Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 24/2015, str. 8

BPJG/Magda Nowak

Gość z Watykanu

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sercu Polski

Z wizytą na Jasną Górę przybył 30 maja br. kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z uczestnikami 17. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja. – Matka Boża Częstochowska jest znana na całym świecie. Serce Polski jest tutaj, w Częstochowie. Mam świadomość tego, że Matka Boża jest czczona na całym świecie, ale w sposób szczególny w Częstochowie i chętnie tutaj przyjeżdżam – mówił kard. Müller. Z rąk o. gen. Arnolda Chrapkowskiego i o. przeora Mariana Waligóry hierarcha otrzymał pamiątkowy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. W zakrystii kard. Müller pobłogosławił pielgrzymów, a wśród nich – małe dzieci i osoby chore. Szczególna była chwila, kiedy klęcząc, przyjął błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconych paulinów i sam także udzielił im ojcowskiego błogosławieństwa.

Kard. Müller przybył do Polski jako gość Międzynarodowego Kongresu o Rodzinie „Ewangelia małżeństwa i rodziny”, który odbywał się w dniach 29-30 maja br. w Toruniu.

Święcenia

Nowi prezbiterzy w Zakonie Paulinów

Reklama

Paulińscy diakoni przyjęli sakrament święceń kapłańskich z rąk metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo 30 maja br. w Bazylice Jasnogórskiej. Paulini mają pięciu neoprezbiterów. Są to: o. Paweł Kaczmarek, o. Bernard Wulczyński, o. Karol Olszewski, o. Benedykt Pluta i o. Jonasz Sowiński. Zebranych powitał o. Grzegorz Prus – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie. W homilii abp Depo zauważył, że łaski powołania nigdy nie zgłębimy do końca, zawsze pozostanie pytanie: „Dlaczego ja?”. – Tego nie wyraża się słowami, to wyraża się życiem. A świat będzie weryfikował nasze powołanie, naszą Bożo-ludzką służbę. O tym trzeba pamiętać, aby nie mieć złudzeń. Tobie musi wystarczyć Chrystus, skoro Jemu wystarczyło twoje „tak” – podkreślił Metropolita Częstochowski.

Młodzi słuchacze Radia Maryja

Błogosławieni czystego serca

Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja, która 30 maja br. przybyła na Jasną Górę po raz 17., odbywała się pod hasłem: „Błogosławieni czystego serca”, nawiązującym do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka z Gdańska. Obecni byli m.in. o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia Maryja i o. Dariusz Paszyński – wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Apel Jasnogórski poprowadził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Młodzież adorowała również symbole Światowych Dni Młodzieży. Gościem pielgrzymki był kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Krótko

28 maja w wieku 83 lat zmarł o. Augustyn Łazur, paulin. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 2 czerwca w Bazylice Jasnogórskiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Reklama

29 maja odbyła się 7. Pielgrzymka Wolontariuszy. Obecny był Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. św. Jana Pawła II w Częstochowie.

29 i 30 maja trwała 22. Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy z udziałem ok. 1,5 tys. osób. Obecny był komendant główny OHP Marian Najdychor. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, pierwszy krajowy duszpasterz OHP. Za organizację odpowiadał ks. prał. Jarosław Sroka, obecny krajowy duszpasterz OHP.

30 maja 18. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi zgromadziła członków klubów HDK z całej Polski oraz duszpasterzy klubów z ks. płk. Zenonem Surmą, krajowym duszpasterzem HDK – w sumie ok. 1,5 tys. osób. Jak co roku można było oddać krew w autobusie-ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

30 maja odbyła się 26. Pielgrzymka Telekomunikacji, zorganizowana przez „Solidarność”. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy. Obecni byli: Bruno Duthoit – prezes Zarządu Orange w Polsce oraz Elżbieta Pakuła – przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Telekomunikacji.

W dniach 28-31 maja trwały rekolekcje powołaniowe w Zakonie Paulinów. Nad spotkaniem czuwał o. Andrzej Grad, paulin, referent ds. powołań. Druga tura rekolekcji powołaniowych odbędzie się w dniach 18-21 czerwca w Krakowie na Skałce.

W dniach 1-3 czerwca odbyła się 15. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych na temat: „Ograniczanie ubóstwa przez skuteczną ochronę socjalną i aktywną integrację społeczną w pracy socjalnej”.

Zapowiedzi

20 czerwca – 30. Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa; Pielgrzymka Akcji Katolickiej

20-21 czerwca – 34. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

21 czerwca – 17. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję