Reklama

Niedziela Kielecka

Młodzież w działaniach miłosierdzia

Niedziela kielecka 24/2015, str. 7

[ TEMATY ]

inicjatywa

TD

Poskwitów. Festyny szkolne łączą środowisko

Poskwitów. Festyny szkolne łączą środowisko

Młodzież w działaniach miłosierdzia: Daję siebie innym” to nazwa inicjatyw projektowych realizowanych od 1 września do 25 czerwca w ramach małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym.

Projekt ten podjęło Publiczne Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie, a w ramach realizowanych inicjatyw pracują wolontariusze Szkolnych Kół Caritas: Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz Szkoły Podstawowej Jana Pawła II (tam także odbywają się ciekawe i podobne działania, choć już nie na konto tego projektu).

Reklama

– Przez cztery lata w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” podejmowaliśmy różnorakie inicjatywy, które przyniosły wymierne korzyści dla potrzebujących, jak również dla niosących pomoc – uważa Renata Jagiełka, katechetka i opiekunka SKC w obu szkołach.

I tak, kontynuując współpracę z Hospicjum w Miechowie, zorganizowano w lokalnym środowisku akcję Pola Nadziei, aby pozyskać fundusze dla terminalnie chorych. Nawiązane bliskie kontakty z opiekunami i wychowankami Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Pszczynie zaowocowały przeprowadzonymi dla nich akcjami charytatywnymi. Znając potrzeby dzieci Afryki, środowisko postanowiło nadal wspierać „zaadoptowane dziecko” z Ugandy. – To chłopiec imieniem Garvin Kabug. Za zebrane wśród naszych uczniów i nauczycieli pieniądze ma zapewnioną całoroczną edukację, całodzienne wyżywienie, podręczniki i przybory szkole. Z chłopcem nawiązaliśmy listowną korespondencję – opowiada Renata Jagiełka.

Z kolei odpowiadając na potrzeby dzieci nieuleczalnie chorych, zacieśnili współpracę z Fundacją „Alma Spei” i włączyli się w akcję „Pampers na zajączka” – organizując dla nich pomoc materialną. Dostrzegając potrzebę wspierania aktywności ludzi starszych, zorganizowali dla nich po raz trzeci Dzień Seniora. Objęli opieką dzieci z ubogich rodzin, łącznie z pomocą materialną.

Reklama

Odpowiadając na apel Fundacji Kapucyni i Misje włączyli się w akcję „Wyślij pączka do Afryki”. Sprzedając w tłusty czwartek pączki (dokładnie 225 sztuk), wsparli finansowo potrzebujących z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Nawiązując bliższy kontakt z dziewczynką niepełnosprawną – Martynką, pozbawioną nóg – zorganizowali dla niej pomoc w postaci zbiórki nakrętek.

Uczestnicząc w kwestach pieniężnych, wsparli finansowo potrzebujących, m.in. zdolną młodzież z ubogich rodzin. Były także paczki z okazji św. Mikołaja, świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz akcja „Kluczowa Pomoc”, aby pomóc chorym i niepełnosprawnym dotrzeć na ŚDM w Krakowie. Kontynuując współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Owczarach w celu wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych, planuje się udział w organizowanym dla nich koncercie charytatywnym.

Z realizowanymi działaniami łączą się także akcje stricte podejmowane przez Caritas diecezjalną. I tak np. wolontariusze uczestniczyli w zbiórkach pieniężnych w Dniu Papieskim na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz w Niedzielę Miłosierdzia Bożego oraz w zbiórkach żywności w supermarkecie „Simply” w Krakowie. Były to zbiórki w ramach akcji „Podziel się posiłkiem” oraz przedświąteczne. Pozyskane produkty wolontariusze mogli ofiarować potrzebującym.

– Obserwując zaangażowanie dzieci w pracę SKC w obu szkołach, w Poskwitowie (ok. 60 osób) i Iwanowicach (ok. 45 osób), zauważam, że dzieci chcą pomagać, a niesienie pomocy sprawia im radość. Absolutnie nikogo nie angażujemy na siłę. Mam wrażenie, że wolontariusze są wręcz dumni, gdy mogą stanąć z puszką – mówi Renata Jagiełka. Tłumaczy także, że poprzez podejmowane akcje młodzież integruje środowisko, np. w pieczenie ciast na kiermasze angażują się mamy, oraz chętnie pracuje w grupie wśród podobnie myślących przyjaciół. Działania, które wspierają obie szkoły oraz parafia z ks. Ryszardem Suchanowskim, dają efekty, radość, integrują. Czyli same korzyści.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy w parafii można kisić ogórki?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2019, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

inicjatywa

projekt

Archiwum parafii

Wśród wielu parafialnych inicjatyw są zajęcia dla najmłodszych

Wśród wielu parafialnych inicjatyw są zajęcia dla najmłodszych

Miało to być centrum spotkań sąsiedzkich, miejsce wyróżniające się na osiedlu, pozwalające spotkać się oraz poznać bardziej swoich sąsiadów i parafię

Pierwsze skojarzenia z parafią? Msza św. Nabożeństwa. Droga Krzyżowa w Wielkim Poście. Różaniec. W maju Komunie św. Latem zazwyczaj śluby. Koniec skojarzeń. Dla większości – parafia jako miejsce życia religijnego skupiona na celebrowaniu czynności sakralnych. A czy w parafii można kisić ogórki, sadzić truskawki albo robić bombki? Otóż można. Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze tętni życiem sakralnym i jednocześnie prowadzi działania dedykowane rodzinom z dziećmi, młodzieży oraz seniorom w ramach projektów obywatelskich finansowanych ze środków publicznych. Wkrótce zaczyna się kolejna edycja i odsłona unijnych działań na terenie osiedlowym. Zajęcia są otwarte dla wszystkich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję