Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2015, str. 1

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Archiwum autora

Pomnik pamięci Jana Leonowicza ps. Burta, Żołnierza Wyklętego, nad rzeką Tanwią w miejscowości Nowiny

Pomnik pamięci Jana Leonowicza ps. Burta, Żołnierza Wyklętego, nad rzeką Tanwią w miejscowości
Nowiny

Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 r. jest to święto państwowe. Geneza tej daty sięga 1951 r., kiedy to właśnie na początku tego miesiąca został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określamy formacje zbrojne, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o wolną Polskę, niezależną od narzucanego nam komunistycznego dyktatu. Walka trwała długo, ostatni z walczących – Józef Franczak ps. Laluś zginął 21 października 1963 r., a więc 18 lat po zakończeniu wojny. Ogólnie rzecz biorąc, liczbę członków organizacji, grup konspiracyjnych, które po 1945 r. nie zaprzestały walki, możemy określić szacunkowo w granicach 120-180 tysięcy osób.

Pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego trwa również na naszym terenie. Decyzją władz Rady Miasta Tomaszów Lubelski, z dnia 28 lutego 2014 r., nowe rondo w tym mieście nosi nazwę „Żołnierzy Wyklętych”. Pod wnioskiem o nadanie takiego tytułu podpisało się ponad 300 mieszkańców miasta, na Facebooku liczba osób popierających inicjatywę osiągnęła blisko 1800. Wniosek poparło również wiele organizacji społecznych i historycznych, jak np. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Lublinie, Jednostka Strzelecka 2019 im. Generała Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim, Tomaszowski Szwadron im. 1. Pułku Kawalerii KOP, Tomaszowski Klub Miłośników Historii czy Związek Piłsudczyków RP.

Reklama

Przypomnijmy kilka postaci związanych z naszym regionem. Jan Leonowicz „Burta”, żołnierz Armii Krajowej/Wolność i Niezawisłość, dowódca oddziału partyzanckiego AK na ziemi tomaszowskiej, Stefan Kobos „Wrzos” – ostatni komendant Samodzielnego Obwodu WiN w Tomaszowie Lubelskim czy Jan Gorączka „Lont”, żołnierz AK/WiN stanowią doskonałe przykłady tego, że również na naszej ziemi wielu z nich działało i przelewało krew za naszą wolność. Warto odwiedzić również miejsca ich pamięci, jak choćby tablicę poświęconą „Burcie” we wsi Nowiny nieopodal Suśca.

Rokrocznie, zarówno w Tomaszowie Lubelskim jak i Zamościu, organizowane są miejskie obchody tego święta, podczas których mieszkańcy mają okazję pomodlić się za dusze zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego, złożyć wieńce pod pomnikami pamięci tamtych wydarzeń. Coraz większą popularnością cieszą się społeczne obchody tego dnia, kiedy to ludzie niezwiązani ani z władzami miast, ani nieprzynależący do żadnych partii politycznych, sami organizują spotkania z żywymi świadkami historii (członkami rodzin „Wyklętych”), wykłady oraz projekcje filmów dotyczących często heroicznych czynów żołnierzy, którzy pomimo terroru komunistycznego i aparatu bezpieczeństwa podjęli walkę o wolną Ojczyznę.

Takie obchody odbyły się choćby w Tomaszowie Lubelskim, gdzie 27 lutego 2015 r. uczestnicy spotkania, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego mieli okazję zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych ze swojego regionu, obejrzeć film poświęcony Janowi Leonowiczowi „Burcie”, porozmawiać z żywymi świadkami historii – córkami Jana Gorączki ps. Lont czy zobaczyć pokaz umundurowania żołnierzy z tamtego okresu, przygotowany przez środowisko JS 2019 im. gen. Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim oraz Tomaszowski Klub Miłośników Historii. Padło wiele pytań, a ożywiona dyskusja podjęta przez uczestników spotkania utwierdza mnie w przekonaniu, że warto mówić, pamiętać oraz wspominać heroiczną walkę „Żołnierzy Wyklętych” o wolność naszego kraju.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywracają tożsamość Żołnierzom Wyklętym

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2017, str. 8

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Monika Jaworska

Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Spotkanie w Książnicy Beskidzkiej poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Żołnierzom Wyklętym poświęcono wykład pt. „Nowe rozdanie. Żołnierze Wyklęci wychodzą z impasu”, jaki odbył się 24 kwietnia o godz. 17 w Książnicy Beskidzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję