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Dostojnego Gościa powitał arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski, który powiedział, iż obecność Księdza Arcybiskupa z Warszawy symbolizuje łączność pewnych wątków z biografii św. Faustyny. Jej powołanie zaczęło się w 1924 r. w Łodzi, ale do klasztoru wstąpiła rok później w Warszawie. Metropolita Łódzki powitał również arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, bp. Adama Lepę, bp. Ireneusza Pękalskiego, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, siostry z różnych zgromadzeń. Słowo powitania skierował także do przedstawicieli władz samorządowych Łodzi oraz województwa łódzkiego, rektorów uczelni, reprezentantów służb mundurowych i wszystkich pozostałych uczestników liturgii Mszy św. - Niech dzisiejsza uroczystość, przypadająca w pierwszy piątek października, pobudza nas do jeszcze głębszego ukochania Serca Jezusowego, z którego wypłynęły krew i woda dla zbawienia świata, dla zbawienia nas wszystkich - zakończył abp Jędraszewski.
W homilii abp Henryk Hoser ukazał, jak ważną i wielką postacią w dziejach Kościoła i nauczania o Bogu jest św. Faustyna. Porównując ją do św. Katarzyny Sieneńskiej i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zauważył, że każda z tych trzech postaci otrzymała do spełnienia misję dla świata. Ta misja nieustannie trwa i stanowi kolejny dowód na istnienie Boga kochającego człowieka, oddającego życie Swego Syna za nas wszystkich i za cały świat. Abp Hoser zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych wskazań św. Faustyny było przesłanie, że Bóg nie potępia, a jeśli ktoś się potępia, to sam się potępia. Bóg zbawia swoją miłością i wiernością człowiekowi. - Przyglądając się św. Faustynie zauważamy, iż była wybranym naczyniem Boga. Powinna zostać Doktorem Kościoła, podobnie jak św. Katarzyna Sieneńska czy św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Jestem przekonany, że doktorem Kościoła będzie ogłoszona również św. Faustyna - mówił Ksiądz Arcybiskup. Ona nie tylko pokazuje nam właściwą drogę, ale jest także doktorem naszego życia. W ten sposób niebo uczy człowieka, uczy ziemię. Zapiszmy się zatem do szkoły Jezusa Chrystusa, który ukochał Faustynę, byśmy zrozumieli, że ukochał każdego i każdy z nas jest mu drogi - wskazywał abp Hoser.
Na zakończenie liturgii Mszy św. ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej, podarował abp. Henrykowi Hoserowi i abp. Markowi Jędraszewskiemu płaskorzeźbę przedstawiającą św. Faustynę czerpiącą ze źródła miłosierdzia.
Po Eucharystii z kościoła wyruszyła procesja z relikwiami św. Faustyny, która ul. Piotrkowską przeszła do bazyliki archikatedralnej. W orszaku szła wielka rzesza wiernych, a wśród nich wielu czcicieli tajemnicy Bożego Miłosierdzia, którego sekretarką z woli Bożej stała się św. Faustyna.
W bazylice archikatedralnej abp Marek Jędraszewski ponowił Akt Zawierzenia Archidiecezji Łódzkiej Bożemu Miłosierdziu. - Nasza dzisiejsza obecność na Mszy św., w procesji, a także w bazylice archikatedralnej jest włączeniem się w to, by miłosierna miłość Chrystusa, także przez nas i nasze działania była znakiem sprzeciwu wobec zła, które chce wszystkich przytłoczyć. Wiemy, że nic nie jest w stanie pokonać Chrystusa i Jego miłości. Ufajmy Bożemu Miłosierdziu, które zwyciężyło świat, które chce zwyciężać świat także przez nas, nasze świadectwo i bezgraniczne zaufanie tej miłości” - prosił Metropolita Łódzki.
Obchody zwieńczyło pobłogosławienie wiernych relikwiarzem św. Faustyny. Potem oddali oni cześć Patronce Łodzi przez ucałowanie jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję