Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. z Chełmna w TV Polonia

9 lutego o godz. 13.00 TV Polonia będzie transmitować Mszę św. z koś-cioła farnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

Dom Młodzieży na zamku bierzgłowskim

Diecezjalne Centrum Kultury zaprasza grupy ministranckie oraz schole parafialne wraz z opiekunami na dni skupienia oraz warsztaty. Oferujemy 30 miejsc noclegowych w Domu Młodzieży na Przedzamczu (koszt 5 zł, potrzebny własny śpiwór), możliwość korzystania z kaplicy zamkowej, samodzielnego przygotowywania posiłków bądź korzystania z kuchni zamkowej, boisko do gry w piłkę nożną, atrakcyjny teren wokół zamku na interesujące spędzenie czasu wolnego. Więcej informacji na stronie internetowej: www.zamek.diecezja.torun.pl
Kontakt: (0-56) 674-06-22, 674-08-72 lub dck@torun.opoka.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr Rutkowski - Dyrektor Diecezjalnego Centrum Kultury


Dekanat Brodnica

"Być bliżej Ciebie chcę, o Boże mój"

W grudniu w kaplicy Krzyża Świętego w brodnickiej farze została zapoczątkowana długo oczekiwana przez wiernych wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Ukryty w Eucharystii Chrystus zaprasza wszystkich mieszkańców Brodnicy i okolicznych wsi do osobistego spotkania z Nim podczas adoracji, od poniedziałku do soboty w godz. od 15.00 do 17.00. Jeżeli zgłosi się więcej osób, które pragnęłyby raz w tygodniu trwać 1 godzinę na modlitwie, wówczas wieczysta adoracja zostanie przedłużona o kolejne godziny. Obecnie jest 60 osób, które pragną uczestniczyć w adoracji. Być może w przyszłości Ksiądz Biskup dekretem powoła Bractwo Eucharystyczne przy parafii św. Katarzyny w Brodnicy.

Zapisy na dyżury adoracyjne przyjmują: Zofia Bogucka, tel. 498-75-61 (po godz. 16.00) i Teresa Lankiewicz, tel. 498-65-67 (po godz. 20.00).

Dekanat Grudziądz


Opłatkowe spotkania grudziądzkich kolejarzy

Dziesiąty już raz od reaktywowania Stowarzyszenia Kolejarzy im. św. Józefa w Grudziądzu jego członkowie spotkali się 18 grudnia ub. r. przy opłatku w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta umacnia solidarność braci kolejarskiej, zachęca do przebaczania przed świętami Bożego Narodzenia. Życzyliśmy sobie dobra wszelakiego na święta i cały 2003 r. W wigilię 24 grudnia z ks. Robertem Jarzemskim łamali się opłatkiem kolejarze z Sekcji Utrzymania Pojazdów Trakcyjnych wraz z naczelnikiem sekcji Piotrem Wiśniewskim.

Reklama

Henryk Turski


W kolegiacie spotkali się samotni i starsi

11 stycznia w parafii św. Mikołaja swoje spotkanie opłatkowe miały osoby żyjące samotnie, emeryci i starsi parafianie. Była to okazja, by poświęcić im więcej uwagi i wysłuchać ich problemów. Uroczystość rozpoczęła Msza św. przed odsłoniętym obrazem Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza, sprawowana przez ks. Leszka Stefańskiego i ks. Roberta Fabiana. Następnie w salce parafialnej wszyscy spotkali się z proboszczem ks. inf. Tadeuszem Nowickim i wikariuszami. Ksiądz Tadeusz, nawiązując do wypowiedzi Ojca Świętego, powiedział o ludziach starszych, że stanowią oni mocny fundament wiary i są przykładem dla młodych. W atmosferze radości uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz wręczył wszystkim pamiątkowe obrazki.

Zenon Zaremba


Dekanaty toruńskie

Wigilia w Oratorium

"Anioł pasterzom mówił..." w Betlejem, a św. Michał Archanioł, patron parafii na toruńskich Rybakach, mówił do dzieci zebranych na uroczystej wigilii w Oratorium im. ks. Bronisława Markiewicza: "Przybył do was Jezus, wasz Zbawiciel i Przyjaciel". W sali Jana Pawła II zebrało się około 120 dzieci oraz zaproszeni goście, wśród nich biskup toruński Andrzej Suski, prezydent Torunia Michał Zaleski, współbracia kapłani z proboszczem ks. Piotrem Bieńkiem, siostry michalitki, wychowawcy i sponsorzy, których powitał ks. Józef Gibała - dyrektor Oratorium i prezes Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi Opuszczonymi.
Ksiądz Józef odczytał Ewangelię według św. Łukasza, następnie Biskup Andrzej złożył zebranym życzenia świąteczne. Podkreślił m.in., że zmieniają się w oratorium dzieci, nauczyciele i sponsorzy, ale cel placówki jest zawsze ten sam: dawanie dzieciom miłości i pomocy, aby stawały się dobrymi i mądrymi ludźmi. Wszyscy zebrani przełamali się opłatkiem, po czym nastąpiła chwila, na którą zawsze czekają wszystkie dzieci - przybył św. Mikołaj wraz z trzema wielkimi wozami oświetlonymi sztucznymi ogniami i wypełnionymi prezentami. Nikt z obecnych gości (a było ich około 200) nie odszedł bez upominku. Wzajemne obdarowywanie odbywało się przy wtórze gitary ks. Dominika Karnasa i melodiach kolęd. O nastrojowy wystrój wnętrza zadbała Ania Lewandowska z wychowawcami, natomiast smaczne potrawy przygotowały panie: Halina Grzecznowska i Krystyna Lewandowska.
Ks. Bronisław Markiewicz powiedział: "Chciałbym zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić na duszy i ciele". Dzięki ludziom dobrej woli możemy, jako michalici, tę dewizę chociaż w części realizować. Bóg Wam zapłać.

Reklama

Ks. Józef Gibała - Dyrektor Oratorium


Festiwal w kolędowym nastroju

11 stycznia w kościele św. Józefa w Toruniu odbył się II Pomorski Konkurs Kolęd, którego organizatorami byli: Kuria Diecezjalna Toruńska, Urząd Miasta Torunia i Polski Związek Chórów i Orkiestr O/Pomorski w Toruniu. Patronat honorowy objęli biskup toruński Andrzej Suski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Redakcja toruńskiej edycji Tygodnika Niedziela objęła konkurs patronatem medialnym.
W toruńskim festiwalu wzięło udział 10 chórów: z Warszawy, Ostrowa Wielkopolskiego, Gdyni, Tczewa, Włocławka i Torunia, podzielonych na dwie kategorie. Przed oficjalnym rozpoczęciem konkursu wszystkie chóry zaśpiewały na głosy kolędę Wśród nocnej ciszy i Gaude Mater Polonia.
Wykonawców oceniało jury w składzie: prof. Henryk Gostomski (Gdańsk), prof. Henryk Siller (Słupsk), prof. Roman Grucza i mgr Bożena Jankowska (Toruń) oraz sekretarz jury Tadeusz Jarzębski. W kategorii A (chórów mających w swym dorobku nagrody) I miejsce i puchar Prezydenta m. Torunia, puchar Biskupa Toruńskiego, puchar i nagrodę pieniężną Prezydenta m. Torunia zdobył Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyrekcją Aleksandry Gruczy-Rogalskiej. II miejsce, puchar Prezydenta m. Torunia i wyróżnienie w postaci pucharu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr O/Pomorskiego w Toruniu za najlepsze wykonanie kolędy inspirowanej muzyką ludową otrzymał Chór Męski Towarzystwa Śpiewaczego "Lira" z Warszawy pod dyrekcją Jana Wiącka. III nagrodę i puchar Prezydenta m. Torunia otrzymał chór "Arioso" Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej z Włocławka pod dyrekcją Mariana Szczepańskiego. W grupie A wyróżnienie i nagrodę Prezydenta m. Torunia otrzymał także Chór Zespołu Szkół Muzycznych "Canto" z Włocławka pod batutą Mariana Szczepańskiego.
W kategorii B pierwsze miejsce, puchar Prezydenta m. Torunia, nagrodę pieniężną i puchar Biskupa Toruńskiego otrzymał Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza z Ostrowa Wielkopolskiego pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka. II nagrodę i puchar Prezydenta m. Torunia otrzymał chór "Symfonia" z Gdyni pod dyrekcją Elżbiety Cieślak. III miejsce i puchar Prezydenta m. Torunia zdobył chór parafii św. Maksymiliana Kolbego z Torunia pod batutą Mariana Grocholewskiego. Wyróżnienie w tej kategorii i nagrodę Prezydenta m. Torunia otrzymał chór męski "Echo" z Tczewa (dyrygent Leszek Gołąb). Grand Prix i Puchar Przechodni Przewodniczącego Rady Miasta Torunia otrzymał po raz drugi Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyrekcją Aleksandry Gruczy-Rogalskiej.
Nagrody wręczał biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki i prezydent Torunia Michał Zaleski. Jury wyraziło uznanie i podziękowanie organizatorom II Pomorskiego Konkursu Kolęd w Toruniu za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie koncertu konkursowego oraz Ojcom Redemptorystom za udostępnienie kościoła. Jury dziękuje wszystkim chórom biorącym udział w konkursie, gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym.

Reklama

Roman Grucza


Wkrótce

Zaproszenie na koncert

2 lutego (niedziela) o godz. 17.00 w Dworze Artusa - Sali Małej "Trio Smyczkowe": Joanna Stelmach (skrzypce), Aleksandra Batog (altówka), Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela) zaprezentują utwory J. Kleczyńskiego, J. Haydna, L. Beethovena, A. Tansmana i K. Pendereckiego.

mw

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę. Bł. Rajmund z Kapui napisał we wstępie do życiorysu Katarzyny: „Bo czyż serce może nie zamilknąć wobec tylu i tak przedziwnych darów Najwyższego, kiedy patrzy się na tę dziewczynę, tak kruchą, niedojrzałą wiekiem, plebejskiego pochodzenia...”.

Rezolutność i wdzięk małej Benincasy od początku budziły zachwyt wśród tych, z którymi się stykała. Matka z trudnością potrafiła utrzymać ją w domu. „Każdy z sąsiadów i krewnych chciał ją mieć u siebie, by słuchać jej rozumnych szczebiotów i cieszyć się jej dziecięcą wesołością”

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Miłość za miłość. Lublin w 10 rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-29 03:44

Tomasz Urawski

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn o. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. 27 kwietnia 2014 r., na uroczystość kanonizacji Jana Pawła II z Lublina do Rzymu udała się specjalna pielgrzymka z władzami KUL. - Na frontonie naszego uniwersytetu zawisł olbrzymi baner z wyrażeniem radości, że nasz profesor jest świętym. Były także nabożeństwa w lubelskich kościołach, sympozja i zbieranie publikacji na temat Jana Pawła II – wspomina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję