Reklama

Niedziela Przemyska

Rok Życia Konsekrowanego

Majówka sióstr zakonnych

Niedziela przemyska 24/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Archiwum s. Dawidy Ryll CSSMA

Jednym z punktów majówki była Droga Krzyżowa na Bobolówce z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Jednym z punktów majówki była Droga Krzyżowa na Bobolówce z relikwiami św. Andrzeja Boboli

U św. Andrzeja Boboli w Strachocinie 30 maja br. miała miejsce majówka sióstr zakonnych. W Roku Życia Konsekrowanego siostry z archidiecezji przemyskiej w miejscu narodzenia świętego zakonnika podjęły refleksję nad pytaniami, które Ojciec Święty Franciszek zadał wszystkim osobom zakonnym: „Co znaczy być zakonnikiem i jak żyć w świecie, a nie dla świata?”.

W spotkaniu wzięło udział blisko 140 sióstr z 15 różnych zgromadzeń zakonnych działających na terenie naszej diecezji. Procesja z relikwiami męczennika ze Strachociny zaczęła się Litanią do św. Andrzeja Boboli, a następnie rozważana była Droga Krzyżowa przy stacjach na Bobolówce. Piękne kamienne stacje drogi krzyżowej, wzniesione na pamiątkę 25-lecia kultu św. Andrzeja w Strachocinie, umieszczone w plenerze wśród kilkusetletnich dębów i obecność jego relikwii, tworzyły głęboką atmosferę przeżywanego nabożeństwa. Do sanktuarium siostry powróciły ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Eucharystię sprawował wikariusz biskupi ds. zakonnych, ks. prał. Józef Bar – oficjał Sądu Biskupiego wraz z ks. kustoszem Józefem Niżnikiem i ks. Andrzejem Bienią, dyrektorem krośnieńskiej rozgłośni Radia Fara. Homilię wygłosił Ksiądz Kustosz. Przedstawiając krótką biografię św. Andrzeja Boboli zaakcentował dwa etapy w jego życiu – nowicjat i męczeńską śmierć. Zauważył, że choć czasowo odległe od siebie okresy jego życia, były bardzo powiązane duchowo. Otóż trudności w młodzieńczych latach życia zakonnego zrodziły nowego człowieka, który był gotów później oddać życie za wiarę i nie załamał się mimo okrucieństwa tortur, które zostały mu zadane. „A wytrzymał – zauważył kaznodzieja – bo w życiu zakonnym nie szukał siebie, ale Jezusa i Jego królestwa. Nie pędził za godnościami, ani nie liczył na ludzkie uznanie. W swej pracy duszpasterskiej stosował metodę, do której odwołuje się dziś nowa ewangelizacja, a mianowicie do bezpośredniego kontaktu z ludźmi. (…) Św. Andrzej zapewnia, że kto postawi na Boga, nie będzie zawiedziony”.

Reklama

Niezamierzony, ale wymowny symbol spotkania w miejscu narodzenia męczennika, który zginął z rąk kozackich, wyraził się w tym, że to w jego sanktuarium śpiewał, zaproszony przez siostry, męski kwartet wokalny „Akord” z Ukrainy. Niezwykle piękny śpiew kwartetu z Tarnopola „przykuwał” słuchaczy do kościelnych ławek, ale serca i dusze unosił do samych niebios. Wykonane pieśni były modlitwą i rodziły podziw oraz uwielbienie Boga. „Akord” przedłużył duchową ucztę przez ponad pół godziny po zakończeniu Mszy św. wykonując dzieła światowej klasyki sakralnej, a także staropolskie pieśni ludowe, ukraińskie dumki, a nawet chrześcijańskie śpiewy amerykańskie.

Jako, że Rok Życia Konsekrowanego jest dla sióstr zakonnych wielką radością i świętowaniem, kolejnym punktem spotkania była agapa przygotowana przez Siostry Franciszkanki Rycerstwa Niepokalanej. Podczas posiłku siostry przybliżyły historię swojego zgromadzenia i założyciela – Mieczysława Marii Mirochny, a także śpiewały zebranym w języku polskim i japońskim.

Pielgrzymka sióstr zakonnych do sanktuarium w Strachocinie zakończyła się wspólną Koronką do Miłosierdzia Bożego, ucałowaniem relikwii św. Andrzeja i uroczystym błogosławieństwem. Duchowe doznania długo pozostaną w sercach uczestniczek pielgrzymki i miejmy nadzieję, że przyniosą błogosławione owoce w ich dalszym życiu. Przykładem są świadectwa sióstr:

Reklama

„Ludzie podróżują w różne miejsca, szukają wrażeń, nowości, inspiracji. Moje dotychczasowe wyjazdy były dosyć „tuzinkowe», ale ten wczorajszy do Strachociny zamienił się w jedną z nielicznych pielgrzymek mojego życia. Otóż spotkałam się tam z Kimś, kto poprzez innych ludzi (rozważania stacji Drogi Krzyżowej, kazanie Księdza Proboszcza i wreszcie cała okolica) sprawił, że moje spojrzenie na rzeczywistość zakonną bardzo się zmieniły. Patrząc na św. Andrzeja Bobolę widzę człowieka, który mówi: do dzieła, nie poddawaj się, trudności są po to, aby je pokonać, liczy się serce gorące aż po granice męczeństwa…

Ta pielgrzymka, to spotkanie na granicy kultur, rozmodlone mury sanktuarium, nie pozwolą mi na jałowość. Trzeba mi na nowo pobiec jak św. Andrzej na moje „Polesie», aby głosić Chrystusa” (siostra serafitka).

„Dziękujemy za zorganizowanie pięknego zakończenia tegorocznych międzyzakonnych spotkań w ramach dni skupienia przed wakacjami w Roku Życia Konsekrowanego. Dzień przeżyty w Strachocinie był dla nas ubogacającym duchowo darem nieba, a przybliżona postać św. Andrzeja Boboli, przez poruszające słowo i świadectwo kustosza sanktuarium ks. prał. Józefa Niżnika, umocniła nasze pragnienie życia bardziej radykalnego i oddania się Panu Jezusowi bez reszty. Dziękujemy za piękną, refleksyjną Drogę Krzyżową na Bobolówce, a także za umilenie czasu koncertem tarnopolskiego kwartetu „Akord»” (wdzięczne siostry służebniczki).

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: Rok Życia Konsekrowanego

Przesłanie do członków zakonów, zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego posługujących w ziemskiej Ojczyźnie Jezusa skierowali katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej. Wystosowali je z okazji rozpoczynającego się Roku Życia Konsekrowanego.

Ordynariusze wyrażają wdzięczność za obecność i modlitwę 274 członków wspólnot kontemplacyjnych, jak również za posługę blisko 1600 zakonników i zakonnic zaangażowanych w duszpasterstwie parafialnym i szkołach. Dziękują za obecność, ale także za miłość i wierność względem Kościoła Matki. Podkreślają, że to właśnie dzięki tej miłości wspieranej darami Ducha osoby konsekrowane owocnie pracują w Ziemi Świętej, potrafią sprostać kolejnym wyzwaniom i szukają nowych sposobów pomocy lokalnemu Kościołowi. Hierarchowie zwracają się do wszystkich osób konsekrowanych, by z wdzięcznością spojrzeli na przeszłość, objęli przyszłość z nadzieją, a co najważniejsze, żyli teraźniejszością z poświęceniem. Tylko bowiem takie podejście jest w stanie przemienić region Bliskiego Wschodu gdzie często panuje nienawiść.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję