Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ruszyła Fundacja „Bliżej Młodych”

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2015, str. 5

[ TEMATY ]

fundacja

Monika Jaworska

Wolontariusze Fundacji „Bliz˙ej Młodych” spotkali sie? na Kaplico´wce

Wolontariusze Fundacji „Bliz˙ej Młodych” spotkali sie? na Kaplico´wce

Świadectwo, muzyka, modlitwa i dużo dobrej zabawy – tak wyglądało diecezjalne spotkanie młodzieży w sobotę 30 maja na skoczowskiej Kaplicówce, które połączono z promocją Fundacji „Bliżej Młodych”. Młodzi wraz z kapłanami pomodlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wysłuchali świadectwa s. Anny Bałchan oraz koncertu zespołu „Anti Babylon System”. Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych. Zainteresowani mogli nabyć pierniki i anioły ŚDM. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

– Całe życie obsesyjnie pragnęłam miłości i akceptacji. Byłam przez to pragnienie wredna wobec innych. Modliłam się o wolność od tej obsesji. I doświadczyłam Boga, który mnie uwolnił. Bóg dał mi doświadczyć, że nie muszę zabiegać o Jego miłość, że mam ją zawsze – dała świadectwo s. Anna Bałchan z Katowic. Lider zespołu Paweł Kurz również świadczył przed młodymi. Opowiadał, w jaki sposób Bóg uwolnił go od brania narkotyków.

Reklama

Jednym z organizatorów przedsięwzięcia była miejscowa parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy wsparciu finansowym gminy Skoczów. I to w kościele parafialnym zakończyło się spotkanie, gdyż tutaj ze śpiewem majówki w procesji dotarła młodzież wraz z kapłanami, by uczestniczyć w wieczornej Mszy św. w ramach dnia młodzieży. Ale wraz z parafią w organizację włączyła się Fundacja „Bliżej Młodych”. Właściwie spotkanie młodzieży na Kaplicówce stanowiło promocję powstałej 1 kwietnia br. Fundacji „Bliżej Młodych”. Członek zarządu fundacji ks. Tomasz Gwoździewicz w rozmowie z „Niedzielą na Podbeskidziu” tłumaczy, że chcieli promocję fundacji połączyć z ciekawym wydarzeniem dla młodzieży, a najbliższym było spotkanie na Kaplicówce – w trwającym Roku Jana Pawła II i przed ŚDM. – Można powiedzieć, że to spotkanie na Kaplicówce jest pierwszym przedsięwzięciem fundacji – zauważa kapłan.

Od pomysłu biskupa do konkretnych działań

Wszystko zaczęło się od pomysłu biskupa ordynariusza. – Bp Roman Pindel najpierw w kwietniu ub.r. założył Diecezjalne Centrum Młodzieży, które ma za zadanie przygotować ŚDM w naszej diecezji, ale oprócz tego też działać jako Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej, czyli skupić te wszystkie działania z młodzieżą, jakie się dzieją w naszej diecezji. W związku z tym, że na organizację ŚDM potrzebne są pieniądze, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem było założenie fundacji, która będzie takie środki pozyskiwać. Ale fundacja w swoim statucie ma na celu nie tylko pozyskiwanie środków pieniężnych, lecz ma za zadanie wspierać całe Duszpasterstwo Młodzieży w naszej diecezji i pomagać w duszpasterstwie po zakończeniu ŚDM – podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz.

Jak się okazuje, inspiracją do stworzenia nazwy fundacji było zdanie: „Być więcej, niż mieć”, zaczerpnięte z przemówienia Jana Pawła II do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. – Najważniejszym zadaniem fundacji jest to, że ma być ona blisko ludzi młodych. Wiąże się to z chęcią bycia bliżej nie tylko tych młodych, którzy działają w parafiach, ale dotarcia też do tych, którzy są trochę dalej od Kościoła. A może właśnie przez to, że zaangażują się w działanie fundacji, odnajdą drogę do Pana Boga – zaznacza kapłan.

Reklama

Fundatorem „Bliżej Młodych” jest bp Roman Pindel. Dyrektorem został ks. Piotr Hoffmann, a członkami zarządu – ks. Tomasz Gwoździewicz i ks. Piotr Niemczyk. Oprócz tego powstała komisja rewizyjna w składzie: Bożena Hajduk, Tomasz Pietrzykowski i Małgorzata Wróbel. Ich zadaniem jest nadzorowanie działań fundacji. Jak podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz, do działań fundacji będzie należało fundowanie różnego rodzaju stypendiów, kierowanie DM w naszej diecezji, organizowanie kursów i realizacja autorskich projektów, które będą docelowo dotyczyły tej diecezji, ale chcą to zaproponować również innym diecezjom. Fundacja może włączać się w organizację rekolekcji, wyjazdów wakacyjnych. – Po prostu tam, gdzie trzeba coś zorganizować dla młodych, tam ta fundacja może działać. W jej działanie jest włączona także sprzedaż naszych autorskich pierników skoczowskich i Anioł dla ŚDM, a także Klub 1000 ŚDM. Ale to nie koniec pomysłów – dopowiada kapłan.

Jak można wspomóc fundację?

Okazuje się, że fundację można wesprzeć na różne sposoby. Jedną z form wsparcia jest zaangażowanie się w wolontariat. – Wolontariusze już pomagają w realizacji wielu przedsięwzięć. Chcemy tak działać, by wolontariusze fundacji byli zaangażowani w wolontariat ŚDM. To konkretna propozycja dla tych osób, które chcą pomagać, by po zakończeniu ŚDM mieli dalej możliwość działania – mówi ks. Tomasz.

Kolejną formą wsparcia są darowizny, które można przekazywać na konto fundacji. – Można je również przekazać osobie, która w danej parafii będzie odpowiedzialna za organizację ŚDM, albo wolontariuszom, księżom, bądź w siedzibie fundacji w Bielsku-Białej na ul. Wita Stwosza 35. Planujemy także pozyskiwać fundusze od sponsorów – dodaje ks. Gwoździewicz.

W ramach fundacji powstał również Klub 1000 ŚDM. – Dobrze by było, jakby nas było tysiąc osób, które wspierają w konkretny sposób finansowo ŚDM. Każda osoba, która chce przystąpić do Klubu 1000 ŚDM wyznacza sobie jakąś kwotę, minimum 5 zł, którą będzie regularnie co miesiąc przekazywać na rzecz ŚDM. Ale można też jednorazowo wpłacić konkretną sumę pieniędzy. Każdy klubowicz otrzyma kartę, która przypomni mu, że trzeba pamiętać o modlitwie za ŚDM i wpłaceniu kwoty – wyjaśnia ks. Tomasz. Członkowie klubu będą otoczeni modlitwą, a raz w miesiącu wyznaczony kapłan z centrum ŚDM odprawi Mszę św. w intencjach klubowiczów. Więcej informacji na www.blizejmlodych.pl.

2015-06-11 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizyta w Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”

Niedziela przemyska 30/2014, str. 2

[ TEMATY ]

fundacja

Magdalena Bojarska

Z inicjatywy rektora PWSTE w Jarosławiu prof. Wacława Wierzbieńca, 1 lipca br. zorganizowano wyjazd studyjny do ośrodków Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”, na zaproszenie jej założyciela, ks. dr. Franciszka Rząsy, wielkiego autorytetu, znanego z inicjatyw wypływających z troski o ubogich i bezdomnych. Tą troskę widać zarówno w działalności fundacji, jak i jarosławskiej Przystani Matki Bożej Jasnogórskiej, prowadzącej także schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy „Kolgmed”. Przystań ma swój początek w pragnieniu odpowiedzi na wzruszającą postawę i nauczanie św. Jana Pawła II w trosce o ludzi potrzebujących pomocy – czego wyrazem było również powstanie Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II w 1991 r. Priorytetem działalności fundacji jest wszechstronna pomoc młodzieży we wzrastaniu wewnętrznym w myśl Ewangelii i w coraz pełniejszym przyjmowaniu chrześcijańskiego systemu wartości. Fundacja rozpoczęła działalność od organizowania kolonii katolickich i świetlic profilaktyczno-wychowawczych w Dynowie, Łańcucie, Przeworsku i Rzeszowie. Kolejno powstawały bursy w Giedlarowej i Lipniku, obecnie przemianowane na Domy dla Dzieci w Łopuszce Małej i Dynowie, gdzie przebywa łącznie 45 dzieci. Zwieńczeniem wieloletniej pracy ks. Franciszka Rząsy na polu charytatywnym ma być powstanie Domu Ulgi w Cierpieniu im. św. Jana Pawła II z przeznaczeniem dla chorych i bezdomnych, jako dziękczynienie za kanonizację Papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję