Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O wojnie i pokoju

Sacrofilm już od 20 lat podejmuje próbę dialogu między religiami monoteistycznymi – chrześcijaństwem, judaizmem i islamem. Właśnie w świetle tych religii analizowane są problemy współczesnego świata. Każdy Sacrofilm jest inny, bo tematyka buduje repertuar i jest przyczynkiem do dyskusji. Wszystkie edycje łączy jedno – bogactwo filmów z kategorii zwanej kinem ambitnym, niezwykle rzadko goszczących na wielkim ekranie, który na co dzień zalany jest filmami komercyjnymi. Tym bardziej warto znaleźć czas i wykorzystać te chwile, kiedy zamojskie CKF „Stylowy” znów sięgnie wyższej filmowej półki.

Reklama

W dniach 21-26 lutego odbędzie się w Zamościu 20. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Temat tegorocznego przeglądu: „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”. Pochylenie nad tematyką wojny i pokoju nie dziwi, bo współczesne czasy przynoszą wiele konfliktów zbrojnych niemal w każdym zakątku świata. W obliczu cierpienia niewinnych ludzi, którzy płacą cenę życia lub zdrowia za nienawiść innych, potrzeba refleksji nad tą tematyką. Przemoc, terroryzm, intratne zyski wynikające ze zdobycia kolejnych kawałków ziemi to tematy, których nie można przemilczeć. Film jest doskonałym narzędziem do pokazywania tego, co często bywa ukryte. Co ważne, filmy o dużych walorach merytorycznych i artystycznych pobudzają do szerszych dyskusji. Organizatorzy Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, czyli parafia św. Antoniego w Dyniskach, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu zapraszają na projekcje filmowe i wykłady, aby kształtować w sercu ducha pokoju i dialogu, przebaczenia i pojednania, bo jak nauczał św. Jan Paweł II: „Dla jednych są one niemal utopią, podczas gdy dla innych stanowią przedmiot mozolnych osiągnięć”.

W programie tegorocznej edycji Sacrofilmu widzowie obejrzą takie filmy: „Bóg nie umarł” – reż. Harold Cronk, „La Strada” – reż. Federico Fellini, „Cicho pod prąd” – reż. Tomasz Kycia, Robert Żurek, „Omar” – reż. Hany Abu-Assad, „Lewiatan” – reż. Andriej Zwiagincew, „Wyspa kukurydzy” – reż. George Ovashvili, „Obce ciało” – reż. Krzysztof Zanussi i „Viviane chce się rozwieść” – reż. Ronit i Shlomi Elkabetz. Prelekcje przed filmami wygłoszą prof. Seweryn Kuśmierczyk, ks. prof. Marek Lis, o. dr Marek Kotyński i Piotr Kotowski. Będą też spotkania z twórcami oraz wykłady: „O wojnie i pokoju w judaizmie” – wykład rabina dr. Joela Chaima Nowickiego z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, „O wojnie i pokoju w islamie” – wykład Yasina Ozbeka, prezesa Fundacji Dunaj Instytut Dialogu w Warszawie, „Rozważania o wojnie i pokoju” – wykład prof. Krzysztofa Zanussiego i „Oblicza współczesnego terroryzmu” – wykład dr. Krzysztofa Riedla, dyr. Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie. Podczas tegorocznego Sacrofilmu zostaną również zaprezentowane festiwale: Popoli e Religioni z Terni oraz Kino i pojednanie z La Salette.

Jak informuje ks. Wiesław Mokrzycki, dyr. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, przegląd został oficjalnie przyjęty do wydarzeń kulturalnych rekomendowanych przez Signis Europe – Europejskie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej. Fakt ten jest ogromnym wyróżnieniem i świadczy o tym, że Sacrofilm został zauważony w Europie. Tym bardziej warto wziąć udział w tym wydarzeniu kulturalnym. Więcej informacji o programie tegorocznego Sacrofilmu na stronie www.sacrofilm.pl.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzeum 303

Niedziela Ogólnopolska 6/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

sztuka

kultura

Wikipedia

Piloci Dywizjonu 303

Piloci Dywizjonu 303

Jest pilotem, więc nic dziwnego, że zafascynowała go historia najsłynniejszego polskiego dywizjonu lotniczego – 303. Konsekwencją fascynacji stało się gromadzenie historycznych pamiątek, a kolejnym krokiem – chęć dzielenia się swoją pasją z innymi

Tomasz Kajkowski, pilot i miłośnik tematów związanych z lotnictwem, w miejscowości Napoleon – 40 km od Częstochowy – zorganizował Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha. Muzeum będzie oddane do użytku w kwietniu br., a jego uroczyste otwarcie planowane jest na 1 września 2018 r. Muzeum ma status instytucji kultury, nadany w sierpniu 2017 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję