Reklama

Niedziela Wrocławska

Noce Kościołów po raz szósty!

Niedziela wrocławska 24/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Noce Kościołów

Tomasz Lewandowski

Podczas Nocy Kościołów swoje podwoje otworzą kościoły i klasztory, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających

Podczas Nocy Kościołów swoje podwoje
otworzą kościoły i klasztory, które na co
dzień nie są dostępne dla zwiedzających

Przed nami szósta edycja Nocy Kościołów. To niezwykłe wydarzenie religijno-kulturalne promuje kulturę, porozumienie i dialog na bazie chrześcijańskich korzeni wspólnej Europy. Jego międzynarodowy charakter podkreślają zaproszeni artyści, m.in. z Białorusi, Czech, Pakistanu, a nawet z Chin. Od lat organizatorem Nocy Kościołów jest Katolickie Radio Rodzina. W tym roku bogaty program Nocy Kościołów zainteresuje na pewno wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. Od 16 do 26 czerwca odbędzie się ponad 200 różnych wydarzeń w 30 miastach Dolnego Śląska: koncerty, wykłady, wystawy, dyskusje poruszające istotne aspekty życia chrześcijan. Będzie można spotkać znanych i cenionych publicystów, naukowców, aktorów i artystów, m.in. red. Tomasza Terlikowskiego, red. Jana Pospieszalskiego, piosenkarkę Monikę Kuszyńską, aktora Macieja Musiała czy red. Grzegorza Górnego. Nie zabraknie też gości z zagranicy – z Pakistanu przyjedzie bp Sebastian Shaw OFM, o prześladowaniach chrześcijan będzie także opowiadał ks. Douglas Al-Bazi z Iraku, więziony przez islamskich terrorystów.

Reklama

Podczas Nocy Kościołów swoje podwoje otworzą kościoły i klasztory, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających, m. in. klasztor Sióstr Notre Dame – relikt pozostałości romańskiej i gotyckiej rezydencji Piastów Wrocławskich, kościół św. Idziego – najstarsza świątynia na terenie Dolnego Śląska, kaplica Hochberga w grekokatolickiej katedrze, perła baroku czy Mauzoleum Piastów Śląskich.

W ramach Nocy Kościołów odbędą się także Spotkania Kresowian i Festiwal Kultury Kresowej – występować będą na nim m.in. zespoły z Białorusi i Ukrainy. We Wrocławiu zaplanowano również Rowerowy Przejazd Papieski – z Ostrowa Tumskiego uczestnicy ubrani w kolorach papieskich (mężczyźni w koszulkach białych, a kobiety w żółtych) przejadą na hipodrom Partynice.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu, jakim są Noce Kościołów. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń na stronie www.nocekosciolow.pl i na stronie internetowej Radia Rodzina.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noce Kościołów 2017

Czas kolejnych Nocy Kościołów, organizowanych przez Radio Rodzina, obfitował w wydarzenia religijne, artystyczne i kulturalne. Nie zabraknie interesujących koncertów, wykładów, wystaw, a dla zwiedzających otwarte zostały kościoły i miejsca na co dzień niedostępne. Do udziału został zaproszony również gość z Syrii – o prześladowaniach i dyskryminacji chrześcijan opowiedział biskup z Syrii Antoine Chbeir, a akcję „Dar dla Aleppo” podsumował koncert „Nieśmiertelni”

Święto Wrocławia

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję