Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

Turniej recytatorski

Niedziela sosnowiecka 24/2015, str. 3

[ TEMATY ]

konkurs

Piotr Lorenc

Uczestnicy i laureaci konkursu

Uczestnicy i
laureaci konkursu

Zadaniem poezji jest ocalać wartości najważniejsze i podeptane – tak jak to czynił św. Jan Paweł II”. To motto przyświecające organizatorom i uczestnikom Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej. Jego 8. edycja odbyła się 29 maja w Domu Zakonnym Księży Zmartwychwstańców w Sosnowcu-Kazimierzu, bo to właśnie zakonnicy wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Sosnowcu zorganizowali konkurs.

W konkursie uczestniczyło 63 uczniów z 17 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina. I miejsce w kategorii klas 0-3 zdobyła Hanna Matczak z SP nr 36 w Sosnowcu, w kategorii klas 1-3 najlepiej recytowała Kinga Litwa z SP nr 27 w Sosnowcu, w kategorii klas 4-6 zwyciężył Jan Madejczyk z SP nr 9 w Sosnowcu, a wśród gimnazjalistów triumfował Jakub Letniowski z ZSO nr 12 w Sosnowcu. – Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. W tym roku dominowała poezja ks. Jana Twardowskiego, to zapewne dlatego, że w czerwcu przypada 100. rocznica jego urodzin. Najtrudniej było wybrać najlepszych w kategorii klas 4-6. Każdego roku startuje w tej kategorii najwięcej uczniów i są doskonale przygotowani. W tym wieku poezję zaczyna się bardziej rozumieć, a tym samym przeżywać – powiedziała Agnieszka Kijak, katechetka, członek jury. Dla Jolanty Lejman – wicedyrektor ZSO nr 12, która również oceniała uczniów, największym zaskoczeniem były zdolności recytatorskie, a nawet aktorskie uczestników konkursu. – Widać, że większość uczniów długo i sumienne przygotowywała się do turnieju. Słuchanie ich interpretacji wierszy było prawdziwą przyjemnością – powiedziała Jolanta Lejman. Po raz pierwszy w jury, ale nie po raz pierwszy w konkursie wzięła udział Iwona Siodłak, polonistka z SP nr 27 w Sosnowcu. – W mojej ocenie poziom był zróżnicowany. Sama kilka razy przygotowywałam uczniów do udziału w konkursie i wiem, że samo nauczenie się tekstu na pamięć nie wystarczy. Trzeba jeszcze dodać własne przeżycia, interpretację, a to wymaga pracy i żmudnych ćwiczeń – powiedziała polonistka. Amelia Niepsuj z klasy 4 A i Sara Warzyńska z klasy 6 z ZSO nr 12 brały już udział w turnieju i chciały w tym roku poprawić swoje miejsce, a że lubią recytować, zdecydowały się na udział w konkursie i są z tego bardzo zadowolone.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dają nadzieję

Niedziela małopolska 1/2013, str. 6

[ TEMATY ]

konkurs

Adam Wojnar

Laureaci nagrody głównej: Gimnazjum nr 63 im. Jana Pawła II w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 Krakowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce, Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, Gimnazju

Laureaci nagrody głównej: Gimnazjum nr 63 im. Jana Pawła II w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 Krakowie, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Białce, Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej, Gimnazju

Swoją działalnością, skierowaną na niesienie pomocy potrzebującym, udowadniają, że dzisiejsza młodzież potrafi być wspaniała. Potrafi realizować wyznaczone cele; dobre i wykraczające poza zakres ich codziennych zadań i obowiązków

Już po raz szósty został zorganizowany na terenie Małopolski konkurs „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Głównym celem projektu jest uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych, tworzenie podstaw wolontariatu oraz przygotowanie uczniów do społecznego działania na rzecz potrzebujących. Konkurs jest odpowiedzią na przesłanie, które podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie przekazał Polakom Ojciec Święty Jan Paweł II zobowiązując nas, abyśmy: „…dawali świadectwo miłosierdzia”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję