Reklama

W drodze

Brudny, brudny jest sport

Brudny, bardzo brudny jest dzisiejszy sport. I żadne dla kibiców pocieszenie w tym, że nie tylko on.

Niedziela Ogólnopolska 24/2015, str. 41

Grzegorz Sowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po nagłej dymisji szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) – Szwajcara Seppa Blattera można sądzić, że korupcja sięgnęła samych szczytów działaczy tej dyscypliny sportu. No właśnie, czy sportu? O tym, że za pieniądze – wielkie pieniądze – można w federacjach sportowych załatwić wszystko, szepcze się w środowisku dziennikarskim od dawna. Oczywiście, wydawnictwa poświęcone sportowi z reguły milczą na ten temat, ba, najczęściej tworzą szum informacyjny, przysłaniający istotę rzeczy. Gdy np. zapadła decyzja o zorganizowaniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, to zamiast drążyć, dlaczego zwyciężył tak absurdalny pomysł – bo to i temperatury tam pod 40 stopni w cieniu, i żadnych tradycji piłkarskich w regionie – dziennikarze sportowi pisali jak na komendę, jak to wizjonersko FIFA działa, popularyzując piłkę nożną w regionach świata, które znały ją do tej pory tylko z dalekiego widzenia. Podobnie jak na komendę pisali i mówili dziennikarze i działacze piłkarscy, którzy odrzucali ze zgrozą postulat odebrania mistrzostw świata Rosji. Powód tego postulatu jest oczywisty – napaść zbrojna Rosji na Ukrainę. Ale obrońców Mundialu 2018 u rosyjskiego agresora okazało się multum.

Dziennikarze piszący na komendę to dla nas, obserwujących media mainstreamu III RP, nie nowina. Podobnie jak nie jest nowiną to, że łapówka czyni cuda (widzimy to wyraźnie w latach rządów PO-PSL, a i wcześniej SLD). Więc niby nie powinni nas zaskoczyć działacze FIF-y, którzy za milionowe łapówki wyznaczyli Katar jako miejsce rozgrywania mundialu, a teraz bronią też mistrzostw w Rosji. Ale przecież to aż zatyka dech w piersiach, gdy pomyśli się, że w tej organizacji – FIF-ie jej gremia kierownicze to sama śmietanka działaczy sportowych z całego świata, ze wszystkich krajowych federacji piłki nożnej. To są ludzie, którym z ust nie schodzą frazesy o fair play.

Brudny, bardzo brudny jest dzisiejszy sport. I żadne dla kibiców pocieszenie w tym, że nie tylko on. Notabene, to służby amerykańskie wytropiły korupcję w FIF-ie. Podobnie jak korupcję w polskiej aferze informatycznej, o której skądinąd zapanowała kompletna cisza. Czyżby służby innych krajów, w tym Polski, nie były zainteresowane walką z tą plagą?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapelan Polikliniki Gemelli: nadzieja wbrew nadziei

2025-02-24 14:09

[ TEMATY ]

kapelan

nadzieja

Poliklinika Gemelli

Nunzio Corrao

wbrew nadziei

PAP/EPA

Trwa modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Trwa modlitwa pod Polikliniką Gemelli

Kapelan rzymskiej Polikliniki Gemelli ksiądz Nunzio Corrao podczas mszy w szpitalu, w którym od 11 dni przebywa papież Franciszek, powiedział, że nadszedł czas na "nadzieję wbrew nadziei". Od kilku dni stan 88-letniego papieża określany jest jako krytyczny.

W kazaniu w szpitalnej kaplicy w czasie mszy o zdrowie Franciszka, ksiądz Corrao nawiązał do Listu Świętego Pawła do Rzymian i przytoczył po łacinie słowa: "spes contra spem" (nadzieja wbrew nadziei).
CZYTAJ DALEJ

O. Spadaro: pomimo choroby papież nadal kieruje Kościołem

2025-02-24 09:50

[ TEMATY ]

Franciszek

choroba

©Mazur/episkopat.pl

Ks. Antonio Spadaro SJ

Ks. Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek wypełnia swe zadanie pasterskie również ze szpitalnego łóżka - powiedział w wywiadzie dla rzymskiego dziennika La Repubblica jego bliski współpracownik, ks. Antonio Spadaro, jezuita. Jest on także podsekretarzem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Zakonny współbrat Ojca Świętego nie kryje swego niepokoju o papieża, a jednocześnie przypomina, że Franciszek należy do nielicznych osób zdolnych do łączenia ludzi o różnych światopoglądach i w obecnej chwili dziejów jego postać jest bardzo światu potrzebna. Przeżywając chorobę, zgodnie z radą św. Ignacego posłuszny jest poleceniom lekarskim, wyrażając zaufanie do działań personelu medycznego kliniki Gemelli. Potrafi przeżywać nawet chwile najtrudniejsze na sposób duchowy - dodaje o. Spadaro.
CZYTAJ DALEJ

Donald Trump: spotkam się z Zełenskim, aby podpisać umowę o minerałach

2025-02-24 19:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Donald Trump

Wołodymyr Zełenski

umowa o minerałach

PAP/EPA

Donald Trump, prezydent USA

Donald Trump, prezydent USA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że w tym lub następnym tygodniu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie podpisania umowy o minerałach.

Prezydent, który w poniedziałek spotyka się w Białym Domu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, stwierdził, że porozumienie o minerałach, którego Waszyngton domagał się od Kijowa, jest „bardzo blisko”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję