Reklama

Niedziela Świdnicka

Mali odkrywcy skarbów

49 dzieci wraz z animatorami z Bielawy, Świdnicy, Świebodzic, Opoczki wzięło udział w rekolekcjach misyjnych „Misyjne ścieżki wakacyjne – Mali odkrywcy skarbów”, które odbywały się w dniach 5-11 lipca w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym Caritas Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim

Niedziela świdnicka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Daniel Marcinkiewicz

Rekolekcje zostały zorganizowane przez s. Magdalenę Sypko ze Zgromadzenia Sióstr Klawerianek, diecezjalnego referenta misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej, oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

– Od samego początku naszych rekolekcji była z nami obecna s. Wiktoria z Afrykańskiej Demokratycznej Republiki Konga. Siostra przyjechała na zaproszenie sióstr klawerianek, aby dać świadectwo swego powołania, aby opowiedzieć o codziennym życiu w Afryce i przedstawić sytuację religijną tego kontynentu – tłumaczyła Karina Zaborowska, uczestniczka rekolekcji ze Świdnicy. – Bardzo trudno żyje się chrześcijanom w Afryce, gdyż są prześladowani i dyskryminowani ze względu na wiarę, jest też trudna sytuacja materialna. Siostra Wiktoria prosiła nas o modlitwę, w intencji chrześcijan żyjących w Afryce, aby wypełniając Boże przykazania, nigdy nie zatracili wiary i ufności w Boga. Prosiła nas również o modlitwę w intencji pokoju na świecie. Wyrażała wdzięczność za przekazywaną pomoc mieszkańcom Konga na rozwój szkolnictwa, poprawę warunków sanitarnych, za wszelkie dary przekazywane z polskich parafii.

Reklama

– W ciągu tych sześciu dni dzięki pomocy animatorów odkrywaliśmy wszystkie misyjne kontynenty, począwszy od Europy po Amerykę, Afrykę, Azję, Oceanię. Poznawaliśmy w tym czasie poszczególnych świętych i błogosławionych, którzy z tych miejsc pochodzili lub je reprezentowali. Z Europy, animatorzy przybliżyli nam postać bł. Marii Teresy, z Ameryki poznaliśmy św. Juan Diego. Afrykańskim przedstawicielem był św. Anwarte Nangapeta. Natomiast z kontynentu azjatyckiego poznaliśmy św. Pawła Mikę i bł. Matkę Teresę, zaś z Oceanią związana była św. s. Mary MacKillop – wyjaśniła Aniela Tarkowska ze Świebodzic, uczestniczka rekolekcji.

– W trakcie dnia jako animatorzy wraz z uczestnikami, uczyliśmy śpiewu piosenek oraz przygotowywaliśmy stroje wywodzące się z poszczególnych kontynentów. Następnie były one przedstawiane, podczas Mszy św. i w ciągu dnia, aby jak najlepiej zaprezentować historię, kulturę i muzykę danego kontynentu misyjnego. Było to ciekawe doświadczenie – mówiła Magdalena Hatela, animatorka z świdnickiej parafii Miłosierdzia Bożego.

Kulminacyjnym wydarzeniem misyjnych rekolekcji była Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, w której uczestniczyli również rodzice dzieci misyjnych ścieżek wakacyjnych.

Reklama

Na zakończenie rekolekcji swoją wdzięczność wyraziła s. Magdalena Sypko, dziękując wszystkim, począwszy od rodziców dzieci, które wzięły udział w tegorocznych rekolekcjach, księżom, osobom świeckim, dzielnym animatorom, alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, zarządowi Caritas Diecezji Świdnickiej, licznym sponsorom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu misyjnych wakacji z Bogiem.

– Będąc z wami, doświadczyłam, jak każdego dnia byliśmy w innym skrawku kuli ziemskiej i tam dotykaliśmy miłości Boga i odkrywaliśmy poszczególne skarby, jakie płyną z sakramentu chrztu św., czytania Pisma Świętego, codziennej modlitwy, dzielenia się doświadczeniem z innymi. Dziękuję wam za wspólnie przeżyty czas i do zobaczenia za rok – spuentowała s. Magdalena.

W diecezji świdnickiej istnieje wiele kół misyjnych, zwłaszcza kół dziecięcych. Dzieci, które wzięły udział w tegorocznych rekolekcjach z Bogiem w Zagórzu Śl., przynależą w swoich parafiach do grup, które prowadzone są przez katechetów i promują kształtowanie postaw religijnych i społecznych dzieci w oparciu o konkretne przykłady świętych z terenów misyjnych.

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

[ TEMATY ]

prezydent

wakacje

luckybusiness/fotolia.com

Do Sejmu w czwartek trafił projekt prezydenta Andrzeja Dudy o Polskim Bonie Turystycznym - poinformowano na stronie internetowej Sejmu. Zgodnie z nim na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł.

"Ustawa określa zasady przyznawania i realizacji świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego, zwanego dalej +świadczeniem w formie bonu+ oraz dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego, zwanego dalej +dodatkowym świadczeniem w formie bonu+" - czytamy w projekcie ustawy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję