Reklama

Głos z Torunia

Gietrzwałd

Prawda fundamentem miłości

Niedziela toruńska 21/2015, str. 3

[ TEMATY ]

trzeźwość

dni

Wojciech Wrzesiński

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę 9 maja w IV Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości w Gietrzwałdzie. Licznie reprezentowani byli członkowie grup Anonimowych Alkoholików z diecezji toruńskiej.

Przy cudownym źródełku sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie uczestników powitał były proboszcz ks. Józef Stramek, kanonik regularny laretański. – Zachęcam do trwania w wierności Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Chcecie być trzeźwi, przyjeżdżajcie do Gietrzwałdu – apelował kapłan. Na pagórkowatych błoniach uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwy i rozważania prowadził ks. kan. Tadeusz Alicki z Olsztyna, duszpasterz trzeźwości archidiecezji warmińskiej, który zwrócił uwagę, że IV Dni Trzeźwości przypadają w okresie zmartwychwstania Pana Jezusa, a trzeźwiejący alkoholik tak jak Chrystus powstaje do życia. – W tej Drodze Krzyżowej modlimy się o dar trzeźwości i odwagę do podjęcia tego daru. Poruszamy problem nawracania się w świetle różnych wartości, m.in. miłości, która powinna być budowana na prawdzie – mówił duszpasterz i podkreślił, że prawda jest fundamentem miłości. Swoje świadectwa składali anonimowi alkoholicy. – Jestem tutaj z wdzięczności za to, że nie piję. Chcesz nie pić, mów prawdę. Jak mówię prawdę, nie piję. Stało się to kilkanaście lat temu, gdy pierwszy raz przyjechałem do Gietrzwałdu – stwierdził Janusz z AA. Odbyły się również otwarte mityngi Anonimowych Alkoholików i AL-Anon (dla członków rodzin osoby uzależnionej).

Reklama

O godz. 20 w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sprawowano Mszę św. w intencji członków grup AA, innych grup wsparcia i członków ich rodzin. Modlono się też za psychologów i terapeutów. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki wraz z ks. Jarosławem Smulskim ze Szczytna i ks. Karolem Schmidtem z Chełmży. Ks. Karol wypraszał u Boga łaskę zdrowia dla mającego ponad 20 lat trzeźwości ciężko chorego Andrzeja, członka chełmżyńskiej Grupy „Dobra Wola”. W homilii ks. kan. Alicki zwrócił uwagę na narastający problem małżeństw rozchodzących się w procesie trzeźwienia. Porzucone zostają żony, dzieci, rodziny. Następuje utrata poczucia celu i kierunku, w jakim się idzie. – Port, ster i żagiel są potrzebne w trzeźwieniu. Szatan zawsze łowi w mętnej wodzie. Żyjąc zgodnie z prawem Bożym, szatan nas nie złapie. Uzdrawiać relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – to właśnie znaczy trzeźwieć – mówił kaznodzieja.

W Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości udział wzięli m.in. członkowie grup AA z Torunia, Brodnicy, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego i Chełmży. Święto trzeźwości zakończył Apel Jasnogórski połączony z ceremonią zasłonięcia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewne noce i dnie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji legnickiej po raz 9. organizuje akcję 40 Dni dla Życia. Ta modlitewna inicjatywa zrodziła się w USA i polega na ciągłej, trwającej 40 dni i 40 nocy, modlitwie w intencji życia poczętego.

Akcja rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego o godz. 13, a zakończy w Niedzielę Palmową 5 kwietnia. – Udział w niej może wziąć każdy, kto zadeklaruje choć jedną godzinę modlitwy w ciągu akcji. Ważne jest to, że w tej modlitewnej krucjacie mogą uczestniczyć osoby z całej Polski i ze świata. Na naszej stronie internetowej uruchomiliśmy kalendarz zapisów. Każda osoba, dla której życie człowieka jest ważne i cenne, może wybrać dzień i godzinę dogodne dla siebie na swoją modlitwę – mówi ks. Tomasz Pązik, asystent kościelny KSM-u.

40 Dni dla Życia to nieprzerwany szturm do nieba w intencji powstrzymania ludzi przed zabijaniem dzieci nienarodzonych, a także w intencji pokoju na świecie. Również ta druga intencja jest ważna, zwłaszcza w obliczu konfliktów i wielu zagrożeń, które obserwujemy na całym świecie, a ostatnio na Bliskim Wschodzie.

Jak dodaje ks. Tomasz, forma modlitwy jest dowolna. – Może to być modlitwa indywidualna, rodzinna czy wspólnotowa. Mogą to być Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, rozważanie Pisma Świętego, litanie itd. Najważniejsze jest, by modlitwa trwała całą godzinę o wyznaczonej porze, bo tylko wtedy możemy mówić o nieprzerwanej modlitwie – podkreśla ks. Pązik.

Kalendarz zapisów został uruchomiony na stronie internetowej KSM: www.ksm.legnica.pl w zakładce 40 Dni dla Życia. Wystarczy wybrać jedną (lub więcej, w zależności od chęci i możliwości) godzinę w ciągu całej akcji. – Przyjmujemy również zapisy „na zakładkę”, ale prosimy, by w pierwszej kolejności dokonywać zapisów na wolne godziny. W szczególny sposób zwracamy się z prośbą do osób, które mają możliwość zapisania się na godziny wczesnoporanne, aby się zgłaszały, gdyż największy problem mamy zazwyczaj z zapełnieniem tych godzin – dodaje ks. Tomasz.

Zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę akcję i do dawania świadectwa wiary o wartości życia ludzkiego. Swoje zgłoszenie lub ewentualne pytania można kierować mailowo: ksmdl.zarzad@gmail.com lub telefonicznie: 513 129 362.

CZYTAJ DALEJ

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Jedenasta rocznica sakry bpa Krzysztofa Nitkiewicza

2020-07-04 11:00

Archiwum

Dziś przypada jedenasta rocznica ingresu do sandomierskiej katedry i przyjęcia sakry biskupiej przez bpa Krzysztofa Nitkiewicza.

Ks. prałat Krzysztof Nitkiewicz został mianowany dnia 13 czerwca 2009 r. przez papieża Benedykta XVI biskupem ordynariuszem Diecezji Sandomierskiej

Dnia 4 lipca 2009 roku nominat przyjął święcenia biskupie i odbył ingres do bazyliki katedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Głównym konsekratorem był arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami abp Józef Życiński, Metropolita Lubelski i abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Jako swoje zawołanie pasterskie bp K. Nitkiewicz przyjął słowa „Misericordias Domini cantabo” (Będę wyśpiewywał miłosierdzie Pana).

Dziękując za dar biskupiej posługi naszego Pasterza, pamiętajmy o Nim w modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję