Reklama

Niedziela Lubelska

Gimnazjaliści o Caritas

Niedziela lubelska 24/2015, str. 8

[ TEMATY ]

konkurs

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Konkurs w Sawinie cieszy się powodzeniem wśród uczniów

Konkurs w Sawinie cieszy się powodzeniem wśród uczniów

Już po raz siódmy parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie wraz z Zespołem Szkół w Sawinie zaprosiła uczniów do udziału w Potyczkach Gimnazjalistów nt. „Kościół ubogacający świat”. Motywem przewodnim zmagań konkursowych były słowa św. Ambrożego: „Człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi” oraz hasło: „Caritas w służbie ubogim”.

Reklama

Na zaproszenie odpowiedziało 6 trzyosobowych drużyn, które wraz ze swoimi opiekunami pochyliły się nad działalnością Caritas w Polsce oraz nad szeroko rozumianym dziełem miłosierdzia. Kto był pierwszym dyrektorem odrodzonej 25 lat temu Caritas Polska? Kto był autorem encykliki „Caritas Christi”? Gdzie otworzono w Polsce pierwsze „okno życia”? Gdzie i kiedy powstało pierwsze Szkolne Koło Caritas? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiadali uczestnicy. Poza tym planowali przeprowadzenie akcji charytatywnej, określali w oparciu o tekst Pisma Świętego model wolontariusza i w końcu przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne na wybrany temat. Najwięcej prezentacji dotyczyło wybranych akcji przeprowadzanych w ramach działalności Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ale były też prezentacje o miłosierdziu w sztuce i literaturze oraz propozycja patrona dla Szkolnego Koła Caritas. Zmaganiom konkursowym przypatrywali się goście: ks. Wiesław Kosicki – dyrektor lubelskiej Caritas, ks. Andrzej Doliński – proboszcz parafii w Sawinie, Dariusz Ćwir – wójt Gminy Sawin, Grzegorz Świca – dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Maria Borkowska – wicedyrektor Zespołu Szkół w Sawinie, Regina Malinowska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz Joanna Skólimowska i Anna Pałka z lubelskiej centrali Caritas.

Po wyrównanej walce komisja konkursowa (Anna Pałka, ks. Tomasz Atras i ks. Tomasz Makara) przyznała nagrody i wyróżnienia. 1.miejsce zajęło Gimnazjum w Sawinie (Aleksandra Starzomska, Laura Wołoszun i Justyna Sawka), tuż za nimi uplasowało się Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie (Michał Prus, Bartłomiej Kolano i Filip Gębicki); na 3.miejscu znalazło się Gimnazjum przy ZSO w Dorohusku (Karol Koguciuk, Eryk Grzywna i Weronika Koguciuk). Tuż za podium znalazła się drużyna z Gimnazjum przy ZS w Rudzie-Hucie (Julia Wojciechowska, Patrycja Piłat i Rozalia Bodalska). Prezentacje na konkurs przygotowali również uczniowie z Gimnazjum nr 25 w Lublinie (Angelika Sieńko, Adrianna Pyc i Edyta Pyszniak) oraz z Gimnazjum nr 2 w Łęcznej (Adrian Smyk, Marcin Ziółkowski i Weronika Brzezińska). Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów: wójta Gminy Sawin, Radę Rodziców przy ZS w Sawinie, Bank Spółdzielczy w Sawinie, Annę i Piotra Przybylskich oraz Szkolne Koło Caritas przy ZS w Sawinie. Nad przebiegiem konkursu czuwały Renata Terlecka i Katarzyna Szczablewska-Siwek przy wsparciu Marioli Czerniej.

Ks. Wiesław Kosicki, dziękując za przygotowanie konkursu oraz zaangażowanie młodych w działalność Caritas, nazwał osoby wrażliwe na potrzeby innych „dobrymi aniołami”, których potrzebuje dzisiejszy świat. Ks. Andrzej Doliński wskazał, że tegoroczny temat Potyczek odsyła do Ewangelii, na kartach której czytamy, że Bóg jest Miłością. Tą Miłością mamy dzielić się z innymi, bo „człowiek został stworzony dla człowieka, aby człowiek pomagał człowiekowi”.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przełoży się na życie

Niedziela małopolska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

konkurs

Bioetyka

MFS/Niedziela

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

Ksiądz prof. Robert Tyrała wręcza nagrodę Malwinie Wyrzykowskiej ze Szczecina

W finale III Ogólnopolskiego Konkursu Bioetycznego uczestniczyło 150 uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych stron Polski.

Pierwsza dwudziestka została zaproszona przez organizatorów na uroczyste podsumowanie, które odbyło się 19 czerwca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Przybyli uczniowie m.in. z: Bochni, Chrzanowa, Dębicy, Katowic, Krakowa, Szczecina, Tymowej, Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję