Reklama

Niedziela Przemyska

25-lecie Caritas w Bolestraszycach

Niedziela przemyska 10/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Marian Hofman

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy ks. prał. Stanisław Czenczek

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy ks. prał. Stanisław Czenczek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
(św. Jan Paweł II)

Parafia Bolestraszyce przeżywała 15 lutego 2015 r. niezwykły jubileusz. Pracownicy tutejszej Stacji Opieki Caritas wraz z władzami samorządowymi, wolontariuszami, sponsorami oraz przedstawicielami Caritas Archidiecezji Przemyskiej obchodzili 25-lecie ponownego powołania do istnienia Caritas w Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. prał. Stanisław Czenczek. W koncelebrze uczestniczyli ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ks. Marian Hofman – dziekan żurawicki, ks. Jerzy Jakubiec – proboszcz parafii Jodłówka, ks. Witold Orzechowski – rodak z Bolestraszyc oraz ks. Jerzy Kędzierski – miejscowy proboszcz. Wielką radość s. Katarzynie – kierowniczce Stacji Opieki Caritas w Bolestraszycach sprawiły wspólnie modlące się Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej wraz z matką prowincjalną Janiną Wołoszyn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii, którą wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek, została podkreślona potrzeba niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, szczególnie choremu i cierpiącemu. Kaznodzieja, nawiązując do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, wskazał, że nie wolno nam być obojętnym wobec ludzkiego cierpienia.

Kolejna część uroczystości była poświęcona zaprezentowaniu działalności Stacji Opieki Caritas w Bolestraszycach. W tym miejscu warto podkreślić, że działalność Caritas przybiera różnorodne formy. Jedną z nich jest program domowej opieki nad ludźmi chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, realizowany przez Stacje Opieki Caritas. Idea powstania tego projektu zrodziła się w latach 1980-90, kiedy do parafii i instytucji Kościoła katolickiego docierały prośby o wsparcie i udzielenie pomocy medyczno-socjalnej chorym i starszym. Kościół katolicki próbował wyjść naprzeciw tym potrzebom, proponując model rozwiązania wzorowany na niemieckich Stacjach Opieki Caritas, tworzących strukturę opieki domowej, zapewniającą wysoką jakość usług pielęgniarskich ludziom samotnym, chorym i niepełnosprawnym w ich środowiskach. Realizacja tego projektu w Polsce była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Caritas Niemieckiej.

Reklama

Stacje Opieki Caritas działają na podstawie statutu, który jest nadawany poszczególnym ośrodkom i nosi nazwę „Statut Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas”. Statut, oprócz podania nazwy, siedziby i obszaru działania, wymienia cele i zadania zakładu. Te pierwsze polegają na świadczeniu usług pielęgniarskich, wynikających z kompetencji pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego, tj.: usług pielęgniarskich, wynikających z rozpoznania stanu pacjenta i jego środowiska; usług profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia dla ludności zamieszkującej teren objęty pracą stacji; usług diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wynikających z procesu leczenia.

Do zadań Stacji Opieki Caritas należy natomiast: świadczenie usług pielęgnacyjno-higienicznych u chorych; współudział w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji; opieka nad obłożnie i przewlekle chorym w domu; opieka nad pacjentami opuszczającymi oddziały szpitalne; opieka nad pacjentami objętymi czynnym poradnictwem; wykonywanie zaleceń lekarskich, zabiegów leczniczych, pobieranie materiałów do badań diagnostycznych, wykonywanie EKG w domu chorego; rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych rodzin; współdziałanie w rozwiązywaniu problemów socjalno-bytowych podopiecznych, prowadzenie gabinetów promocji zdrowia; promowanie zdrowia, profilaktyki i edukacji zdrowotnej indywidualnej i grupowej, wykonywanie patronaży u noworodków i niemowląt; wykonywanie zleceń lekarskich, dotyczących zabiegów fizjoterapeutycznych z użyciem sprzętu rehabilitacyjnego; wypożyczanie sprzętu do rehabilitacji i pielęgnacji chorych; współpraca z zakładami opieki zdrowotnej, Państwową Inspekcją Sanitarną i innymi instytucjami działającymi w ochronie zdrowia; udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej w stanach zagrożenia życia i zdrowia; wykonywanie innych zadań wynikających z bieżących potrzeb i problemów środowiskowo-rodzinnych oraz umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Reklama

Za realizację zadań w Stacji Opieki Caritas Archidiecezji Przemyskiej odpowiedzialny jest jej kierownik. Reprezentuje ją on na zewnątrz i jest przełożonym wszystkich jej pracowników. Podlega on Dyrektorowi Caritas, przez którego jest powołany.

Caritas przemyska otworzyła się na ten rodzaj posługi i działalności w 1998 r. W Bolestraszycach, 1 października 1998 r., powstała pierwsza Stacja Opieki Caritas.

Zaplecze Stacji Opieki w Bolestraszycach składa się z: pokoju przyjęć i ewidencji pacjenta, gabinetu zabiegowego, pomieszczeń (boksów) do fizjoterapii i kinezyterapii, sali ćwiczeń, pomieszczenia do masażu, pokoju socjalnego, poczekalni, magazynu sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego, a także pokojów gościnnych z mieszkaniem dla sióstr. Przy Stacji działa też gabinet rehabilitacji. Jak zauważyła s. Katarzyna Gola w swoim przemówieniu: „Na chwilę obecną Stacja zatrudnia jedną pielęgniarkę środowiskową i trzech fizjoterapeutów. Pielęgniarka realizuje w domu pacjenta i w gabinecie Stacji wszelkie zadania wynikające z kompetencji pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Natomiast fizjoterapeuci, dzięki nabytym umiejętnościom, za pomocą nowoczesnego i różnorodnego sprzętu, jaki posiada placówka, wykonują zabiegi z zakresu fizjoterapii i kinezyterapii. Prowadzony jest również profesjonalny masaż leczniczy”.

Kierowniczka Stacji Opieki Caritas w Bolestraszycach w swoim wystąpieniu bardzo serdecznie podziękowała wszystkim, którzy przez ten czas współpracowali i pomagali w prawidłowym funkcjonowaniu Stacji. W sposób szczególny wyróżniła dzieci ze Szkolnego Koła Caritas w Bolestraszycach, które wraz ze swoją opiekunką Barbarą Pach i dyrektor Renatą Haśkiewicz-Kudła przygotowały montaż słowno-muzyczny. Podziękowała również Bożenie Ryczan – radnej Powiatu Przemyskiego i opiekunowi Kapeli „Orzechowiacy” za ich występ.

Reklama

Na zakończenie zabrali głos przedstawiciele samorządów lokalnych. Ich podziękowanie można wyrazić słowami, które wypowiedział prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma: „Ćwierćwiecze istnienia i wypełniania ważnej misji pomocy mieszkańcom Przemyśla i ziemi przemyskiej zasługuje na szczególne uznanie”.

Jubileusze są czasem podsumowania minionego czasu oraz wskazania wyzwań na przyszłość. Oby Pan Bóg pomagał nam wszystkim w realizacji tych wyzwań, które stoją przed nami.

2015-03-05 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 500 ton żywności zebrano w ogólnopolskiej akcji Caritas „TAK. Pomagam!”

[ TEMATY ]

żywność

Caritas

pomoc

Alicja Magura

Dary zebrane podczas tegorocznej akcji

Dary zebrane podczas tegorocznej akcji

Ponad 500 ton żywności trafi przed tegorocznymi świętami Wielkiej Nocy do 63 tysięcy osób potrzebujących z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalne dzięki przeprowadzonej w dniach 29-30 marca 2019 roku XVI Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „TAK. Pomagam!”. Caritas Polska serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

W akcję zaangażowanych było ponad 28 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas w całej Polsce, którzy zbierali żywność w 2 500 sklepach, by móc przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących. Udało się zgromadzić blisko 524 500 kg żywności.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję