Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz

Wakacyjne wojaże

Niedziela łódzka 33/2015, str. 6

[ TEMATY ]

wakacje

Marianna Strugińska-Felczyńska

Szczęśliwi uczestnicy półkolonii

Szczęśliwi uczestnicy półkolonii

Ponad 60 dzieci uczestniczyło w półkoloniach zorganizowanych przez Oddział Akcji Katolickiej wraz z parafią Matki Boskiej Dobrej Rady. W trakcie wypoczynku najmłodsi mieli zapewnionych wiele atrakcji, którymi poszerzali swoją wiedzę na temat walorów przyrodniczych, kulturalnych i wypoczynkowych ziemi łódzkiej.

Odwiedzili m.in. Leśnictwo Miejskie i Łódzki Klub Jeździecki w Łagiewnikach, zapoznali się z pracą dziennikarza w redakcji „Dziennika Łódzkiego”, a także podziwiali niebo nad Łodzią w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi. Nasi koloniści wybrali się również do Białej Fabryki – Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Ziemi Łaskiej, schroniska młodzieżowego, a także oglądali samoloty wojskowe w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Wojskowej Straży Pożarnej w Łasku oraz oglądały helikoptery w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi. W trakcie wypoczynku był czas na rekreację fizyczną, m.in. zabawy sportowe w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, wizyty w pływalni „Wodny Raj” czy basenach termalnych w Poddębicach.

Reklama

Organizatorzy mieli również na uwadze rozwój duchowy dzieci, dlatego też koloniści uczestniczyli w Mszy św. w ich intencji w sanktuarium św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie również zwiedzali Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów. Spotkali się z franciszkanami, bonifratrami, gdzie mogli poznać ich codzienną pracę, usłyszeć o historii zgromadzenia, charyzmacie zakonu. W Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego nasi podopieczni poznawali zioła, procesy powstawania maści, kropli, mieszanek ziołowych. W trakcie półkolonii zwiedzili także bazylikę archikatedralną św. Stanisława Kostki w Łodzi, gdzie w sali multimedialnej oglądali film o historii Łodzi. Mali podróżnicy odwiedzili również kolegiatę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku. Z wizytą udali się również do kościoła ewangelicko-augsburskiego w Łodzi, gdzie wraz z ks. proboszczem Michałem Makulą podziwiali przepiękny kościół pw. św. Mateusza.

Wypoczynek dla dzieci nie byłby możliwy bez społecznej pracy i zaangażowania ks. Andrzeja Blewińskiego, Marianny Strugińskiej-Felczyńskiej, prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz członków i sympatyków Akcji Katolickiej: Aliny Leszczak, Hanny Florczak, Hanny Wójciak, Felicji Kowalskiej, Agnieszki Gajek, Elżbiety Adamczyk, Katarzyny Grzegorzewskiej, Katarzyny Wieczorek. To zespół osób, które otaczały swoją opieką dzieci, przygotowywały kanapki dla małych podróżników i dbały o miłą i życzliwą atmosferę w trakcie półkolonii. Letni wypoczynek dla dzieci odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zgierz.

Akcja Katolicka działająca przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu wraz z parafią już od 15 lat prowadzi świetlicę środowiskową, w tym organizację kolonii, półkolonii oraz innych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima - miasto relikwia

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 18

[ TEMATY ]

Jerozolima

wakacje

Janusz Rosikoń/Rosikon Press

Kaplica Grobu Pańskiego

Kaplica Grobu Pańskiego

Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa” nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski, którą będziemy obchodzić w 2016 r. Naszą wiarę chcemy umacniać, dotykając relikwii Chrystusa. Wyjątkowym przewodnikiem jest książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pt. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych”. W tym tygodniu zaczynamy nasz cykl. Udajemy się najpierw do Jerozolimy.

Dla wielu pielgrzymka do Izraela jest podróżą życia. Ponad wszelką wątpliwość wiemy przecież, że Jezus jest postacią historyczną. Świadczą o tym nie tylko źródła chrześcijańskie, ale też żydowskie i pogańskie. Jeśli stopy Zbawiciela dotykały tamtej ziemi, jest ona szczególnego rodzaju relikwią. Niemal każdy kamień upamiętnia wyjątkowy czas w historii ludzkości, kiedy Bóg stał się jednym z nas.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję