Reklama

Z Polski

VIII Święto Dziękczynienia

Spychanie rodziny na margines

Pod hasłem: „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy” 7 czerwca br. w Warszawie przebiegało VIII Święto Dziękczynienia. Świętowanie rozpoczęło się poranną procesją różańcową z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który tego dnia kończył peregrynację po archidiecezji warszawskiej. Procesja podążała z placu Piłsudskiego w centrum stolicy do Wilanowa. Zgromadzeni przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie modlili się o opiekę Maryi nad rodzinami oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Szczególnym kontekstem tegorocznego święta była 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji wyjątkowe miejsce w uroczystości miało Wojsko Polskie oraz organizacje harcerskie.

Centralny punkt obchodów stanowiła Eucharystia odprawiana w południe na Polach Wilanowskich pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski. W wygłoszonej homilii dużo miejsca poświęcił on rodzinie. – Trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się rodzinie jej własne miejsce – mówił. Abp Polak zwrócił uwagę na różne trudności, z którymi zmagają się rodziny, zauważył, że „prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy we wspólnocie Kościoła i w Kościołach domowych gubimy z oczu Chrystusa oraz to, do czego On sam nas zaprasza”.

Reklama

W obchodach święta Dziękczynienia w Wilanowie brał udział również prezydent elekt Andrzej Duda. Podczas Mszy św. wiatr porwał konsekrowany komunikant. Ciało Pana Jezusa podniósł i zaniósł do ołtarza Andrzej Duda. Po Eucharystii podczas koncertu przed Świątynią Opatrzności prezydent elekt został zaproszony na scenę przez zespół „Arka Noego” i wystąpił z dziećmi. Zaśpiewał z nimi największy przebój zespołu – „Święty uśmiechnięty” ze znanym refrenem: „Taki duży, taki mały może świętym być”.

(Red.)

Kalisz

Kongres Eucharystyczny manifestacją wiary, miłości i jedności

W Boże Ciało abp Marian Gołębiewski – metropolita senior wrocławski przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Uroczystość połączono z zakończeniem Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego. Mszę św. koncelebrowali: abp Piero Marini, były ceremoniarz papieski, bp Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, biskup senior Stanisław Napierała. – W młodej diecezji kaliskiej przygotowującej się do 25-lecia swego istnienia Kongres Eucharystyczny był manifestacją wiary, miłości i jedności ludu Bożego, formą nowej ewangelizacji, do której wezwał Kościół św. Jan Paweł II – mówił abp Gołębiewski. Abp Piero Marini podzielił się świadectwem z ostatnich podróży Jana Pawła II. Opowiedział też o pożegnaniu ze świętym Papieżem Polakiem.

(Red.)

Krótko

• Polska sercanka jest kandydatką na ołtarze. Papież Franciszek zatwierdził 5 czerwca 8 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dotyczących 47 osób. W tym gronie znalazła się s. Klara (w świecie Ludwika) Szczęsna – współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanki).

Reklama

• Chrzest Polski z pewnością miał miejsce w samym sercu Mieszkowego władztwa: w trójkącie Poznań – Gniezno – Ostrów Lednicki. Za każdym z tych miejsc przemawia lokalna tradycja, jednak w świetle ostatnich badań archeologicznych oraz czynników geopolitycznych za prawdopodobne można uznać, iż stało się to w Poznaniu – uważa prof. Józef Dobosz.

• Prezydent elekt Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem spośród polityków. Według badania Millward Brown, ufa mu 40 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazł się Paweł Kukiz z 36-procentowym poparciem. Dopiero na trzecim miejscu jest urzędujący prezydent Bronisław Komorowski.

• Wzrasta liczba Polaków żyjących w ubóstwie – podaje GUS. Obecnie w Polsce za materialną granicę ubóstwa uznaje się sytuację, gdy jedna osoba musi utrzymać się za mniej niż 1078 zł netto. Dla porównania w Irlandii próg ten ustawiono na poziomie 3997 zł, w Danii – 5635 zł, a w Luksemburgu – nawet 6977 zł.

• Agenci CBA weszli z kontrolą do Prokuratury Generalnej. Interesowali się przetargami informatycznymi.

• Rządowy samolot – czarterowany od LOT-u – uległ awarii na lotnisku Okęcie. Maszyna już startowała, gdy pilot zaczął gwałtownie hamować. Przyczyną była awaria elektroniki. W samolocie znajdowali się polscy parlamentarzyści.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję