Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W obronie cywilizacji miłości

Z Andrzejem Dubielem – menedżerem i animatorem kultury, rzecznikiem prasowym Prawicy Rzeczypospolitej, zaangażowanym w działalność Instytutu „Ordo Caritatis” – rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – W różnych miastach naszej diecezji odbyły się spotkania w ramach działalności Instytutu „Ordo Caritatis”. Proszę przybliżyć działalność tej placówki.

ANDRZEJ DUBIEL: – Instytut „Ordo Caritatis”, powołany przez posła do Parlamentu Europejskiego, prezesa Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka i Fundację Św. Benedykta, jest placówką edukacyjną oraz studyjną, która zajmuje się badaniem i popularyzowaniem wartości cywilizacji chrześcijańskiej. Instytut prowadzi działalność służącą upowszechnianiu zasad cywilizacji chrześcijańskiej i życia katolickiego, w tym m.in. uczy szacunku do macierzyństwa, działa na rzecz rodziny, ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, podtrzymania i upowszechniania tradycji i tożsamości narodowej Polaków, solidarności społecznej, wolnej przedsiębiorczości. Kształtuje postawy odpowiedzialności społecznej opartej na zasadach chrześcijańskich. Instytut realizuje swoje cele poprzez działalność edukacyjną – organizację kongresów, konferencji, wykładów oraz wydawnictwa i publikacje; wspieranie działalności religijnej oraz organizowanie i propagowanie działalności charytatywnej. Niebawem uruchomimy także projekt dotyczący badań w zakresie mediów, odnośnie do kwestii czy prawa opinii społeczności chrześcijańskiej są szanowane w mediach. Realizujemy cykl spotkań z osobowościami świata kultury, polityki i mediów. W naszym regionie gościliśmy do tej pory m.in.: Marka Jurka, Mariana Piłkę, prof. Bogdana Chazana i Jarosława Gowina. Wszyscy oni kierują się w życiu i swojej działalności zasadami chrześcijańskimi.

– Jest Pan organizatorem koncertów, menedżerem kultury. Dlaczego zaangażował się Pan w pracę Instytutu „Ordo Caritatis”?

– To właśnie poprzez działalność na rzecz promocji kultury chrześcijańskiej poznałem marszałka Marka Jurka. Kiedy dwa lata temu parlament francuski zalegalizował związki partnerskie i adopcję przez nie dzieci, uświadomiłem sobie, że linia frontu walki między cywilizacją śmierci a cywilizacją życia, o której mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, zbliża się do Polski. Jestem wychowankiem Ruchu Światło-Życie, od kilku lat z rodziną jeździmy na letnie rekolekcje do Carlsbergu, gdzie ostatnie lata życia spędził ks. Franciszek Blachnicki. To tam, czytając dzieła sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, rozważając m.in. o „wojnie cywilizacyjnej” postanowiłem zaangażować się w prace na rzecz obrony cywilizacji chrześcijańskiej. Zadzwoniłem do marszałka Marka Jurka i powiedziałem, że jestem do dyspozycji. Tak rozpoczęła się nasza współpraca. Zostałem rzecznikiem prasowym Prawicy Rzeczypospolitej, współtworzyłem zwycięską kampanię Marka Jurka do Parlamentu Europejskiego i zaangażowałem się w prace Instytutu „Ordo Caritatis”. Według mojej oceny działalność instytutu ma ogromne znaczenie i jestem przekonany, że odegra on znaczącą rolę w budowaniu i wzmacnianiu wartości chrześcijańskich w naszym kraju.

Reklama

– W ramach Instytutu powstają akademie „Ordo Caritatis”. Czy na terenie diecezji sosnowieckiej także powstanie taka akademia?

– Akademia „Ordo Caritatis” działa już od kilku lat w Warszawie, od dwóch lat w Radomiu i Poznaniu. Natomiast na jesień bieżącego roku planowana jest inauguracja akademii także w innych miastach. Na pewno uruchomimy Akademię „Ordo Caritatis” w naszym regionie. Gdzie? Największe szanse ma Sosnowiec, ale w tym momencie za wcześnie, aby jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć.

– Jaki charakter ma Akademia „Ordo Caritatis”? Czy to może prywatna uczelnia?

– Akademia „Ordo Caritatis” nie ma charakteru prywatnej uczelni. Jest placówką ideową, ukierunkowaną na służbę. Celem akademii jest umożliwienie młodym poszerzania wiedzy i przygotowanie ich do przyjęcia odpowiedzialności za swoje życie, społeczności lokalne, odpowiedzialności za Polskę. W akademii odbywają się wykłady w cyklu dwutygodniowym bądź miesięcznym. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje Certyfikat Akademii „Ordo Caritatis”, a wyróżniającym się młodym osobom wręczany jest specjalny dyplom i mają oni możliwość odbycia praktyk w Instytucie „Ordo Caritatis”.

– Kto może wziąć udział w zajęciach Akademii „Ordo Caritatis”? Na kogo liczycie, że weźmie w nich udział?

– Akademia „Ordo Caritatis” to propozycja skierowana do młodzieży w wieku 16-22 lata, która ma szansę uczestniczyć w ciekawych zajęciach z historii, politologii czy ekonomii. Liczymy na młodych, kreatywnych i radosnych Polaków, którzy pragną się rozwijać.

Reklama

– Na spotkania z jakimi wykładowcami czy ludźmi ze świata polityki i gospodarki mogą liczyć uczestnicy zajęć?

– Zajęcia będą prowadzić wybitne osobowości, eksperci w swoich dziedzinach, dla których fundamentem życia są wartości chrześcijańskie. Wśród wykładowców znajdą się m.in.: Marek Jurek, Cezary Mech – doktor ekonomii (był doradcą prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Banku Polskiego), Krzysztof Kawęcki – prorektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie oraz Paweł Milcarek – doktor filozofii, redaktor naczelny „Christianitas”.

– Gdzie można się zapisać na zajęcia Akademii „Ordo Caritatis”?

– Pod koniec czerwca bieżącego roku planujemy uruchomić rekrutację. Jeśli chodzi o nasz region to szczegółowe informacje będą zamieszczone na mojej stronie internetowej: www.andrzejdubiel.pl. Niestety liczba miejsc jest ograniczona. Planujemy przyjąć od 12 do 20 osób. Wszystko jednak wyjaśni się w momencie przyjmowania zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy młodych do udziału w Akademii, a także do uczestnictwa w spotkaniach otwartych organizowanych przez Instytut „Ordo Caritatis”.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie prof. Mirosława Piotrowskiego

[ TEMATY ]

polityka

oświadczenie

Archiwum prof. M. Piotrowskiego

OŚWIADCZENIE

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję