Reklama

Polska

W całym kraju obchodzono XIV Dzień Papieski

Modlitwy, koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy i gry miejskie oraz zbiórka funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin - złożyły się w niedzielę w całym kraju na obchody XIV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszyło mu hasło "św. Jan Paweł II - świętymi bądźcie". - On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę - mówił w Krakowie o papieżu Polaku kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie abp Tadeusz Gocłowski podkreślał, że papieskie nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Arturo Mari/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„On nadal przemawia i inspiruje”

W Krakowie Msza św. w tegoroczny Dzień Papieski rozpoczęła się od uroczystej procesji, w trakcie której wniesiono relikwie świętego papieża. Koncelebrowali ją prymas senior abp Józef Kowalczyk, bp polowy Józef Guzdek oraz bp Jan Zając.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że świętość Jana Pawła II wyrażała się przede wszystkim w zanurzeniu jego życia w Bogu. Zwłaszcza przez modlitwę, która pozwalała mu sprawować mądrze pasterski urząd. „To był człowiek modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej” – podkreślił metropolita krakowski.

Hierarcha wskazał, że świętość papieża Polaka widoczna była w każdej jego codziennej posłudze. Określił Jana Pawła II darem dla Kościoła i świata, który stał się punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. „On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła” – powiedział.

Naśladowanie świętości Jana Pawła II jest jak przedłużanie historii miłości, szczególnie względem ubogich, chorych i potrzebujących – przypomniał kard. Dziwisz i dodał, że właśnie do takiego chrześcijańskiego życia wzywał nas Jan Paweł II. „Jego programowe słowa: «Nie lękajcie się!», trzeba także odnieść do świętości: Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża!” – powiedział.

Zdaniem kard. Dziwisza, bardzo ważne jest podjęcie wezwania do świętości, do którego wzywał Jan Paweł II. Świętość powinna kształtować osobiste postawy i zachowania. „Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego i politycznego” – dodał.

Nawiązując do tradycyjnej zbiórki w Dniu Papieskim na rzecz uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin, której pomocy udziela Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, kard. Dziwisz podkreślił, że jest to najlepszy pomnik Jana Pawła II. „On za życia wspierał tę szlachetną inicjatywę, a teraz – nie mamy najmniejszej wątpliwości – błogosławi jej z nieba. Wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą” – zaapelował. I zaznaczył, że sam papież dawał za życia na tym polu przykład, gdy m.in. jako metropolita Krakowa wspierał materialnie studentów, ludzi nauki i kultury.

Reklama

Na placu przed sanktuarium stypendyści Fundacji prowadzili warsztaty, różne zabawy i konkursy dla dzieci oraz śpiewy. Zainicjowali też grę miejską o świętości, a także loterię – wszystko po to, aby przybliżyć sylwetkę i nauczanie Jana Pawła II. Tradycyjnie młodzież i studenci przeprowadzili zbiórkę na program stypendialny fundacji, którego są uczestnikami.

„Jego nauczanie musi być w nas nieustannie obecne”

Warszawskie obchody XIV Dnia Papieskiego zainaugurowała Msza św. sprawowana w Bazylice św. Krzyża. Liturgii przewodniczył emerytowany metropolita gdański, wiceprzewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Tadeusz Gocłowski.

W homilii podkreślił, że przez lata pontyfikatu św. Jan Paweł II kierował swoje przesłania o wolności, dialogu, trosce o młode pokolenie, czy rodzinę. Natomiast po odejściu do Domu Ojca papież pozostał z nami duchowo, ale jego nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

Jak przyznał emerytowany metropolita gdański, czymś niezwykłym jest fakt, że już w 9 lat po śmierci Jan Paweł II został przez swego następcę papieża Franciszka ogłoszony świętym. Dlatego tegoroczny Dzień Papieski jest szczególny i nie dziwi, że jego hasłem są słowa: „Świętymi Bądźcie”. „To zawołanie dotyczy nie tylko Jana Pawła II, ale każdego z nas” - podkreślił abp Gocłowski.

Reklama

Zastanawiając się, co znaczy być człowiekiem świętym, arcybiskup zauważył, że źródłem świętości jest postawienie Boga w centrum życia. „Człowiek, z całą swoją twórczą aktywnością, działający w wolności, kierujący się swoimi dobrze rozumianymi celami, a przede wszystkim dobrze ukształtowanym sumieniem, w prawdzie i miłości, oto droga do świętości. To kierunek życia, myślenia i działania, najpierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II” - powiedział abp Gocłowski.

Przypomniał, że ponad tysiącletnia droga naszego narodu związana jest z Chrystusem i Kościołem, a w całej naszej historii były wydarzenia, które świadczyły, że właśnie tak rozumieliśmy naszą tożsamość. Tworzyły ją literatura, sztuka, wszystkie przejawy ludzkiej aktywności.

Zdaniem abp. Gocłowskiego, także dziś ta tożsamość i związana z nią religijność są faktem, choć niekoniecznie podoba się to niektórym mediom i opinii publicznej. Przypominając wezwanie św. Jana Pawła II z Nowego Sącza z 1999 roku kaznodzieja podkreślił, że potrzeba dziś świadectwa odwagi, aby nie stawiać pod korcem światła swej wiary. Trzeba wreszcie, aby w sercach wierzących zagościło pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko życie prywatne, ale wpływa na kształt całych społeczeństw.

„My chrześcijanie, katolicy ze swoim myśleniem i wartościowaniem czujemy, że tak powinno być w Polsce, bo jesteśmy u siebie. Czy Polacy mają prawo publicznie przyznawać się do własnych przekonań?” - pytał abp senior. Jak dodał, katolik ma prawo wypowiadać swoje poglądy na temat życia, małżeństwa, rodziny i to nie tylko prywatnie, ale i publicznie, gdyż dzieje się to w jego narodzie, narodzie o określonej tożsamości. „To nie może go eliminować z życia publicznego” - stwierdził kaznodzieja.

Przypominając o historii Dnia Papieskiego oraz powołania Fundacji „DNT” abp senior przypominał, że tysiące młodych Polaków korzystając z tego dzieła zdobyło wykształcenie. Są to ludzie zdolni, choć niekiedy dotyka ich ubóstwo, któremu trzeba zaradzić. „Młodzież, która przeszła tę drogę podejmowała i podejmuje głęboką refleksję nad zdrowym człowieczeństwem, nad jakąś potęgą ducha i ciała, harmonią człowieczeństwa. Dziękujemy im za to, że tak rozumieją swoją młodość i tak patrzą w przyszłość” - powiedział abp Gocłowski.

Reklama

Przypomniał, że dziś z programu stypendialnego korzysta 2,5 tys. osób, a dziś - w Dzień Papieski - mamy okazję, by cały naród znów wsparł tych młodych, które abp Gocłowski nazwał „naszym wspólnym dziełem”. „Zdolna i dobra młodzież to przyszłość narodu” - podkreślił abp Tadeusz Gocłowski.

Z kolei abp Henryk Hoser przypomniał w podwarszawskim Halinowie o konieczności troski o rodzinę, do czego często nawoływał papież Polak. - Troska o rodzinę spoczywa na wszystkich członkach Kościoła. W ten sposób chcemy spełnić testament Jana Pawła II, w którego centrum nauczania i posługi stała właśnie rodzina - dodał ordynariusz warszawsko-praski.

„Nie bójcie się dążyć do świętości”

W Poznaniu przypominano, że obchodzony po hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie" XIV Dzień Papieski to zachęta dla wszystkich, by chcieli i nie bali się dążyć do świętości. Drogę do świętości przetarli swoim życiem także ci święci, którzy przybywali w ciągu wieków do poznańskiej katedry. „Z głębin tej katedry dobywa się wołanie: świętymi bądźcie” – powiedział ks. prof. Bogdan Częsz, kanonik poznańskiej Kapituły Katedralnej.

Najstarszą na ziemiach polskich katedrę odwiedził w 1983 r. i modlił się w niej św. Jan Paweł II. Tłumy ludzi witały w niej przybyłe w 1989 r. z Rzymu relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Modlili się tutaj także kandydaci na ołtarze: kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski August Hlond, a także bł. ks. Narcyz Putz, wyniesiony na ołtarze przez św. Jana Pawła II w gronie 108 męczenników, ofiar II wojny światowej. „Oni swoim życiem wskazali nam drogę do świętości. To droga o przetartym szlaku. Nie lękajmy się na nią wstąpić, patrzmy na tych, którzy doszli przed nami do Boga” – przekonywał ks. prof. Częsz.

Reklama

Obchody XIV Dnia Papieskiego w Przemyślu były jednocześnie uroczystym otwarciem drogi w kierunku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Msza św., której przewodniczył przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek, połączona była z pielgrzymką młodzieży inaugurującą nowy rok pracy formacyjnej w grupach duszpasterskich.

Bp Jamrozek wskazywał, że świętość jest drogą miłości i trzeba nieustannie szukać Pana Boga, aby ją osiągnąć. Zaznaczył, że w osiągnięciu świętości pomoże życie w zażyłości z Bogiem. - Prośmy św. Jana Pawła II, by nam upraszał rozmiłowanie się w Panu Bogu, żebyśmy nie upadali na duchu, kiedy przyjdą trudniejsze doświadczenia, które mogłyby nas zniechęcić w kroczeniu za Jezusem – powiedział przemyski biskup pomocniczy.

Ofiary do puszek na pokrycie kosztów swojej edukacji stypendyści zbierali m.in. na ulicach Szczecina. W całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest ok. 40 stypendystów, w samym Szczecinie studiuje 20 żaków Fundacji.

Kasia jest w Fundacji od pięciu lat i pochodzi z Recza, studiuje pedagogikę opiekuńczo-resocjalizacyjną i zaocznie teologię. Wspomina letni obóz integracyjny stypendystów papieskich w Szczecinie, na który przyjechało ponad tysiąc młodych osób.

- To niesamowite, że ludzie przyjechali z całej Polski, mogli pokazać się mieszkańcom, a ci w końcu zobaczyli, kim są stypendyści. Często słychać o nas w telewizji czy w radiu, ale nie widać nas na co dzień. W Szczecinie razem uczestniczyliśmy we Mszy św., braliśmy udział w koncercie ewangelizacyjnym. Myślę, że to stypendyści dużo zyskali, dzięki temu obozowi, ale mieszkańcy również, bo zobaczyli, na kogo dają te pieniądze – przypomniała stypendystka.

Reklama

W jednej ze szczecińskich jezuickich parafii stypendyści przygotowali też z okazji Dnia Papieskiego zabawy dla dzieci i kiermasz ciast, na który zapraszali po kolejnych Mszach św.

Na obchody Dnia Papieskiego w archidiecezji częstochowskiej złożyły się modlitwy w kościołach, uroczyste akademie i koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II. Towarzyszyło im też uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do bazyliki mniejszej świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zwieńczeniem XIV Dnia Papieskiego był koncert transmitowany w niedzielne popołudnie przez TVP1 i TVP Polonia sprzed kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Wystąpili podczas niego uznani polscy artyści: Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski i Zbigniew Wodecki. Program muzyczny uzupełniały pokazywane na telebimach fragmenty papieskich homilii z pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Koncert, który zgromadził tłumy mieszkańców stolicy, poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Na zakończenie koncertu kard. Kazimierz Nycz podziękował artystom oraz wszystkim tym, którzy zgromadzili się tego dnia na obchodach Dnia Papieskiego i wspierają stypendystów Fundacji "DNT". - Pierwsze dziękuję kieruję do św. Jana Pawła II za to, że nam dziś pomógł przeżyć głęboką refleksję nad świętością - powiedział metropolita warszawski.

Przypomniał też o trzech wielkich świętych papieżach, "których Pan Bóg dał Kościołowi w XX wieku": Piusie X, Janie XXIII i Janie Pawle II oraz o kolejnym papieżu, Pawle VI, który 19 października zostanie błogosławiony. - O tym papieżu mówimy może trochę za mało, trochę za cicho - powiedział. - Wszyscy ci papieże i wszyscy święci mówią nam: "świętymi bądźcie", to znaczy trwajcie w Chrystusie i bądźcie przy człowieku, w którym mieszka Chrystus - dodał kard. Nycz.

Reklama

"Katolickie noble" przyznane

Obchody Dnia Papieskiego poprzedziło jak co roku wręczenie nagród TOTUS, nazywanych „katolickim noblem”. Przyznaje je Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołana do wspierania ubogiej, ale uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Uroczysta gala odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał, że w 1999 r. Jan Paweł II odbył jedną z najważniejszych pielgrzymek, z której zrodził się pomysł powołania Fundacji i programu stypendialnego. Metropolita warszawski zauważył, że słusznie program ten nazywany jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Podziękował też wszystkim, którzy uczestniczą w jego budowie.

Podkreślając, że tegoroczny Dzień Papieski odbywa się już po kanonizacji Jana Pawła II kard. Nycz zauważył, że wzrasta zobowiązanie Fundacji „DNT” do przypominania osoby Jana Pawła II następnym pokoleniom i znajdowania tych, którzy są inspirowani nauczaniem papieża. Dlatego właśnie nagrody TOTUS wręczane są tym, którzy kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę TOTUS otrzymał architekt Stanisław Niemczyk, uhonorowany jako „twórca niezwykłych kościołów”.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” statuetkę otrzymała Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, skupiająca 1232 placówki szkolne różnego stopnia rozsiane po całej Polsce oraz 21 poza jej granicami. Kształci się w nich ok. 350 tys. dzieci i młodzieży.

Reklama

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodę TOTUS otrzymał prof. Zbigniew Chłap, emerytowany profesor Collegium Medicum UJ, patofizjolog, który od 1981 r. niesie pomoc najbardziej potrzebującym, nie mającym dostępu do świadczeń medycznych.

„TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” trafił do zespołu twórców TVP i Polskiego Radia, przygotowującego i realizującego przekaz z uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II.

2014-10-12 18:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: możemy nadal obficie czerpać z mądrości Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Magdalena Kowalewska

Wzrasta już kolejne pokolenie, a my nadal mamy możliwość bardzo obfitego czerpania z mądrości, przykładu, doświadczenia i świętości Jana Pawła II – powiedział bp Romuald Kamiński, celebrując w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża Mszę św. w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego, który potrwa całą niedzielę pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

W czasie liturgii transmitowanej przez Program I Polskiego Radia wierni modlili się za stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, nazywanej żywym pomnikiem Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję