Reklama

Niedziela Boża i nasza

Książka ks. Piotra M. Gajdy „Niedziela chrześcijanina” pomaga czytelnikowi w odkryciu głębokiej treści tego dnia. Jest to konieczne, najważniejszy bowiem sens dnia, o którym już pierwsi uczniowie Chrystusa mówili: „My, chrześcijanie, nie możemy żyć bez niedzieli”, ulega zatarciu. Autor podkreśla, że jego pragnieniem jest, by książka była „odpowiedzią na znaki obecnych czasów, na kryzys chrześcijańskiej wiary i chrześcijańskiej moralności; aby stała się zachętą do właściwego przeżywania dni Bogu poświęconych”.

W pierwszej części książki: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” autor pisze o genezie niedzieli, nauczaniu Kościoła na ten temat i obowiązku świętowania niedziel i świąt nakazanych. Wśród wielu cytatów znajdziemy tu słowa papieża Franciszka wpisane na Twitterze 10 stycznia 2015 r.: „Niedziela jest dniem Pańskim: znajdźmy czas, aby z Nim przebywać”. Ta trafna i prosto wyrażona myśl jest rozwinięta w części drugiej: „Uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii”, w której autor wyjaśnia z pozoru tylko mało ważne kwestie: dlaczego nie należy spóźniać się na Mszę św., jak dobrać ubiór do kościoła; ks. Gajda porusza też temat zachowania małych dzieci w kościele – z podkreśleniem, że nawet najmłodsze dziecko nie powinno przeszkadzać innym – i zjawisko tzw. churchingu, czyli uczestniczenia w Mszy św. w parafiach innych niż własna.

Reklama

W kolejnych częściach ks. Gajda omawia sprawę powstrzymania się od prac niekoniecznych, potrzebę świadomego korzystania z odpoczynku duchowego i fizycznego oraz problem handlu w niedzielę. To zagadnienie jest przedstawione także w kontekście starań o wolne niedziele w Polsce i w Europie oraz działań ruchów i stowarzyszeń społecznych zabiegających o przywrócenie niedzieli świątecznego charakteru, wyrażającego się w stwierdzeniu: „Niedziela Boża i nasza”.

Za św. Janem Pawłem II autor przypomina, że niedziela, jaką przekazała nam tradycja, zawiera w sobie wielkie bogactwo treści duchowych i duszpasterskich. Rozumiana i przeżywana po Bożemu staje się niejako „duszą” pozostałych dni tygodnia. Gdy niedziela zostaje pozbawiona swojego pierwotnego znaczenia, „dochodzi do tego, iż „horyzont człowieka staje się tak ciasny, że nie pozwala mu dojrzeć nieba. Nawet odświętnie ubrany nie potrafi już świętować”. A bez wymiaru świętowania nadzieja nie miałaby gdzie mieszkać”.

Książka jest dobrym impulsem do przemyśleń na temat lepszego przeżywania niedzieli w swojej rodzinie, a także zachęca do dania innym szansy na dzień wolny od pracy poprzez np. zaniechanie zakupów w niedzielę.

* * *

Ks. Piotr M. Gajda,
„Niedziela chrześcijanina” – Wydawnictwo Karmelitów Bosych, ul. Z. Glogera 5, 31-222 Kraków, tel. (12) 416-85-00, fax (12) 416-85-02, www.wkb-krakow.pl, www.karmel.pl, e-mail: wydawnictwo@wkb.krakow.pl.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję