Reklama

Niedziela Łódzka

Gomulin

Tak pięknie wypełniają testament

Niedziela łódzka 24/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rocznica

Maria Niedziela

Sztandar szkoły

Sztandar szkoły

Dziękujemy dziś Bogu za kapłaństwo i osobę ks. Mariana Wiewiórowskiego – mówił ks. Zdzisław Małecki podczas Mszy św. w 3. rocznicę śmierci proboszcza parafii św. Mikołaja Biskupa w Gomulinie – on troszczył się o całego człowieka, przede wszystkim o jego sferę ducha, i tak wiele śladów po sobie tu pozostawił – podkreślił. W uroczystości uczestniczyła rodzina śp. ks. Wiewiórowskiego, uczniowie, dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej jego imienia, samorządowcy gminy Wola Krzysztoporska i licznie zgromadzeni parafianie. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Cholewa – obecny proboszcz gomulińskiej parafii. Na zakończenie wręczono nagrodę imienia zmarłego kapłana. Otrzymała ją Angelika Malicka – uzdolniona artystycznie uczennica piątej klasy. A statuetkę im. ks. Wiewiórowskiego – za krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich oraz wierność ideałom, które głosił ksiądz, przyznano przewodniczącej rady gminy Marii Głowackiej. Specjalne dyplomy uznania za działalność będącą wypełnianiem testamentu ks. Mariana otrzymali: dyrektor szkoły Danuta Stępień i ks. Jan Cholewa. Potem dzieci przedstawiły patriotyczny montaż słowno-muzyczny i procesyjnie udano się na miejscowy cmentarz, by przy tablicy upamiętniającej ks. Wiewiórowskiego złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Reklama

Wzruszenie, łzy, wspomnienia – było tego bardzo dużo podczas całej uroczystości. Bo tak wiele im pozostawił. Tyle nauczył i wskazał. I powtarzali to ci, którzy współpracowali blisko z ks. Marianem Wiewiórowskim, ale też małe dzieci, które postać niezwykłego kapłana dopiero poznają – w rodzinie, w szkole. Był i jest dla nich wielkim autorytetem. Świadczy o tym nie tylko to, co mówią, ale przede wszystkim to, co robią, jakie wartości kultywują. Świadczy o tym program wychowania przyjęty w miejscowej szkole, wpajanie patriotyzmu, miłości do Boga i drugiego człowieka już od najmłodszych lat i przywiązanie ludzi do Kościoła i swojej małej ojczyzny.

Ks. Marian Wiewiórowski przez 15 lat był proboszczem parafii św. Mikołaja w Gomulinie. Zmarł 10 czerwca w 2012 r. Wcześniej był proboszczem w Restarzewie, Kociszewie, w parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Sprawował funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, był kapelanem Solidarności. Szczególnie dbało o głoszenie Słowa Bożego – także poprzez prasę katolicką. I o młodych ludzi.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i praca tysięcy diecezjan

W poprzednim numerze „Aspektów” pisaliśmy o tym, że choć czerwiec jeszcze daleko, już trwają przygotowania do 25. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. W nowym cyklu chcemy przypomnieć, jak wyglądały przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia – minęło przecież już ćwierć wieku i nie wszyscy nasi Czytelnicy mogą to pamiętać. W kolejnych częściach postaramy się też pokazać dzisiejsze Rokitno – miejsce żywego kultu Matki Bożej, które ma wiele do zaoferowania pielgrzymom

Przede wszystkim warto podkreślić, że choć sama koronacja miała miejsce 18 czerwca 1989 r., to przygotowania do niej rozpoczęły się już 2 lata wcześniej. Słusznie zauważono, że koronacja będzie tylko gestem (co z tego, że pięknym) – jeśli nie pójdzie w parze z przemianą serc. I to wielu serc, skoro uroczystość miała mieć wymiar diecezjalny. Zapowiadając koronację, ówczesny ordynariuszy diecezji bp Józef Michalik w liście z 15 sierpnia 1987 r. pisał: „Samo nałożenie korony byłoby jedną ceremonią więcej, która mogłaby przeminąć bez żadnego wpływu na nasze życie. Nie! Nie o taką koronację nam chodzi. Trzeba żeby w koronie, którą przygotowujemy Matce Bożej, odnalazła się cała wspólnota diecezjalna, młody, ale i także pochylony wiekiem, gorliwy i wątpiący, każdy, kto się czuje związany z Kościołem na naszej gorzowskiej ziemi”. Słowa te zostały potraktowane przez diecezjan bardzo poważnie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję