Reklama

Sanktuaria

Królowej Anielskiej śpiewajmy

Ksiądz prał. Grzegorz Augustynik w modlitwie z okazji założenia i poświęcenia kamienia węgielnego pod nowy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, 2 sierpnia 1898 r. pisał: „Tu oczy Twoje, Ojcze Niebieski, w szczególniejszy sposób zwrócone będą na nas, mizeraków ziemi; tu uszy Twoje słuchać będą naszych jęków zbolałego serca, tu Twoje ręce hojnie rozsiewać będą łaski miłosierdzia na wszystkich uciekających się do Ciebie! Tu Twoje Serce ogniem swej miłości rozpalać będzie zimne serca nasze i tulić do siebie wszystkie dusze skołatane różnymi ciężarami życia; tu grzesznik pokutujący znajdzie przebaczenie, a miłośnicy Twoi znajdą pomoc do wytrwania w cnotach”.

Od tego pamiętnego dnia do Dąbrowy Górniczej na sierpniowy odpust zwany Porcjunkulą przybywają rzesze wiernych czcicieli Jezusa i Jego Matki. Na swą doroczną pielgrzymkę przyjdą z pewnością i w tym roku niewiasty i dziewczęta z diecezji sosnowieckiej i regionu. Zaproszeni są wszyscy, którzy kochają Matkę Bożą i chcą kroczyć drogami jej Syna. Uroczystość rozpocznie dziewięciodniowa nowenna oraz triduum bezpośrednio przygotowujące do tego wydarzenia. W niedzielę 2 sierpnia o godz. 12.00 Mszy św. koncelebrowanej przewodniczyć będzie sosnowiecki biskup pomocniczy Piotr Skucha.

Jak zapewnia kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak, każdy z nawiedzających to miejsce nie tylko zachwyci się jego pięknem, lecz także doświadczy radości spotkania z Tą, która „z taką czułością i miłością chce rozdawać łaski swego Syna dla synów i córek tej ziemi”. Tegoroczne spotkanie u stóp Maryi i Jezusa będzie kolejnym krokiem przygotowującym do jubileuszu 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej, które będziemy obchodzić w 2018 r. – Wokół tego wydarzenia nie możemy przejść obojętnie! – mówi ks. kan. Andrzej Stasiak.

Reklama

– W 1968 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła dokonali koronacji czczonej na zagłębiowskiej ziemi figury Matki Bożej. To wydarzenie stało się jakby punktem zwrotnym w tamtych czasach, by na powrót żyć z Bogiem w wielkiej zażyłości, pod szczególną opieką Pani Najświętszej. Liczne wota, podziękowania i nieustannie zanoszone modlitwy pielgrzymów dąbrowskiego sanktuarium są pięknym świadectwem wiary ludzi dobrej woli. Zwracają uwagę, że nie gdzie indziej, ale w Bogu i z pomocą Matki Bożej możemy zwyciężać nasze narodowe wady i przywary, pokonywać egoizm i pychę oraz stawać w obronie tych największych wartości zakorzenionych przez chrzest św. w naszych sercach – powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

* * *

Porcjunkula (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu) to kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Dzisiaj znajduje się wewnątrz bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. W 1913 r. przy dąbrowskiej bazylice wybudowano podobną rozmiarami kaplicę, gdzie obecnie znajduje się obraz Matki Bożej, pierwotnie umieszczony w pierwszym kościele pw. św. Aleksandra, a także grób budowniczego bazyliki, ks. prał. Grzegorza Augustynika

2015-07-23 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Odpust Tuchowski: „Maryja uczy radości z pojednania”

[ TEMATY ]

odpust

Br. Aleksander Ćwika CSsR

Już od godziny 5:30 kuranty kościelnej wieży wzywały pielgrzymów do modlitwy u stóp Matki Bożej Tuchowskiej. Tematem piątego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego były słowa: „Maryja uczy radości z pojednania”. Poranna Msza Święta o godzinie 6:00, której przewodniczył o. Marek Mirus, zgromadziła w tuchowskiej bazylice wielu wiernych. Zaraz po jej zakończeniu zebrani przywitali Matkę Bożą śpiewem Godzinek ku Jej czci.

O godzinie 7:00 do kaplicy polowej wkroczyła procesja kapłanów z asystą liturgiczną, aby celebrować Eucharystię. Głównym celebransem i kaznodzieją był o. Zbigniew Bruzi. Podczas homilii dał on nam przykład drzewa owocującego i drzewa uschniętego. W życiu człowieka są takie okresy, gdy jesteśmy pełni życia i wydajemy owoce dobrych uczynków, są też okresy posuchy, w których przypominamy drzewa uschnięte. Kiedy wydajemy owoce, możemy również dawać świadectwo, być wzorem pięknego i dobrego życia. Tą, która wydała najwspanialsze owoce, była Maryja. Liczny udział w Wielkim Odpuście Tuchowskim świadczy o tym, że zachwycamy się pięknem Matki Najświętszej. Ona, gdy do Niej przychodzimy, prowadzi nas do Jezusa, ponieważ chce, byśmy przy Nim byli szczęśliwi, chce pojednać nas ze swoim Synem, bo tylko gdy przyjmiemy łaskę pojednania, możemy zaowocować radością. O. Zbigniew zachęcił nas też, abyśmy brali przykład od naszej Matki. Zaznaczył on również, że kiedy wracamy do Boga, poprzez nawrócenie i sakrament spowiedzi, to ogarnia nas radość, ale ta radość ma źródło w radości Boga, bo to On jest pierwszym, który raduje się z naszego nawrócenia. Kiedy błądzimy, On jest smutny, Bóg pragnie naszego dobra, byśmy mogli być z Nim szczęśliwi. Dlatego właśnie „Większa będzie radość w niebie z jednego nawróconego niż ze stu, którzy nawrócenia nie potrzebują”. Dlatego właśnie starajmy się sprawiać radość Bogu, bo z Jego radości czerpiemy i my. Kiedy grzeszymy, w naszym życiu pojawia się nieporządek, przez który nie możemy wydawać dobrych owoców, nie możemy być radośni. Kaznodzieja zaznaczył też, że bardzo ważna jest jedność między nami, jedność w rodzinach, jedność z naszymi bliskimi. Musimy umieć przebaczać, bo w przebaczeniu jest wieka moc poruszania skamieniałych serc, przerywania konfliktów i odrzucania nienawiści. Kiedy jednamy się z Bogiem, kiedy jednamy się z drugim człowiekiem, wydajemy owoce radości. Na koniec ojciec wezwał pomocy Matki Najświętszej, by to Ona uczyła nas przebaczać.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję