Reklama

Aspekty

25 lat Caritas – 25 dobrych lat

Nie sposób przedstawić wszystkiego, co zdarzyło się przez 25 lat istnienia Caritas w naszej diecezji. Można natomiast zagadnąć tych, którzy w różny sposób z Caritas się związali. A potem pomyśleć, że takich ludzi jest znacznie więcej. Ile to dobra

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum diecezjalnej Caritas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najłatwiej spojrzeć na działalność Caritas z poziomu największych placówek, bo Parafialne Zespoły Caritas są ich fantastycznym przedłużeniem. Stołówki, przedszkola, świetlice, zbiórki, wolontariat… Co jest ważne dla osób włączających się w to dzieło? Co daje im satysfakcję?

Dużo radości i szczęścia

Przedszkole „Słoneczko z uśmiechem” zapewnia opiekę dzieciom pochodzącym z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem, niewydolnością wychowawczą i innymi dysfunkcjami. – Zawsze kochałam dzieci, więc ta praca daje mi dużo radości i szczęścia – mówi wychowawczyni Katarzyna Jasikowska. – Widzę, że naprawdę można im tutaj pomóc. Mamy tu grupę złożoną z dzieci w różnym wieku, od 2,5 do 5 lat. Dlatego nie jest łatwo prowadzić zajęcia, które byłyby interesujące dla każdego, ale dajemy radę. Teraz dodatkowo mamy zajęcia ze specjalistami, przychodzą logopeda, pani od zajęć muzycznych, od rytmiki, są prowadzone gimnastyka i zajęcia kulinarne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coś dobrego w wolnym czasie

Reklama

Nawet najlepiej zaopatrzona placówka nie byłaby tym samym, gdyby nie obecność wolontariuszy. To ludzie w różnym wieku, z różnym wykształceniem, z różną historią. Karolina Wawrzynowicz pomaga w przedszkolu, bo po prostu to kocha. – Kiedyś chciałam iść na studia związane z pracą z dziećmi. Ostatecznie zdecydowałam się na ekonomię, więc ten wolontariat to też dla mnie jakaś forma kontaktu z moją pasją – opowiada. – Bawię się z dziećmi albo coś rysujemy, chodzimy na plac zabaw, a dzisiaj będziemy piec babeczki. Cieszy mnie, że mogę zrobić coś dobrego w wolnym czasie.

Nad wszystkim czuwa Centrum Wolontariatu, które nie tylko spisuje nazwiska osób chętnych do pomocy, ale też pomaga im w wybraniu wolontariatu najbardziej je satysfakcjonującego, a także stwarza możliwości podnoszenia kompetencji.

Dobrze mi z tymi ludźmi

Wśród ludzi w różny sposób związanych z Caritas zdarzają się osoby, które same muszą zmagać się z różnymi trudnymi problemami, a mimo to chcą pomagać innym. Tak jak pan Witek, który już od samego rana krząta się w kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki dla ubogich.

– Dzień na kuchni zaczyna się od przygotowania warzyw, takie zwyczajne rzeczy jak obranie ziemniaków czy marchewki. Potem, wiadomo, trzeba pomóc przy nalewaniu. A na koniec posprzątać. I wreszcie wydaje się posiłki. Cała historia – śmieje się pan Witek. – Bycie tutaj daje mi dużo satysfakcji i radości, zwłaszcza że jesteśmy zgraną ekipą. Sam jestem tu od roku, ze względu na wiek nie jest mi łatwo znaleźć pracę. Dobrze mi jest z tymi ludźmi i mam nadzieję, że uda mi się zostać tu dłużej.

Reklama

Nie tylko atmosfera, ale też dobra organizacja. – Stołówkę prowadzimy w ramach umowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. To tam wydawane są decyzje o tym, kto potrzebuje naszej pomocy. Ciepłe posiłki wydawane są pięć razy w tygodniu. Natomiast na weekend nasi podopieczni otrzymują zapas chleba i suchy prowiant – mówi Agata Fogel. – Obecnie mamy ok. 250 podopiecznych. MOPS wydaje decyzje o przyznawaniu posiłków na określony czas, ale to nie znaczy, że po pół roku mówimy naszym podopiecznym „do widzenia”. Jeśli ich sytuacja nie uległa zmianie, nadal nie mają pracy, podstawowych środków do życia, mieszkania, to decyzje są oczywiście przedłużane.

W sytuacjach ekstremalnych

Ponieważ nasza diecezja leży na terenie przygranicznym, nierzadko dzieje się tak, że pomocy potrzebują uchodźcy. I tu do akcji wkracza Anna Maria Fedurek z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Nie tak dawno temu musiała zmierzyć się z sytuacją, kiedy przez granicę polsko-niemiecką usiłowano przewieźć (w nieludzkich warunkach) kilkudziesięcioosobową grupę osób z Rumunii. – Kiedy już udało mi się im wytłumaczyć, że nie jestem z mediów, ze Straży Granicznej czy z policji, tylko chcę po prostu dać im coś do zjedzenia i podstawową pomoc, wtedy się otworzyli. Jak wielka musiała być ich desperacja, że po prostu zapakowali do worka trochę rzeczy i zdecydowali się jechać do Szwecji, bo jakiś znajomy już ma tam pracę i obiecał im pomóc w załatwieniu podstawowego socjalu, a potem może nawet jakiegoś zatrudnienia. Jeden z chłopaków powiedział, że u siebie to oni po prostu głodują.

To oczywiście była wyjątkowa sytuacja. Najczęściej jest po prostu tak, że przychodzi np. Ukrainiec, który pracuje w Polsce fizycznie po 12 godzin dziennie za najniższą krajową, ale jest szczęśliwy, że w ogóle może tu być z rodziną. I prosi o pomoc, bo dobrze mówi po polsku, ale słabo pisze i ma np. problem z dokumentami. Albo przychodzą osoby, które zostały oszukane – pracodawca zatrudnił je na czarno, a potem nie wypłacił im pieniędzy. Więc przychodzą i proszą o środki na bilet powrotny do domu.

Reklama

To tylko niektóre obszary działalności diecezjalnej Caritas. Bardziej szczegółowa historia zostanie przedstawiona podczas jubileuszowego spotkania 16 kwietnia. Zawsze też można śledzić stronę www.caritas.zgora.pl – i szukać tam nie tylko informacji, ale też inspiracji do działania.

* * *

Ks. Stanisław Podrigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej:

– Na pewno Kościół jest tą wspólnotą, gdzie każdy ma swoje miejsce, i ci potrzebujący, i ci niosący pomoc. To jest ta siła całej wspólnoty Kościoła i naszego Caritas, że są ludzie, którzy najpierw na kolanach stają przed Bogiem, słuchają Jego słowa, starają się sami z Nim żyć, a później tę miłość chcą przełożyć na tych, którzy po miłość, po pomoc wyciągają ręce.

25 lat to przestrzeń ogromna. Z wielką wdzięcznością patrzę na ten czas, chociaż jestem tu dopiero półtora roku. Przede mną byli bp Edward Dajczak, ks. Zygmunt Zimnawoda, ks. Marek Kidoń – po nich to wszystko odziedziczyłem.

Jubileusz jest piękną okazją, by podziękować wszystkim, którzy tworzą Caritas na co dzień. To nie jest tak, że coś raz powstało i jest. Cały czas to tworzymy. Wokół nas są ludzie z takimi problemami, że jeśli drugi człowiek się nie zatrzyma i nie pomoże, to oni nie dadzą sobie rady. I można oceniać, czy to właściwa postawa, że dam jeść alkoholikowi. Może nie wygram z jego biedą, ale mam szansę wygrać z jego samotnością. Ten kontakt jest najważniejszy. Człowiek potrzebujący wie, że nie zostanie odepchnięty.

Reklama

Słowo „dziękuję” jest pewnym symbolem, ale ono ma w sobie treść, która niech dotrze do każdego, kto na przestrzeni tych 25 lat z Caritas się utożsamiał i Caritas był. Bo tak mi się właśnie wydaje – że Caritas trzeba być i wtedy się ją rzeczywiście tworzy życiem.



Biskup Zielonogórsko-Gorzowski oraz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej serdecznie zapraszają na uroczysty jubileusz 25-lecia działalności Caritas w naszej diecezji, który odbędzie się 16 kwietnia.

Program spotkania:
10 – Msza św. w zielonogórskiej konkatedrze pod przewodnictwem bp. dr. Stefana Regmunta
12 – akademia w sali Filharmonii Zielonogórskiej

2015-04-09 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Kielecka - pomoc w wakacje i na starcie nowego roku szkolnego

Niedziela kielecka 39/2012

[ TEMATY ]

Caritas

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Caritas kielecka włączyła się w akcję "Tornister pełen uśmiechów"

Caritas kielecka włączyła się w akcję Tornister pełen uśmiechów
Około 500 wyprawek, przygotowanych z inicjatywy Caritas kieleckiej pomogło uboższym uczniom na starcie w nowym roku szkolnym. Także z myślą o nich Caritas kielecka w okresie wakacji zrealizowała 13 dwutygodniowych turnusów wyjazdowych dla dzieci i młodzieży. Programy wakacyjne objęły młodzież z terenów diecezji kieleckiej oraz z rodzin polskich na Białorusi. Wyposażenie dziecka do szkoły to znaczne koszty, przewyższające możliwości wielu rodzin. W diecezji kieleckiej pomoc w formie wyprawek była organizowana od wielu lat, ale od 2011 r. Caritas włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów”, zachęcając do niej także parafie - bardzo aktywnie zaangażowały się m.in. Kostomłoty, Słowik, Łączna, niektóre parafie kieleckie (niestety większość nie podjęła akcji). Tornistry, wyposażone w piórniki, przybory plastyczne, zeszyty, długopisy itp. były przygotowywane ze środków własnych Caritas i dzięki pomocy darczyńców. Prośby o wsparcie w tym zakresie były weryfikowane w oparciu o zaświadczenia instytucji pomocowych, opinię parafii itp. Natomiast podczas wakacji dzieci wypoczywały w atrakcyjnych turystycznie miejscach: w górskim Karpaczu, w Pogorzelicy nad Bałtykiem, w Kaczynie k. Kielc. W Kaczynie dodatkowo na trzech turnusach przebywało 150 dzieci z Białorusi. Turnusy polonijne zrealizowano we współpracy z Fundacją „Pomost”. Odbył się także obóz dla 50 osób w Bułgarii - w Złotych Piaskach. W ramach kolonii realizowano autorski program wychowawczo-profilaktyczny „W Królestwie Maciusia I”, który bazował na prawach dziecka autorstwa Janusza Korczaka i był formą uczczenia obchodzonego obecnie w Polsce Roku Janusza Korczaka. Uczestnicy turnusów poznawali biografię, twórczość i znaczenie Korczaka dla historii. W programie zostały wykorzystane fragmenty książki „Król Maciuś Pierwszy”, opowiadania Bruno Ferrero i in. - Dodatkowym elementem wychowawczej akcji wakacyjnej było zaangażowanie po raz pierwszy seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wraz z którymi przygotowaliśmy różne zajęcia w duchu łączenia pokoleń - mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej. Z tego powodu na dwóch turnusach realizowano dodatkowo projekt „Wakacyjna Szkoła Życia” w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, z udziałem seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponadto ok. 400 dzieci skorzystało z półkolonii w miejscu zamieszkania. Były one organizowane przez Caritas kielecką w świetlicach środowiskowych i ogniskach wychowawczych w: Kielcach, Chmielniku, Mniowie, Ślęcinie, Wiśniówce, Desznie, Cudzynowicach, Jędrzejowie, Proszowicach. W ramach tygodniowych turnusów dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, licznych zabawach i konkursach, wyjściach do kina i muzeów, w rajdach pieszych i wycieczkach autokarowych. W Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie realizowano np. autorski projekt „Wakacje w siodle” - dzieci odwiedzały stadniny koni i uczyły się podstaw jazdy konnej oraz obcowania ze zwierzęciem. Z kolei w Ognisku Wychowawczym w Proszowicach zorganizowano „Wakacje za grosik”. Zrealizowano tam 3 turnusy, z m.in. nauką pływania na basenie i piknikiem rodzinnym. Prowadzone były także tzw. Spotkania ze Słowem Bożym oraz lekcje przyrody w Ogrodzie Biblijnym w Proszowicach. Półkolonie sfinansowano ze środków Caritas kieleckiej pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, dzięki dotacjom samorządowym i darczyńcom indywidualnym. Wakacyjna akcja kolonijna Caritas kieleckiej jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w regionie świętokrzyskim, dostępnym bez odpłatności ze strony rodzin ubogich i wykluczonych. - Szacujemy koszt tegorocznych kolonii na ok. 1 100 000 zł, z czego 250 000 to środki własne pochodzące głównie z ofiar Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i ze sprzedaży baranków wielkanocnych - wyjaśnia ks. dyrektor Stanisław Słowik. Dotacje do wypoczynku pochodziły z samorządów gminnych, od Kuratorium Oświaty w Kielcach i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z programu FIO 2012.
CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.
CZYTAJ DALEJ

MEN pracuje nad projektem zaostrzenia przepisów dotyczących frekwencji na lekcjach

2025-04-16 20:58

[ TEMATY ]

edukacja

Ministerstwo Edukacji Narodowej

pixabay.com

Zaostrzenie przepisów dotyczących frekwencji w szkołach, wprowadzenie obligatoryjność tworzenia rad szkoły, powołanie rzeczników praw uczniowskich oraz ustawowe określenie praw i obowiązków uczniów - nad takimi m.in. zmianami pracuje MEN przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

Informacja o pracach nad projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw ukazała się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Za przygotowanie projektu nowelizacji odpowiada MEN. Przyjęcie projektu planowane jest na drugi kwartał tego roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję