Reklama

Wielkie wesele św. Urszuli Ledóchowskiej

„Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej były mottem obchodów 150. rocznicy urodzin patronki gimnazjum w Czarnym Borze na Litwie

Jubileuszowe uroczystości urodzinowe Matki Urszuli rozpoczęły się 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach sympozjum pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”. Pragnieniem urszulanek szarych było, aby świętowanie przedłużyć na cały rok i dzielić się z innymi darem, jakim była i jest św. Urszula dla nas, dla Kościoła i życia konsekrowanego. Obchodom jubileuszu urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego towarzyszą celebracje liturgiczne i spotkania nie tylko w Polsce, ale także w tych miejscach w Europie, gdzie ta niezwykła Polka, zakonnica i wychowawczyni, niosła Boga, pomoc i nadzieję człowiekowi.

30 kwietnia kilkudziesięcioosobowa delegacja z Łodzi wzięła udział w obchodach 150. rocznicy urodzin patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie. Uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożenia wiązanek kwiatów na grobach sióstr urszulanek, które opiekowały się placówką szkolną od 1927 r. Wspólnota zgromadzona na cmentarzu przeszła w procesji do świątyni, aby uczestniczyć w Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył ks. Jerzy Witkowski, proboszcz parafii w Wojdatach. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Balcewicz – proboszcz parafii w Porudominie oraz ks. Piotr Kosmala – proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi. Kazanie wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”.

Reklama

– Gdy jechaliśmy do Was z Częstochowy, myślałem sobie: gdzie Cię tutaj, św. Urszulo, Opatrzność przyprowadziła, przez te lasy, przez te pola... Hrabianko, która urodziłaś się 150 lat temu i obeszłaś całą Europę – mówił Ksiądz Infułat. Nawiązując do postaci patronki gimnazjum i św. królowej Jadwigi, której wybrano za męża litewskiego księcia Władysława Jagiełłę, ks. Skubiś wskazał, jak wielkim darem dla Kościoła i Polski są te święte. Zwrócił uwagę na ważną rolę szkoły i nauczycieli w wychowaniu młodego człowieka. – Nauczyciel uczy nie tylko wiary, ale także miłości, która jest największą wartością i która tworzy człowieka, buduje jego wnętrze, jego tożsamość, sprawiając, że człowiek wie, kim jest – mówił ks. Skubiś. Św. Urszula Ledóchowska urzekała patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, umiłowaniem drugiego człowieka. – Jeżeli ludzie zniszczą miłość, to ludzkość zniszczy sama siebie. Miłość jest najważniejszym darem Boga i najpełniej objawiła się w Jezusie Chrystusie – podkreślił Ksiądz Infułat. Święta realizowała powołanie do miłości i tą miłością obdarowywała każdego spotkanego człowieka, szczególnie dzieci i młodzież. Zależało jej na tym, by każda szkoła była siedliskiem miłości. Może więc warto czynić starania, aby św. Urszula została obrana patronką nauczycieli, wychowawców i katechetów.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” przekazał szkole figurkę św. Jana Pawła II. – Chciałbym, żeby ten święty był rzecznikiem łączenia tego, co tutaj litewskie i polskie. Niech ten dzień mocno zapisze się w Waszych sercach. Warte zauważenia jest też zdanie św. Urszuli: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”, i trzeba dodać: świat nie zginie, dopóki człowiek będzie kochał – powiedział ks. Skubiś.

Podczas Eucharystii został poświęcony obraz patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej. Po Mszy św. uczniowie ubrani w krakowskie stroje przeszli z obrazem do szkoły, a wraz z nimi licznie zaproszeni goście i pozostali uczniowie.

Reklama

Dzień, w którym świętowano 150. rocznicę urodzin patronki, był także dniem, w którym oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek szkoły oraz nowo wybudowaną salę gimnastyczną i stołówkę. Obiekty poświęcił ks. Jerzy Witkowski, a symboliczny klucz do odnowionych pomieszczeń szkoły dyrektorowi Mieczysławowi Jasiulewiczowi przekazał wykonawca prac budowlanych – dyr. spółki „Eiresta” Ryszard Poczobut.

W uroczystości wzięli udział goście z Litwy i Polski, m.in.: Tatiana Czepukoit – pomocnica wiceprzewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Jarosława Narkiewicza, Jan Gabriel Mincewicz – wicemer rejonu wileńskiego, Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki, Marcin Szmaja – dyrektor biura wojewody łódzkiego, s. Lucyna Niewiadomska – przełożona Domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi, s. Aleksandra Topola, s. Danuta Nowak, s. Anna Ciesielska, s. Barbara Białas, Maria Piotrowicz – prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Wiesław Cyzowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły w Łodzi, Zygmunt Marcynkiewicz i Michał Treszczyński – radni rejonu wileńskiego, Tadeusz Aszkielaniec – starosta gminy Czarny Bór.

– Nowy piękny gmach stołówki i sali gimnastycznej wraz z renowacją murowanego budynku, który wyrósł w ciągu 1,5 roku, jest niezapomnianym darem dla nas, całej społeczności szkolnej i dla osiedla Czarny Bór, jak również wspaniałym urodzinowym prezentem dla patronki naszej placówki oświatowej. Po renowacji budynek lśni nowością i pachnie świeżą farbą. Szkoła stała się przytulna i ciepła, klasy zostały wyposażone w nowoczesne środki techniczne i nowe meble. Uczniom stworzono doskonałe warunki do nauki i rozwoju ich zdolności, a nauczycielom – dogodne warunki do pracy i przekazywania wiedzy – podsumował Mieczysław Jasiulewicz. – Ostatnie lata działalności szkoły były wyjątkowo pomyślne. Sądzę, że w tym potoku sukcesów oprócz nauczycieli i uczniów swój udział ma też – św. Urszula Ledóchowska. Uważam, że jej osoba i orędownictwo inspirują nas do wielkich czynów – zauważył.

Dyrektor gimnazjum wyraził wielką radość, że kaganek polskiej oświaty w Czarnym Borze zapalony przez siostry urszulanki nie przygasa, przeciwnie – nadal płonie i promienieje nową energią i światłem.

Uroczystości w Czarnym Borze zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów, w którym wystąpiła cała społeczność szkolna. Przybyłym gościom wręczono podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę.Od redakcji:

Z satysfakcją przekazujemy Czytelnikom „Niedzieli” reportaż z uroczystości, które miały miejsce w Czarnym Borze na Litwie. Jednocześnie dochodzą nas głosy, że stosunek państwa litewskiego do polskiego szkolnictwa jest często nieżyczliwy. Bolejemy nad tym, bo przecież mamy z narodem litewskim tak piękną wspólną historię. Żywimy jednak nadzieję, że przykład stosunków polsko-litewskich w Czarnym Borze pociągnie wszystkich do takiej właśnie formuły współżycia między naszymi narodami.

* * *

Jeżeli chcesz pomóc polskiemu Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie, możesz dokonać wpłaty na podany adres i konto: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ul. Gdańska 111, 90-507 Łódź, tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82, fax (42) 639-95-80, caritas@toya.net.pl, www.caritas.lodz.pl.
Pekao S.A. V Oddział w Łodzi, numer konta: 24 1240 1545 1111 0010 0136 6588.
Społeczność szkoły bardzo serdecznie dziękuje za dotychczasową pomoc.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję