Reklama

Niedziela Częstochowska

„Kim jest człowiek, że się o niego troszczysz...” (por. Hbr 2, 6)

Niedziela częstochowska 29/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

człowiek

Olesia Bilkei/ Fotolia.com

Niezapomniany profesor etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – śp. ks. Tadeusz Styczeń często mówił, że miarą człowieczeństwa jest stosunek do najmniejszego, którym jest człowiek znajdujący się pod sercem matki – istota w początkowym okresie rozwoju, ale już prawdziwy człowiek. Ksiądz Profesor, jeden z wiernych uczniów św. Jana Pawła II, mocno przypominał o prawie do tego życia, które się już poczęło, a któremu na imię CZŁOWIEK. Posiada on własną tożsamość i niepowtarzalny kod genetyczny, ma także nieśmiertelną duszę i jako istota ludzka ma swój cel, którym jest wieczność. Do decydowania o życiu ma prawo jedynie Stwórca człowieka, czyli Pan Bóg.

Ludzkość pamięta o ofiarach wojen światowych, które miały miejsce w XX wieku, o zgładzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych i radzieckich gułagach, także o tych, którzy zostali zamordowani w krwawych wojnach bratobójczych, przetaczających się przez nasz glob. Narody Zjednoczone podejmowały w tej dziedzinie ważne rezolucje, do których chętnie zaglądamy i na które się powołujemy.

Reklama

I dzisiaj świat doznaje jednak wstrząsów, zwłaszcza gdy chodzi o etykę, moralność, o prawo naturalne. Jesteśmy świadkami ogromnego uderzenia w sprawy najbardziej podstawowe, także te dotyczące życia ludzkiego, czyli V przykazanie Dekalogu: „Nie zabijaj”. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie w Polsce, zwłaszcza po II wojnie światowej, że trzeba będzie bronić Dekalogu i przypominać o tym najważniejszym przykazaniu Bożym. Otóż nowe prądy usilnie pracują nad tym, żeby zmienić myślenie ludzi na temat podstawowego prawa człowieka – prawa do życia. Pojawiło się niezwykle silne lobby aborcyjne, a równolegle idzie druga opcja – legalizacja zabijania ludzi starych, chorych, niedołężnych, czyli eutanazja.

Kościół zawsze był, jest i będzie obrońcą życia. Tak niedawno nauczał o tym św. Jan Paweł II, któremu zawdzięczamy pogłębienie tego tematu. Wielu jest bowiem ludzi myślących po chrześcijańsku, ale niedających sobie rady z problemami natury filozoficznej. Także Ojciec Święty Franciszek wciąż apeluje, byśmy pochylali się nad ludzką biedą, zwłaszcza nad bezbronnymi, do których należą dzieci poczęte, żyjące w łonie matki, skazane całkowicie na dobrą wolę swoich rodziców i otoczenia.

Bardzo zachęcam do zajrzenia do dokumentu Episkopatu Polski z 5 marca 2013 r. „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek”. Trochę może o nim zapomnieliśmy, jednak daje on doskonałą orientację w temacie i argumenty zarówno w dyskusji o świętości i jedyności ludzkiego życia, jak i w walce o nie. Każdemu zaś młodemu człowiekowi – gimnazjaliście, licealiście i studentowi – proponuję znakomicie wydany „Przewodnik: Bioetyka dla młodych”, którego autorami są Międzynarodowy Instytut Bioetyki UPJPII, fundacje Jérôme’a Lejeune’a oraz Jeden z Nas, który zawiera kompendium wiedzy na temat życia człowieka.

2015-07-16 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Handel ludźmi zależy od czynników ekonomicznych

[ TEMATY ]

człowiek

John Steven Fernandez / Foter.com / CC BY

8 lutego po raz pierwszy będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Inicjatywa zorganizowana przez międzynarodowe unie przełożonych generalnych zakonów żeńskich i męskich, ma zwrócić uwagę na ten podejmowany często przez papieża Franciszka problem. Piotr Mierecki, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Migracyjnej MSW, w rozmowie z KAI mówi o skali tego procederu na terenie Polski, wyjaśnia także mechanizmy wpływające na handel ludźmi w naszym kraju.

KAI: Z jaką formą handlu ludźmi mamy do czynienia w naszym kraju najczęściej?

CZYTAJ DALEJ

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Niedziela warszawska 51/2002

Dorota Safjan, wiceprezydent Warszawy Wigilię spędza w domu w Aninie w gronie nie tylko rodzinnym. Przy wigilijnym stole zasiadają: mąż, syn, córka z teściami, samotna starsza ciocia, a także przyjaciele i znajomi, m.in. profesor, który pomagał państwu Safjanom zdobywać tajniki wiedzy prawniczej. Czasami są też przyjaciele córki państwa Safjanów, którzy nie założyli jeszcze własnych rodzin. Przy stole zasiada nieraz 12 osób. - Tradycje wyniesione z mojego domu i z domu mojego męża, sprawiają że Wigilia jest dla nas głęboko religijną uroczystością - mówi pani Dorota. W domu jej rodziców w taki sposób obchodzono Wigilię.

Przygotowania do wigilii wyglądają nieco nerwowo, bo wszyscy dziś są zapracowani. Uczestnicy wigilii dzielą się więc pracą i każdy ma swoją specjalność. - Ja przygotowuję zupę grzybową, według receptury mojej mamy. Zupa jest fantastyczna. Kiedy miałam więcej czasu, robiłam pierogi z grzybami i kapustą, piekłam ciasta. Teraz robię kapustę z grzybami, a z ciast tylko sernik wiedeński. Teściowa córki przygotowuje rybę. Magdusia kroi sałatki - opowiada pani Dorota. Dotychczas mąż pani Doroty zajmował się przywożeniem gości. W tym czasie pani Dorota z córką przygotowywały stół. Po wieczerzy długo siedzą przy stole i słuchają kolęd granych na pianinie przez syna państwa Safjanów. - Niestety nie podejmujemy się śpiewania kolęd. Nie mamy zdolności wokalnych - mówi pani Dorota. Potem państwo Safjanowie idą na Pasterkę. - Czasem jedziemy do katedry, ale ostatnio jeździmy do naszych lokalnych kościołów. W tym roku prawdopodobnie pojedziemy do Międzylesia. Mam szczególny sentyment do tamtejszego kościoła, tam braliśmy z mężem ślub - opowiada pani Dorota. W Święta rodzina odwiedza przyjaciół i bliskich znajomych, przyjmuje gości w domu w Aninie. Często chadza na długie spacery, do pobliskiego lasu, gdzie jest dużo ścieżek spacerowych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: młodzi przygotowują VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

2021-07-29 18:09

[ TEMATY ]

młodzi

Łódź

Kongres Nowej Ewangelizacji

Adobe Stock.pl

W Łodzi trwają przygotowania do VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu w Łodzi. W organizację wydarzenia zaangażowana jest archidiecezja i liczne środowiska, w tym wielu ludzi młodych, którzy włączą się wcześniej w modlitewne Jerycho modląc się i objeżdżając na rowerach miasto, a także uczestnicząc w biegach wokół Łodzi.

VI Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w Łodzi od 9 do 11 września. Jego celem jest zarówno refleksja i omówienie narzędzi ewangelizacji w miastach, jak i wyjście do mieszkańców z przesłaniem Ewangelii. Towarzyszy mu hasło: „Miasto - rewitalizacja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję