Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czas przy chorym – czasem świętym

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Adam Łazar

Podopieczni DPS Lubaczów

Podopieczni DPS Lubaczów

Konkatedra lubaczowska wypełniła się 12 lutego nie tylko chorymi i ich opiekunami z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ale i przedstawicielami Domów Pomocy Społecznej z Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Lubaczowa, Środowiskowych Domów Samopomocy w Horyńcu-Zdroju, Lipsku k. Narola, Cieszanowie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Oleszycach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krowicy Lasowej. W tym spotkaniu uczestniczyli także goście z Rzeszowa: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Dariusz Tracz i dyrektor Wojewódzkiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański, starosta lubaczowski Józef Michalik i jego zastępca Wiesław Huk, radni powiatowi z przewodniczącą Jadwigą Pałczyńską, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Hadel, dyrektorzy placówek z urzędu zajmujący się opieką nad chorymi i niepełnosprawnymi w powiecie lubaczowskim. Swoim śpiewem przed rozpoczęciem Mszy św. ubogacili zebranych w konkatedrze podopieczni DPS-u w Wielkich Oczach. Eucharystię w intencji chorych, ich wychowawców i opiekunów koncelebrował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński.

Reklama

Słowa powitania skierował dziekan i proboszcz konkatedry ks. kan. Andrzej Stopyra: – 11 lutego nasi biskupi modlili się w Zamościu, odwiedzili chorych w szpitalach, a następnego dnia bp Mariusz Leszczyński przybył do Lubaczowa, by z nami się modlić. Dzisiaj w szczególny sposób patrzymy na figurę Matki Bożej przywiezioną z Lourdes. W roku ubiegłym, gdy byliśmy tam na pielgrzymce, ta figura została zakupiona z ofiar pątników i na zakończenie uroczystości będzie ustawiona w kapliczce przy Domu Dziennej Opieki, by Matka Boża czuwała nad chorymi naszego miasta.

Bp Leszczyński przypomniał w homilii, że „w 1992 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, św. Jan Paweł II ustanowił 11 lutego dniem szczególnej modlitwy w intencji ludzi chorych, cierpiących i tych, którzy chorymi się opiekują. Przywołał też obrazy z rozmowy telefonicznej papieża Franciszka z chorym abp. Zygmuntem Zimowskim i papieża Jana Pawła II z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim przed jego śmiercią w maju 1981 r., by uzmysłowić wszystkim, jak ważne jest spotkanie, pocieszenie i pomoc chorym. Ich modlitwa jest taką rozmową telefoniczną z Panem Jezusem. Hierarcha podzielił się refleksją nad mottem orędzia papieża Franciszka na tegoroczny XXIII Światowy Dzień Chorego: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. Mocno zaakcentował myśl: – Czas spędzony obok chorego jest czasem świętym. To uwielbienie Boga, kształtującego nas na obraz swego Syna, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (zob. Mk 10, 35-45). Mądrością serca jest służba bliźniemu, a zwłaszcza choremu, który potrzebuje naszej pomocy w umyciu się, ubraniu czy spożywaniu posiłków i to nie przez kilka dni, ale przez kilka miesięcy czy nawet lat. Mądrość serca to trwanie przy bliźnim i wyjście poza siebie ku bliźniemu, solidarność z nim. Swoją homilię biskup zakończył modlitwą z papieskiego orędzia na Dzień Chorego: „O Maryjo, Stolico Mądrości, jako nasza Matka wstawiaj się za wszystkimi chorymi i za tymi, którzy się nimi opiekują. Spraw, abyśmy w służbie cierpiącemu człowiekowi i przez samo doświadczenie cierpienia, mogli przyjąć i rozwijać w sobie prawdziwą mądrość serca”. Pod koniec Eucharystii wierni przyjęli sakrament namaszczenia chorych.

W sali teatralnej w podziemiach konkatedry odbyła się dalsza część powiatowo-dekanalnej uroczystości Dnia Chorego. Po wystąpieniach starosty lubaczowskiego Józefa Michalika i dyrektora Dariusza Tracza rozpoczęły się występy artystyczne podopiecznych z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie wraz z wolontariuszami, Środowiskowych Domów Samopomocy w Lipsku, Cieszanowie i Horyńcu-Zdroju oraz z Domów Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej i Lubaczowie. Była także możliwość zwiedzenia Muzeum Konkatedralnego. Na zakończenie figura Matki Bożej z Lourdes, którą poświęcił bp Mariusz Leszczyński, przeniesiona została z konkatedry do kapliczki usytuowanej obok Domu Dziennej Opieki, a zgromadzeni wierni pomodlili się do Pani Najświętszej, wypraszając potrzebne łaski.

2015-03-05 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa chorych

Niedziela sosnowiecka 9/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Piotr Lorenc

Ks. Mariusz Karaś udziela sakramentu namaszczenia chorych

Ks. Mariusz Karaś udziela sakramentu namaszczenia chorych

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. Mariusz Karaś przewodniczył Mszy św. celebrowanej w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z okazji Światowego Dnia Chorego. Wspólnie z nim modlili się kapłani na co dzień posługujący w szpitalach, domach pomocy społecznej, hospicjum czy zakładach opiekuńczo-leczniczych. Nie trzeba dodawać, że katedra była wypełniona wiernymi przybyłymi z różnych zakątków diecezji. Podczas Eucharystii kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych, a liturgię zakończyło błogosławieństwo na sposób lurdzki.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję