Kolejne już Łódzkie Dni Rodziny zorganizowano po to, by promować zdrowe, szczęśliwe rodziny i wartości, jakie ze sobą taka rodzina niesie, a więc: miłość, wierność, uczciwość, nierozerwalność małżeństwa, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. I cieszy to, że już po raz XXII mogły takie dni zaistnieć w łódzkiej przestrzeni. Cieszy również liczna frekwencja i aktywność zarówno małżonków, jak i całych rodzin.
Rodzina to cenny dar, o który trzeba prosić, dbać i za który należy Bogu dziękować. Nie zapominajmy o tym. Zwłaszcza teraz, kiedy tak dużo robi się, żeby normalną rodzinę dyskredytować lub pomijać w przestrzeni publicznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tegoroczne Łódzkie Dni Rodziny skupiały się wokół tematu: „Małżeństwo zaproszeniem do szczęścia”. I to właśnie z sakramentem małżeństwa związane były dwie główne konferencje zorganizowane podczas obchodów ŁDR.
Seks językiem miłości
Pierwsza dotyczyła seksualności i znaczenia współżycia w małżeństwie. Konferencję otworzył i przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych ks. Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. W temat wprowadził abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zwracając uwagę na duchowy aspekt współżycia małżonków.
Reklama
O przeżywaniu aktu seksualnego przez kobietę i mężczyznę mówiła dr Elżbieta Wróblewska, psycholog-seksuolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegentka próbowała odpowiedzieć na pytanie: czy mężczyzna i kobieta czują tak samo? Z punktu widzenia seksuologa opowiadała o tym, czym dla kobiet i mężczyzn jest seks i jak podchodzą do współżycia od strony psychicznej, fizycznej i duchowej.
O tym, czym jest naturalne planowanie rodziny w życiu małżonków, mówiła Ewa Arendarczyk, doradca życia rodzinnego. W swojej prelekcji w sposób szczególny zwróciła uwagę na fakt, że okresowa wstrzemięźliwość wynikająca z naturalnego cyklu kobiety może budować relacje małżeńskie, a nie je niszczyć. Ks. dr Przemysław Solarski SDB z Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie mówił z kolei o etyce seksu małżeńskiego. To temat bardzo ważny dla wielu małżonków, którzy zastanawiają się, co można a czego nie we współżyciu seksualnym. Ks. Solarski wyjaśniał, jakie są granice wolności w seksie. Odpowiadał również na liczne pytania, które padały podczas panelu dyskusyjnego.
Dyskusję poprowadził ks. dr Robert Jaśpiński, dyrektor Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”. Podczas rozmów uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak odkrywać prawdę o ludzkiej seksualności.
SMS czy coś więcej?
Reklama
Zagadnieniu komunikacji i porozumienia w małżeństwie poświęcone było sympozjum „SMS czy coś więcej – sztuka komunikacji małżeńskiej”. „Masz czasem kłopoty z wyrażeniem tego, co czujesz, myślisz i chcesz przekazać? Bywa, że nie dogadujesz się z żoną, mężem? To tak jak my wszyscy. Przyjdź i poćwicz komunikację” – tak do uczestnictwa w konferencji połączonej z warsztatami zachęcała Agnieszka Pawlak z Centrum Służby Rodzinie. I rzeczywiście tak było. Podczas konferencji jej uczestnicy mieli okazję przekonać się, że szczęśliwe małżeństwa potrafią w codziennym życiu znaleźć sposób, który nie pozwala negatywnym myślom i emocjom wobec partnera wziąć górę nad tymi pozytywnymi. Podczas konferencji prezentowane były metody akceptacji różnic i rozwiązywania konfliktów między małżonkami oraz pomysły na rozwijanie sympatii do małżonka.
Spotkanie poprowadzili psycholodzy i małżonkowie Joanna i Hubert Malinowscy – małżeństwo z 18-letnim stażem, rodzice dwójki dzieci. Joanna zajmuje się psychoterapią młodzieży, dorosłych, par i rodzin, Hubert jest trenerem, prowadzi szkolenia dla wielu grup zawodowych, rozwijające szeroki zakres kompetencji psychologicznych. Nieustannie poszukują w swoim doświadczeniu osobistym oraz w doświadczeniach innych inspiracji, które pozwalają żyć jednością i pokojem.
Imprezy i spotkania
W programie XXII Łódzkich Dni Rodziny znalazło się wiele imprez i spotkań, m.in.: spotkanie absolwentów Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, Rodzinny Rajd Rowerowy do Łagiewnik, festyn „Rodzina się bawi” w parku na Zdrowiu, warsztaty „Piękna, aktywna, blisko dziecka” – spotkanie dla mam z okazji Dnia Matki oraz Zjazd Rodzin Adopcyjnych.
Jak co roku zwieńczeniem Łódzkich Dni Rodziny była pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, gdzie małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia oraz zawierzają siebie i swoje rodziny Bożej opiece (ale o tym szerzej już w kolejnym numerze „Niedzieli Łódzkiej”).