Reklama

Niedziela w Warszawie

Rekolekcje i kursy w Falenicy

Pustelnia, do której można dojechać komunikacją miejską? Taki ośrodek prowadzą jezuici w Warszawie-Falenicy. Oprócz rekolekcji ignacjańskich odbywa się tam kilkadziesiąt różnych warsztatów i kursów – psychologicznych, dietetycznych, komputerowych. Przez Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC) przewija się rocznie półtora tysiąca osób

Niedziela warszawska 32/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

wakacje

Joanna Woleńska-Operacz

Nowoczesny ośrodek z 1- i 2-osobowymi pokojami

Nowoczesny ośrodek z 1- i 2-osobowymi pokojami

Pustynia (albo pustelnia) jest od chrześcijańskiej starożytności synonimem miejsca, do którego ucieka człowiek szukający bliskości z Bogiem, ciszy i modlitewnego skupienia. Również dzisiaj wiele osób szuka dla siebie takich miejsc, żeby wziąć udział w dobrych rekolekcjach, znaleźć czas na modlitwę i wyciszenie, porozmawiać z doświadczonym kierownikiem duchowym. – Ludzie, którzy do nas przyjeżdżają, są najczęściej w przedziale wiekowym między 40 lat a 60+ i chcą zmienić jakość swojego życia duchowego – mówi dyrektor ośrodka jezuita o. Wojciech Mikulski. – Najczęściej mówią, że kiedyś byli blisko Pana Boga, ale potem coś się stało (bo np. dużo pracowali, wychowywali małe dzieci), że ta relacja się pogorszyła. I teraz chcieliby wrócić. Znakomita większość z nich to świeccy.

Program czterostopniowych rekolekcji ignacjańskich ułożył pięć wieków temu założyciel zakonu św. Ignacy Loyola. Podczas ćwiczeń duchowych można poznać różne sposoby modlitwy, nauczyć się rozróżniać natchnienia pochodzące od Boga i te, które podsuwa człowiekowi zły duch; wyspowiadać się i porozmawiać z kierownikiem duchowym, a przede wszystkim – skupić się na Bogu i sprawach własnej duszy. Poza momentami, kiedy rozmawia się z kapłanem, zachowuje się milczenie. W dniach trwania rekolekcji w ośrodku przy ul. Oleckiej cisza aż dzwoni w uszach.

Reklama

Rekolektanci są zachęcani do tego, żeby część czasu przeznaczonego na osobistą modlitwę i rozmyślanie spędzić w otoczeniu przyrody. Można pospacerować wśród pięknych starych sosen na terenie ośrodka, albo wybrać się do pobliskiego lasu lub nad Wisłę. Do wypożyczenia są kije do nordic walkingu i rowery. Podczas wizyty w ECCC warto zwrócić uwagę na stojący obok ośrodka piękny, drewniany dom w stylu świdermajer. Teraz mieszkają w nim jezuici prowadzący ośrodek. To ładny przykład popularnej w tych okolicach (od Międzylesia do Otwocka) drewnianej, ozdobnej architektury willowej, popularnej pod koniec XIX i na początku XX wieku, wymyślonej przez Michała Andriolliego. Nazwę, żartobliwie nawiązującą do słowa biedermeier, wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński.

W czasie rekolekcji w ECCC nie ma żadnych innych spotkań. Ale w innych terminach odbywa się tam kilkadziesiąt kursów i szkoleń – od tygodniowych po takie, które trwają kilka godzin. Nie prowadzą ich zakonnicy, tylko specjaliści w danych dziedzinach. – Dużą popularnością cieszą się warsztaty psychologiczne, np. „Poznaj siebie”, „O przyjaźni z uczuciami”, „Porozumienie bez przemocy”, „7 sekretów efektywnego ojcostwa” – podsumowuje dyrektor. W jezuickim ośrodku w Falenicy swoje zajęcia organizuje Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arruppe i Inicjatywa Tato.net. Oblegane są też warsztaty dla małżeństw, np. „Razem – o dobrej bliskości”, „Jak słuchać, jak mówić – komunikacja w małżeństwie”. W jezuickim ośrodku mieści się Wydawnictwo „Rhetos”, które wydaje audiobooki i książki popularnych duszpasterzy i prelegentów podejmujących tematy małżeńskie, np. Jacka Pulikowskiego, ks. Piotra Pawlukiewicza, o. Ksawerego Knotza. Kilka terminów w roku jest zarezerwowanych na zajęcia z pisania ikon i na rekolekcje połączone z warsztatami zdrowego stylu życia według metody św. Hildegardy z Bingen.

Ośrodek w Falenicy jest przystosowany do prowadzenia warsztatów dziennikarskich. Uczestnicy mają do dyspozycji nie tylko sale konferencyjne i warsztatowe, ale także studio nagrań. Odbywają się tam także kursy komputerowe, na których można się nauczyć, jak założyć i prowadzić bloga i stworzyć stronę internetową. Są też zajęcia dla mniej zaawansowanych, a nawet zupełnie początkujących – np. z obsługi programów Word, Excel, Power Point. W ECCC odbywają się też chyba jedyne w Warszawie kursy komputerowe przeznaczone specjalnie dla kobiet.

Niedawno jezuici zaczęli prowadzić szkolenia z „zarządzania kryzysem” dla biskupów, księży i świeckich pracowników Kościoła (np. rzeczników prasowych) z Polski i Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy tych warsztatów dowiadują się, jak reagować na różne kryzysowe sytuacje, takie jak np. ujawnienie przypadków pedofilii wśród duchownych. Na jesieni planowane są podobne szkolenia z fundraisingu (pozyskiwania funduszy od osób i firm) i wystąpień publicznych.

2015-08-06 10:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rekolekcje dla dziewic konsekrowanych

[ TEMATY ]

rekolekcje

Bożena Sztajner/Niedziela

W najbliższy czwartek na Jasnej Górze rozpoczną się doroczne trzydniowe rekolekcje dla stanu dziewic konsekrowanych. W tym roku poprowadzi je delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk. Będą one przebiegały pod hasłem "Oto Ja Służebnica Pańska".

– Odpowiedź Maryi w czasie tajemnicy Zwiastowania jest tak naprawdę fundamentem, na którym winno być oparte całe życie osób poświęconych Bogu. Słowa te bowiem porządkują życie pokazując, kim mamy być i co się w naszym życiu liczy, jeśli chodzi o odkrywanie Pana Boga i przyjmowanie w naszym życiu Jego planu zbawienia względem nas samych i tych, do których nas posyła. Nie możemy bowiem zapominać, że powołanie osób konsekrowanych jest zawsze uczestnictwem w dziele samego Boga, nawet jeśli wydaje się ono ukryte w świecie – powiedział bp Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję