Reklama

Niedziela Świdnicka

Mądrze przeżyć wakacje

W czas wakacji starannie zaplanujmy wypoczynek nasz i naszych pociech. Bo dzieci zbyt łatwo ulegają pokusie wyjazdu na „wakacje z czarami” czy „wakacje z duchami”, zachęcone krzykliwą reklamą. A tymczasem warto ostrożnie podchodzić do takich propozycji, zwykle nieniosących ze sobą nic wartościowego. Od „wakacji z duchami” lepsze będą wakacje z Duchem... Świętym. Takie na przykład, jakie proponuje Caritas Diecezji Świdnickiej

Niedziela świdnicka 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Archiwum caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacyjna Akcja Caritas to jedna z największych i najstarszych inicjatyw tej katolickiej organizacji charytatywnej. Polega na dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii czy obozów. Koszty pobytów są finansowane przez Caritas w całości lub w części – w zależności od sytuacji rodzinnej. Turnus wakacyjny trwa przeciętnie dwa tygodnie i organizowany jest w ośrodkach kolonijnych spełniających wszystkie wymagane normy. Diecezjalne Caritas dysponują 52 własnymi ośrodkami wypoczynkowymi, ale na czas wakacji wynajmują ok. 100 dodatkowych ośrodków.

Wakacje z Caritas organizowane są nad morzem, w górach, na Mazurach i w innych atrakcyjnych miejscach. Koloniści, poznając różne zakątki kraju, bawią się i jednocześnie uczą wielu ciekawych umiejętności, których nie mogliby zdobyć, zostając w miastach lub na wsiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do wyjazdów starannie przygotowuje się kadra pedagogiczna. Na koloniach z Caritas zawsze obecni są wychowawcy wolontariusze, którzy wcześniej przechodzą szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć aktywizujących poprzez warsztaty, odbywają kursy pierwszej pomocy przedmedycznej, uczą się rozwiązywania konfliktów rówieśniczych itd. Turnusy mają charakter integracyjny, są okazją do wymiany doświadczeń dzieci z różnych grup społecznych.

Wakacyjna Akcja Caritas jest finansowana przede wszystkim z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W naszym regionie jak co roku Caritas Diecezji Świdnickiej zaprasza dzieci i młodzież na kolonie letnie.

– Po raz kolejny nie zapominamy o najmłodszych mieszkańcach diecezji, dlatego też i w tym roku organizujemy kolonie letnie dla dzieci w Zagórzu Śląskim i Pogorzelicy nad morzem – mówią pracownicy Caritas.

Do Pogorzelicy, nad Bałtyk, dzieci pojadą w trzech terminach: 9-18 lipca, 19-28 lipca oraz 29 lipca – 7 sierpnia. Koszt kolonii 10-dniowej to 1000 zł. W czasie wyjazdu nie zabraknie wielu atrakcji dla najmłodszych. To m.in. wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem, wycieczka do Rewala ze zwiedzaniem Muzeum Wieloryba, wycieczka do Świnoujścia (przeprawa promem, Park Guliwera), spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, a także podstawy kursu karate, nauka tańca i wiele innych.

Reklama

W Zagórzu Śląskim odbędzie się kolonia międzynarodowa z udziałem dzieci z Kresów Wschodnich. Przewidziano dwa turnusy, w dniach 12-25 lipca oraz 27 lipca – 9 sierpnia. Koszt kolonii 14-dniowej to 700 zł. I tu nie zabraknie atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. wycieczka do wrocławskiego ZOO (afrykarium), przejażdżki i zawody drezynowe, rejs statkiem po Jeziorze Bystrzyckim, rowery wodne, wycieczka do Świdnicy, spotkanie ze strażakiem, leśnikiem, ratownikiem WOPR, konkurs strzelecki z karabinków pneumatycznych i sprężynowych, nauka tańców integracyjnych i wiele innych atrakcji.

Jednocześnie warto przypomnieć, że Caritas zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe kolonii letnich dla ubogich dzieci zza wschodniej granicy Polski, dla których często jest to jedyny w ciągu roku kontakt z Ojczyzną.

– Przyjazd dzieci do Polski jest korzystny ze względu na naukę języka oraz poznanie kultury i tradycji polskiej, co jest o tyle ważne, że wg danych „Planu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r.” 70 proc. osób polskiego pochodzenia nie mówi po polsku. Unikatowym działaniem jest właśnie ta naturalna integracja dzieci polskich i dzieci polonijnych na wspólnych wakacjach, gdyż corocznie Caritas w Polsce organizuje wypoczynek letni dla ok. 20 tys. dzieci. Jest to jedno z najważniejszych działań 44 Caritas Diecezjalnych w Polsce. Nie bez znaczenia są istotne wartości naszej akcji letniej, jakie wynikają z trwałych zasad: Bóg, Honor, Ojczyzna! – mówi ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. – Od kilkunastu lat Caritas w Polsce organizuje w kraju wypoczynek letni dla dzieci z zagranicy ze środowisk polskich i polonijnych. Turnusy przygotowywane są przy wykorzystaniu środków pozyskanych z różnych źródeł, w tym również z dotacji państwowych, które obecnie radykalnie zostały uszczuplone (w 2015 r. obejmują zaledwie ok. 350 dzieci). Caritas diecezjalne posiadają własne ośrodki, w których organizuje się kolonie, co sprawia, że ich koszt jest korzystny w stosunku do istniejących na rynku. Zapraszamy również młodych ludzi do kontaktu w sprawie udziału w koloniach w charakterze wolontariuszy do prowadzenia zajęć językowych i integracyjnych.

Reklama

A taka wakacyjna kolonia Caritas to dla dzieci niezapomniana, wartościowa przygoda.

– Muszę szczerze przyznać, że tego dobra, które wnosimy w życie naszych podopiecznych jest bardzo dużo. Ogromną radością jest dla nas ten czas spędzony z nimi, często polegający na nadrabianiu zaległości zarówno wychowawczych jak i emocjonalnych. I może ktoś sądzić, że te dwa tygodnie to chwila, że te dzieci wrócą do domów, do swoich szkół, środowisk i będzie tak jak było, że to nad czym pracowaliśmy, o co się staraliśmy nie ma sensu. Będę protestować. Wbrew pozorom dla dzieci to bardzo ważny czas. Widzą inne niż dotychczas sposoby zachowania, rozwiązywania konfliktów, wysławiania się – opowiada Bernadetta Huk, która była kierownikiem na koloniach Caritas organizowanych w Pasterce w Górach Stołowych. – Dla nas jako kadry wielkim sukcesem jest to, że ktoś nauczył się na kolonii wiązać buty, ktoś inny posługiwać się nożem i widelcem, jeszcze inny mniej przeklina, bo do tej pory nikt mu nie powiedział, że to niewłaściwe. Naprawdę warto podejmować się tego typu działań, żeby usłyszeć: „Mi nikt nigdy nie czytał bajki na dobranoc”, „to najfajniejsza kolonia, czy musimy już wracać do domu?” I dziwi nas, że dzieciaki zachwycają się prostymi rzeczami – chwila poświęconego czasu, rozmowa, gra w piłkę, przeczytanie bajki. Niby niewiele, ale często nie doświadczają tego w domu. Brak zainteresowania powoduje, że same muszą sobie organizować wolny czas, a tego raczej nikt nie kontroluje.

Reklama

Jan Paweł II powiedział kiedyś, że „człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie dać z siebie innym”. I rzeczywiście tak jest – im więcej dajemy z siebie – swojego czasu, pomysłowości, otwartości, dobrego serca – tym więcej zyskujemy.

– To, co zyskujemy, trudne jest do określenia, bo są to wartości niematerialne – satysfakcja, wewnętrzna radość, poczucie spełnienia się w roli wychowawcy i ogromny bagaż doświadczeń i… wdzięczność uczestników kolonii – wyrażona uśmiechem, uściskiem, własnoręcznie wykonaną laurką, radosnym spojrzeniem – to najlepsze z możliwych „wynagrodzeń” za włożony trud. Jasne, że ten czas można spędzić inaczej – odpoczywając nad morzem, w ciepłych krajach, znanych kurortach – tylko, że często tam więcej tracimy niż zyskujemy – dodaje pani Bernadetta, z zawodu katechetka w Gimnazjum w Bierutowie.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KPRM: od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny

[ TEMATY ]

wakacje

Adobe Stock

Od soboty 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny - przypomniała w środę na Twitterze Kancelaria Premiera. Bony na platformie PUE ZUS będą mogli aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia.

Kancelaria przypomniała również, że cały czas trwa rejestracja dla przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17

[ TEMATY ]

dzieci

wojna na Ukrainie

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

"Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic" - napisał Kułeba (https://tinyurl.com/5f482tfa).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję