Reklama

Wyśpiewać koleje życia

Wielu z nas zna bp. Antoniego Długosza z jego publikacji książkowych, homilii i katechez dla dzieci, programów telewizyjnych czy wykładów akademickich, ale pewnie nie wszyscy słyszeli o jego zaangażowaniu w muzykę i śpiew. A on z upodobaniem śpiewa, miał nawet kilkadziesiąt koncertów. Do tej pory wydał także 15 płyt ze śpiewanymi przez siebie piosenkami.

Z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa Biskup Antoni wydał płytę: „Na ścieżkach czasu. W 50. rocznicę kapłaństwa o swoim życiu śpiewa biskup Antoni Długosz”. Jest to niezwykły krążek, ponieważ oprócz piosenek są na nim umieszczone wypowiedzi przyjaciół Księdza Biskupa, zapowiadające kolejną piosenkę. Słowo wprowadzające wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wypowiadają się również: brat Księdza Biskupa – Jan Długosz, koledzy kursowi – ks. prał. dr Stanisław Gębka, ks. Józef Ośródka, młody kapłan – ks. Daniel Bunia, ludzie, z którymi biskup Antoni blisko współpracował: Kazimierz Jarzębski, Tomasz Łękawa, dr Marek Sternalski, siostry zakonne – s. Krystyna Kostaś (albertynka) i sekretarka Księdza Biskupa – s. Agnieszka Szuta (nazaretanka), kuzynka – dr Anna Jędrzejewska oraz wieloletni bliski przyjaciel – ks. dr Stanisław Jasionek. Na koniec wypowiada się sam Jubilat. Do wszystkich piosenek zamieszczonych na tej płycie, ukazującej bieg życia Księdza Biskupa, słowa napisał ks. dr Stanisław Jasionek. Do większości piosenek muzykę skomponował Tomasz Łękawa – wieloletni organista częstochowskich parafii.

Reklama

W piosenkach Ksiądz Biskup mówi o Częstochowie, wspomina rodzinny dom, drogę do kapłaństwa, posługę duszpastersko-dydaktyczną, święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II, posługę biskupią wśród dzieci, osób cierpiących i biednych, mówi o przyjaźni z Jezusem i o swojej wierze. Odwołując się do hasła biskupiego, śpiewa: „Służyć z radością”, a wszystko kończy słowem „Alleluja”. Na końcu płyty umieszczony jest bonus – ulubione piosenki Księdza Biskupa: „San Damiano”, „Historia miłości”, „Patriotyzm”, „Europo, nie możesz żyć bez Boga” oraz „Miłość, która wiecznie trwa”.

Najwymowniejszą piosenką w kontekście 50. rocznicy święceń kapłańskich jest z pewnością piosenka „Kapłanem być”. Biskup Antoni śpiewa w niej:

„Kapłaństwa trzeba się uczyć,
być może i lat pięćdziesiąt.
Pieśń nową w sercu wciąż nucić,
być lekiem ziemi poniekąd.
Kapłaństwo trzeba ukochać,
sercem złożonym w ofierze.
Służyć i tym, których życie
poniosło w grzechu rubieże”.

Reklama

Ks. dr Stanisław Jasionek słowami utworów wnikliwie przedstawił najważniejsze obszary działalności Księdza Biskupa, nie pominął duchowych, osobistych przeżyć wynikających z kontaktu z Jezusem Chrystusem, „który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mt 20, 28).

Omawiana płyta nie jest jedynym dziełem grupy przyjaciół Biskupa Antoniego. Ks. dr Stanisław Jasionek w sumie napisał słowa do 72 jego piosenek. Tomasz Łękawa stworzył muzykę do większości tych utworów i zajmuje się aranżacją muzyczną i realizacją płyt. Jacek Otręba odpowiedzialny jest za miks i produkcję, a w jego studiu nagrywane są piosenki. Ks. Daniel Bunia z kolei jest autorem 5 projektów okładek do płyt.

Bp Antoni Długosz przygotowuje obecnie nową płytę z dziewięcioma premierowymi piosenkami, którą zatytułuje swoim biskupim zawołaniem: „Służyć”. Ukaże się ona prawdopodobnie pod koniec czerwca tego roku. Ksiądz Biskup uważa bowiem, że nowa ewangelizacja domaga się od duchownych nowych form przekazu treści religijnych, dlatego pragnie także poprzez piosenkę zamieszczoną na nośniku, jakim jest płyta, dotrzeć do tych, do których Słowo Boże głoszone w świątyni z różnych przyczyn nie dociera.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję