Reklama

Niedziela Wrocławska

Cenny skarb od 70 lat w Oławie

Niedziela wrocławska 24/2015, str. 8

[ TEMATY ]

świątynia

Anna Buchar

Oławskie sanktuarium

Oławskie sanktuarium

W czerwcu 1945 r. do Oławy przybył ks. Tadeusz Pilawski wraz z wiernymi z terenów Wschodniej Rzeczpospolitej. Przywieźli ze sobą cenny skarb – łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, który umieszczono w gotyckim kościele św. Błażeja, tym samym zmieniając wezwanie kościoła. Od tego czasu obraz jest czczony przez oławian i mieszkańców z okolicznych miejscowości. W 2000 r. ówczesny arcybiskup metropolita wrocławski, kard. Henryk Gulbinowicz na prośbę proboszcza ks. Andrzeja Szafulskiego, miejscowego duchowieństwa i wiernych ustanowił kościół parafialny pw. NMP Matki Pocieszenia maryjnym sanktuarium lokalnym, nadając temu miejscu przywilej odpustów i ustanawiając każdorazowego proboszcza kustoszem sanktuarium. Trzy lata później, 29 maja 2003 r. kard. Gulbinowicz dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Życie modlitewne w oławskim sanktuarium koncentruje się we wspólnotach. Każdy może w nich znaleźć miejsce dla pogłębienia swojej wiary. Są tu m.in. Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre, Krąg Biblijny czy Czciciele Miłosierdzia Bożego. W każdy pierwszy piątek miesiąca spotyka się Arcybractwo Serca Pana Jezusa, którego członkowie nie pozostają obojętni na potrzeby parafii, podobnie jak Rada Parafialna. Oławianie czują potrzebę spotykania się na modlitwach kontemplacyjnych w duchu Taizé. Ich istotą jest przede wszystkim prostota, śpiew kanonów w różnych językach, lektura Pisma Świętego i modlitwa w ciszy. Jest tu oczywiście Liturgiczna Służba Ołtarza i Wspólnota Żywego Różańca, ale co nietypowe – modlitwą różańcową modli się tu ok. 600 osób! W 2003 r. po koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia kard. Gulbinowicz poinformował wiernych o powołaniu w sanktuarium Bractwa Dobrej Śmierci. Cel Bractwa, wyznaczony przez Księdza Kardynała, to charytatywny dar troski o duszę człowieka, wyrażający się w modlitwie za umierających, o łaskę dobrej śmierci. Do parafii przynależy także Apostolat Margaretka. Istotą Apostolatu jest codzienna modlitwa za konkretnych kapłanów, jako odpowiedź na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Członkowie Margaretki mają się za kogo modlić. W parafii posługę kapłańską pełni czterech księży. Aktualny proboszcz – ks. Tomasz Czabator, oraz trzech wikariuszy: ks. Marek Leśniak, ks. Paweł Pomarański oraz ks. Marcin Tokarz.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego

Niedziela przemyska 43/2016, str. 6

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

Damian Kandefer

Obrzęd poświęcenia ołtarza w Roku Miłosierdzia

Obrzęd poświęcenia ołtarza
w Roku Miłosierdzia

Metropolita przemyski abp Adam Szal 9 października konsekrował nowy kościół w archidiecezji, w parafii pw. św. Bartłomieja w Rogach. Świątynia poświęcona została Miłosierdziu Bożemu – wymowne, że jej konsekracja przypadła w Roku Miłosierdzia i odbyła się w Godzinie Miłosierdzia. Uroczystość wieńczyła ponadpiętnastoletnie prace, o które – począwszy od planów i fundamentów, aż po wykończenie – troszczyli się parafianie z duszpasterzami.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję