Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Letnie kolonie Caritas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

Archiwum Caritas

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Uczestnicy kolonii rowerowej w Zieleniewie

Jak co roku Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, w większości z terenów wiejskich i dawnych PGR-ów. W ten sposób dość duża grupa młodych ludzi skorzystała z możliwości, co jest niezwykle ważne, darmowego i jedynego wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Letnie kolonie i obozy Caritas nie byłyby możliwe, gdyby nie olbrzymie zaangażowanie diecezjan, którzy przez dwie czerwcowe niedziele przekazywali do puszek swoje ofiary.

– W tym roku – mówi Zofia Mogielska, koordynator akcji kolonijnej Caritas – blisko 450 dzieci objętych zostało opieką w ramach naszej dorocznej akcji „Słoneczne wakacje”. Turnusy kolonijne trwały dziesięć dni i tym razem odbywały się w dwóch miejscach – w Brzózkach, niedaleko Nowego Warpna, nad malowniczym Zalewem Szczecińskim, oraz w Zieleniewie, niedaleko Choszczna. Wśród odpoczywających dzieci w Brzózkach była ponad 50-osobowa grupa dzieci z Litwy i Białorusi, mających w sporej części polskie korzenie, które także codziennie uczestniczyły w zajęciach lingwistycznych, ucząc się języka polskiego. Dzieci pod opieką wychowawców, którzy wywodzili się z naszych świetlic środowiskowych, miały bogatą ofertę wypoczynku na miejscu w dobrze wyposażonym w infrastrukturę sportową i kulturalną ośrodku oraz w postaci wyjazdu do Gryfina, skąd do Szczecina przypłynęły statkiem wycieczkowym. W Zieleniewie organizowane były natomiast „rowerowe kolonie” dla 120 dzieci w wieku 8-13 lat. Po raz pierwszy odbyły się takie właśnie kolonie z jazdą na rowerze, gdzie poznawano bliżej przepisy ruchu drogowego, które ostatnio się zmieniły. Można było także dobrze poćwiczyć samą technikę jazdy na rowerach. Dla uczestników wychowawcy zaplanowali wiele gier i zabaw, szczególnie na świeżym powietrzu. W programie była również całodniowa wycieczka nad morze, wyjazd do Ostromęcka nad jezioro Bierzwnik oraz na basen do Choszczna. Koloniści rowerami odwiedzili miejscowości Wygon i Golcza, gdzie czekało ich spotkanie z leśnikiem i ognisko. Poza tym zaplanowano też pierwszy obóz socjoterapeutyczny dla starszych dzieci, organizowany wspólnie z Fundacją słynnego podróżnika Marka Kamińskiego – „Obóz zdobywców biegunów”. Kolejny wyjazd wakacyjny – dla około 50 dzieci – został także dofinansowany przez Caritas w ramach akcji „Z parafii na wakacje”. Najmłodsi pojadą w różne zakątki kraju. Wyjazdy te organizują w swoim zakresie poszczególne parafie – podsumowuje tegoroczny letni wypoczynek pod auspicjami Caritas Zofia Mogielska.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć miłość

Niedziela rzeszowska 37/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Caritas

kolonie

Ks. Józef Mucha

Inscenizacja "Jak Michałek szukał milości"

Inscenizacja

– Żyć – to znaczy otworzyć swoje serce drugiemu człowiekowi, oddać się bez reszty potrzebującym, dać im radość swoich oczu, ciepło swych słów, pomoc swoich rąk – mówiły dzieci wypoczywające w Myczkowcach

W trakcie trwania ostatniego, czternastodniowego turnusu kolonii w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach podsumowano wakacyjną akcję Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkanie poprowadził ks. Bogdan Janik, dyrektor ośrodka Caritas w Myczkowcach.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję